A félretájékoztatás látványosan erősödik az interneten, amit a generatív mesterséges intelligencia még tovább gyorsít a hamisításra alkalmas eszközökkel vagy a működéséből fakadó hallucinációkkal. Ezzel szállna szembe a Factiverse nevű startup, amely a TechCrunch beszámolója szerint egy új B2B megoldással segítené a szövegek, videók és hanganyagok valós időben történő valóságellenőrzését. Ezzel pedig nem csak rengeteg munkaórát takarítana meg az érintett szervezeteknek, hanem mérsékelné az általuk viselt jogi kockázatokat és a lehetséges presztízsveszteséget is.
A norvégiai vállalkozás 2020-as indulás óta már közel 1,5 millió dollárnyi befektetői tőkét szerzett, és együttműködésre lépett különféle médiacégekkel és pénzügyi partnerekkel. Sajt meghatározásuk alapján nem egy újabb nagy nyelvi modellt (LLM-et) építenek, hanem más típusú rendszert fejlesztettek ki az információszerzésre. A Factiverse modelljét a világ minden tájáról megbízható forrásokból és tényellenőrző szolgáltatásokból származó, az LLM-ekhez képest sokkal jobban gondozott és hiteles adatokkal képzik, ellentétben a generatív MI betanítására használt "junk food adatokkal".
Azt is megmutatja, mit kellene alaposabban megvizsgálni
A lapnak a Factiverse alapító vezérigazgatója arról beszélt, hogy saját modelljüket olyan intuitív gondolkodásra próbálják hangolni, ami egy információs kutatásában jratos személyre is jellemző lenne. A gépi tanuláson és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló megoldás ezek szerint képes az egyes állítások azonosítására és valós idejű online keresésre a keresőmotoroktól és MI-keresőktől egészen a tudományos dolgozatokig, az eredményeket pedig más hasonló algoritmusokkal szemben nem annak alapján súlyozza, hogy mi jelenik meg a kapott találati listák elején.
A Factiverse javaslatait ugyanis az adott témában leghitelesebbnek (vagy historikusan a leginkább megbízhatónak) források elemzésével állítja össze: lényegében a témával összefüggésben vizsgálja a különböző területet, időnként még azt is figyelembe véve, hogy kiket idéznek egy-egy cikkben. Ezzel összefüggésben a Factiverse azt állítja, hogy felülmúlja a nagy LLM-eket a tényellenőrzésre javasolt állítások azonosításában, és eredményesebb náluk magában a tényellenőrzésben is. Ez jelenleg 80 százalék körüli hatékonyságot jelent, ami tovább javulhat majd az újabb ügyfelek bevonásával.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak