A Factiverse nevű startup megoldása jó eséllyel kiszúrja, hogy milyen állításoknak érdemes utána menni, és aztán saját közlése szerint a nagy LLM-eknél is hatékonyabban ellenőrzi az információ hitelességét.

A félretájékoztatás látványosan erősödik az interneten, amit a generatív mesterséges intelligencia még tovább gyorsít a hamisításra alkalmas eszközökkel vagy a működéséből fakadó hallucinációkkal. Ezzel szállna szembe a Factiverse nevű startup, amely a TechCrunch beszámolója szerint egy új B2B megoldással segítené a szövegek, videók és hanganyagok valós időben történő valóságellenőrzését. Ezzel pedig nem csak rengeteg munkaórát takarítana meg az érintett szervezeteknek, hanem mérsékelné az általuk viselt jogi kockázatokat és a lehetséges presztízsveszteséget is.

A norvégiai vállalkozás 2020-as indulás óta már közel 1,5 millió dollárnyi befektetői tőkét szerzett, és együttműködésre lépett különféle médiacégekkel és pénzügyi partnerekkel. Sajt meghatározásuk alapján nem egy újabb nagy nyelvi modellt (LLM-et) építenek, hanem más típusú rendszert fejlesztettek ki az információszerzésre. A Factiverse modelljét a világ minden tájáról megbízható forrásokból és tényellenőrző szolgáltatásokból származó, az LLM-ekhez képest sokkal jobban gondozott és hiteles adatokkal képzik, ellentétben a generatív MI betanítására használt "junk food adatokkal".

Azt is megmutatja, mit kellene alaposabban megvizsgálni

A lapnak a Factiverse alapító vezérigazgatója arról beszélt, hogy saját modelljüket olyan intuitív gondolkodásra próbálják hangolni, ami egy információs kutatásában jratos személyre is jellemző lenne. A gépi tanuláson és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló megoldás ezek szerint képes az egyes állítások azonosítására és valós idejű online keresésre a keresőmotoroktól és MI-keresőktől egészen a tudományos dolgozatokig, az eredményeket pedig más hasonló algoritmusokkal szemben nem annak alapján súlyozza, hogy mi jelenik meg a kapott találati listák elején.

A Factiverse javaslatait ugyanis az adott témában leghitelesebbnek (vagy historikusan a leginkább megbízhatónak) források elemzésével állítja össze: lényegében a témával összefüggésben vizsgálja a különböző területet, időnként még azt is figyelembe véve, hogy kiket idéznek egy-egy cikkben. Ezzel összefüggésben a Factiverse azt állítja, hogy felülmúlja a nagy LLM-eket a tényellenőrzésre javasolt állítások azonosításában, és eredményesebb náluk magában a tényellenőrzésben is. Ez jelenleg 80 százalék körüli hatékonyságot jelent, ami tovább javulhat majd az újabb ügyfelek bevonásával.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.