Egy biztonsági cég felfedezése szerint a kínai államhoz köthető hekkerek hosszú időn keresztül ki-be járkáltak egy tucatnyi globális távközlési szolgáltató rendszereibe, korlátlanul hozzáférve a kiválasztott személyek kommunikációs adataihoz.

A Cybereason nevű informatikai biztonsági cég hétfő este közölte, hogy az év elején legalább tíz globális távközlési szolgáltató rendszereit törték fel a kínai államhoz köthető hekkerek. Az amerikai-izraeli társaság saját blogján közzétett jelentése szerint a Cybereason egy olyan folyamatos és szofisztikált támadást azonosított, amely már évek óta zajlott a meg nem nevezett operátorok ellen, és amelynek elhárításában az elmúlt hónapokban együttműködtek az egyik érintett vállalattal.

A bejegyzés alapján annyira összetett és magas szintű akcióról van szó, amely mögött semmiképpen sem bűnözői csoportokat kell keresni, ilyen képességekhez ugyanis már állami háttérre van szükség. A Cybereason ennek kapcsán olyan eszközök hazsnálatáról ír, amelyeket korábban már összekapcsoltak Kínából eredeztetett, amerikai és nyugat-európai célpontok elleni támadásokkal. Maga a kínai állam minden esetben cáfolta, hogy köze lenne az incidensekhez.

Tökéletes környezet a kémkedéshez

A mostani esetben az összesen 30 országban működő, egyelőre meg nem nevezett telekommunikációs szolgáltatóktól lophattak adatokat, állítólag politikusokat, kormányzati és állami tisztségviselőket célozva. A Cybereason szerint azokban az esetekben, amikor a kampány sikeres volt, a hekkerek komprommittálták a társaságok belső informatikai hálózatát: ez lehetőséget adott nekik az infrastruktúra átalakítására és elképesztő mennyiségű adat lenyűlására.

Esetenként teljes egészében hozzáfértek a címtárszolgáltatásokhoz, ami a szervezeteken belüli felhasználónevek és jelszavak megszerzését is jelenti; ezen keresztül személyes adatokat, számlázási információkat vagy híváslistákat is megszerezhettek. A Cybereason korábban az izraeli katonai hírszerzésnél dolgozó vezetője szerint tökéletes környezetet alakítottak ki a kiberkémkedéshez, gyakorlatilag tetszés szerint bármilyen információt lekérhettek a kiválasztott célpontokról.

A biztonsági cég szerint a támadók által használt eszközök egy része ugyanaz, amit az APT10 néven hivatkozott, ugyancsak a kínai kormányzathoz köthető hekkercsoport is több ízben használt. Az APT10 két feltételezett tagját decemberben tartóztatták le az Egyesült Államokban, és az ellenük felhozott vádakban konkrétan meg is fogalmazták a kínai állam megrendelésére elkövetett, nemzetközi technológiai szolgáltatók ellen elkövetett kibertámadásokat.

Ilyesmire korábban nem volt példa

A Cybereason azt is közölte, hogy korábban már azonosított hasonló incidenseket, azonban nem voltak meggyőző bizonyítékai, hogy Kínához vagy Iránhoz kösse az akciókat, ezért nem is nevezte meg egyik kormányzatot sem a támadások forrásaként. Ezúttal viszont biztosak benne, hogy a támadások Kínából erednek: nem csak egy erre utaló kódrészletet, de öt különböző eszközt is meghatároztak, amely egyértelműen a fenti csoport tevékenységére utal.

A bejegyzés alapján a támadások macska-egér játékhoz hasonlítottak: amikor felfedezték az adatbázis- vagy számlázó szerverek és címtárszolgáltatások komprommittálódását, a hekkerek azonnal felhagytak a tevékenységükkel, csak hogy nem sokkal később folytassák a támadásokat. Ezek során a szolgáltatók rendszereinek legmélyebb szegmenseibe, esetenként a hálózatok a publikus internettől teljesen izolált részeibe is bejutottak, a kiválasztott személyek gyakorlatilag bármilyen kommunikációs adatához hozzáférve az említett 30 országban – a bejegyzés szerint jellemzően Nyugat-Európában.

A Cybereason azt is megjegyzi, hogy az akciók célja az egyes célpontok utáni kémkedés volt, a rendszerek ilyen szintű megfertőzése azonben lehetőséget ad teljes mobil hálózatok megzavarására vagy lebénítására is, ami az újkori kiberháború egyik leghatásosabb fegyvere. A WSJ eközben arról ír, hogy a Cybereason vezetője a hétvégén több mint két tucat globális operátor képviselőit tájékoztatta személyesen is a felfedezésekről. Az első reakciókat a lap szerint a düh és a hitetlenkedés jellemezte, mivel ilyen szintű, tömeges és ennyi helyszínen végrehajtott kampányra (illetve az ehhez szükséges képességekre) korábban még soha nem láttak példát. 

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.