Az kritikus infrastruktúraszolgáltatók kétharmadát érte ransomware-támadás. A kifizetett váltságdíjak mediánja egy év alatt a 41-szeresére emelkedett.

Egyre nagyobb károkat okoznak a zsarolóvírus-támadások a kritikus infrastruktúrák üzemeltetőinek. A Sophos legfrissebb jelentése szerint a kifizetett váltságdíjak mediánja egy év alatt a 41-szeresére, 62 500 dollárról 2,54 millió dollárra emelkedett. A most kimutatott 3,2 millió dollárnyi átlagos kifizetés "csak" hatszorosa a tavalyinak. A tanulmány talán egyetlen pozitív megállapítása, hogy a támadást elszenvedők aránya nem nőtt 2023-hoz képest, maradt 67 százalék.

Az elemzés készítői hangsúlyozzák: megállapításaik többsége csak az adott területen tapasztalható tendenciát mutatja. A válaszok ugyanis hiányosak. Például a váltságdíjakra vonatkozóan a felmérésben részt vevő 275 vállalatból csak 86 közölt adatot.

De a váltságdíj csak egy költségelem. A cégeknek attól függetlenül, hogy fizettek vagy sem, jellemzően további kiadásokat generál a helyreállítás. A helyreállítási költségek mediánja a kritikus infrastruktúrát üzemeltetők körében meghaladta a 3,1 millió dollárt (minden szektort figyelembe véve a globális medián 750 ezer dollár!).

A támadások 80 százaléka vezetett adattitkosításhoz (az összes ágazat átlaga egyébként 70 százalék). A zsarolók sokszor a biztonsági mentéseket is kompromittálták. A támadást elszenvedő cégek 98 százaléka számolt be ilyen kísérletről, 79 százalékuk pedig elismerte, hogy a hekkerek részben vagy egészében sikerrel jártak.

A szervezetek közel kétharmada (61 százalék) reménykedett a könnyebb útban, azaz végül a fizetést választotta. 51 százalékuk viszont (sokszor a fizetési tárgyalásokkal párhuzamosan) megpróbálta biztonsági mentésekből helyreállítani a rendszereit. Korábban a kritikus infrastruktúrát üzemeltetők körében mindig nagyobb arányban voltak azok, akik első körben a biztonsági mentésekhez fordultak segítségért, ez azonban az idén már megfordult.

Az adatok azt mutatják, hogy nő azoknak a szervezeteknek az aránya, melyek párhuzamosan több módszert alkalmaznak: például tárgyalnak a fizetésről, miközben kísérletet tesznek a helyreállításra a biztonsági mentésekből. Tavaly még csak az érintettek 26, idén már 35 százaléka mondta, hogy egynél több módszert vet be.

Az alkudozáson bukni is lehet

Az adatokból az derül ki, hogy a vállalatok több mint fele (52 százalék) próbál alkudozni a kiberbűnözőkkel, vagy húzza az időt, hogy más megoldást találjon. Ez azonban nem mindig sikeres stratégia. A fizetést a kérdőívben is vállalók 26 százaléka úszta meg az eredeti követelésnél olcsóbban, 27 százalékuknak azonban végül többet kellett fizetni.

Az elmúlt évekhez képest romlott a szervezetek esélye a támadás következményeinek gyors elhárítására. Csak minden ötödik válaszadó mondta, hogy maximum egy hét volt normalizálni a cég működését. Tavaly 41 százalék, 2022-ben pedig 50 százalék volt az arányuk. Eközben egy év alatt 36 százalékról 55 százalékra nőtt azoknak a kritikus infrastruktúra cégeknek az aránya, melyeknél egy hónapnál is tovább tartott a helyreállítás. Ez utóbbit a Sophos arra vezeti vissza, hogy egyre kifinomultabbak és komplexebbek a támadások.

A Sophos tanácsa ugyanaz, mint szinte minden kiberbiztonsági szakértőé: nem szabad fizetni. Ha ugyanis nő a fizetési hajlandóság, az csak újabb, erőteljesebb támadásokra serkenti a kiberbűnözőket.

A jelentés innen tölthető le »

Biztonság

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.