A technológia fejlettségéről ismert Szingapúr a kiberbűnözés tekintetében is a világ élvonalába tartozik.

Az elmúlt évben drasztikusan nőtt az internetes támadások, csalások és egyéb illegális cselekmények száma Szingapúrban - derül ki a az önálló városállam kiberbiztonságért felelős ügynökségének (CSA) frissen nyilvánosságra hozott éves jelentéséből.

Berobbant a netes bűnözés

A Singapore Cyber Landscape 2019 egyik legfontosabb megállapítása, hogy a regisztrált online bűncselekmények száma ugrásszerűen nőtt az elmúlt évben. Az összesen 9430 eset több mint másfélszerese a 2018-ban tapasztalt mennyiségnek. Nem mellesleg ezzel a nagy növekedéssel a kiberbűnözésnek sikerült elérnie azt, hogy az összes, Szingapúrban elkövetett bűncselekmény több mint negyedét, egészen pontosan 26,8 százalékát már ez a "szektor" adja.

A slágertéma továbbra is az e-kereskedelem maradt. Ehhez a területhez kötődik a lajstromba vett online csalások 30 százaléka. Igaz, az internetes vásárlásokkal kapcsolatos stiklik így is kicsit vesztettek jelentőségükből, hiszen a "piaci" átlagnál ez a 30 százalék lényegesen lassabb tempónak számít. A tanulmány által idézett rendőrségi jelentésekből kiderül, hogy még mindig nagyon sok áldozatot lehet szedni azzal, hogy (hihetetlenül) olcsón kínál valaki elektronikai cikkeket, vagy akár koncertjegyeket. 

Közel másfélszeresével megugrott tavaly a meghekkelt honlapokkal adathalászatra, malware-fertőzésre épülő bűncselekmények száma. A megtámadott oldalak jellemzően kis- és közepes vállalkozások tulajdonában álltak, amelyek változatos üzleti tevékenységet folytattak a pénzügyi szolgáltatásoktól kezdve a gyártáson át a kereskedelemig. Ezeknek az akcióknak egy jó részét egyébként külföldi (indonéziai és közel-keleti) csoportokhoz köti a CSA. 

A ransomware-esetek száma szintén másfélszeresére ugrott, de mivel így is csak 35 ügyről beszélünk, egyelőre nem ez a terület a legelterjedtebb internetes bűncselekmény. Igaz, a zsarolási akciók természetüknél fogva arányosan lényegesen komolyabb anyagi károkat tudnak okozni, mint más tevékenységek.

Leglátványosabban a Szingapúrban hostolt, adathalászatra kihegyezett URL-ek száma nőtt az elmúlt évben. Míg ilyenből 2018-ban 16 100 darabot azonosítottak, tavaly már 47 500-ra hízott a lista.

Idén se lesz sokkal jobb

Ami 2020-at illeti, nagy javulásra senki sem számít. Hogy messzebb ne menjünk, épp múlt héten derült ki, hogy Szingapúr is közte van annak a féltucat államnak, amely ellen a COVID-19 témájára épített, nagyszabású adathalászati kampányt folytatott az észak-koreai államhoz kötődő Lazarus csoport. Szingapúrban 8000 célpontja volt a hamisított elektronikus levelekkel végzett akciónak.

A koronavírushoz kötődő intézkedések miatt idén várhatóan idén még több lehetősége lesz a zavarosban halászóknak. Például a tömeges otthont munkavégzés számtalan kihasználható biztonsági rést kínálhat a bűnözőknek, de a CSA szerint a bűnözők abból is profitálhatnak, hogy a cégek egyre nagyobb arányban költöznek a felhőbe (és ezt a folyamatot is felgyorsította a világjárvány).

Az már csak hab a tortán, hogy a lakhelyelhagyási korlátozások miatt az olyan régimódi bűncselekmények elkövetésére mint például a lakásbetörés viszont értelemszerűen idén lényegesen kevesebb lehetőség adódik. Így szinte borítékolható, hogy Szingapúrban tovább nő a kiberbűnözés aránya az összes elkövetett bűncselekmény között.

Biztonság

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.