A Direkt36 cikke szerint legalább tíz éve támadják Magyarországot az orosz kormányzati hekkerek, és a külügyminisztérium kompromittált rendszereiből a mai napig sem sikerült teljesen kipucolni őket.

A Direkt36 keddi cikke a magyar külügy elleni orosz titkosszolgálati műveletet rekonstruálta külügyes dokumentumok és több mint harminc háttérbeszélgetés alapján, köztük az ügyről konkrét információval rendelkező volt titkosszolgálati tisztekkel és a külügyminisztérium belső ügyeit ismerő forrásokal. A külügyminisztériumnak, a kibervédelemért és kémelhárításért elsősorban felelős belügyi tárcának és a Miniszterelnöki Kabinetirodának a múlt héten küldött kérdéseire az oknyomozó központ egyelőre nem kapott válaszokat.*

A beszámoló szerint 2021 második felére derült ki, hogy az oroszok teljesen kompromittálták a külügy számítógépes hálózatát és belső levelezését, feltörve azt a szigorú biztonsági előírások mellett használható, titkosított hálózatot is, amelyet a korlátozott terjesztésű és bizalmas minősítésű állami és diplomáciai anyagok továbbítására használnak. A Direkt36 egy birtokába került belső iratra hivatkozva azt írja, hogy még idén januárjában is célzott támadások érték a magyar külügyminisztériumot.

A fertőzés állítólag adathalász támadásokkal és vírusokat tartalmazó e-mail-csatolmányokkal került be a szervezethez, és szétterjedt a teljes belső hálózaton: a Direkt36 úgy tudja, hogy a Bem téri minisztérium és a több mint 90 külképviselet több mint 150 objektumának összes számítógépe érintett. A hivatkozott források szerint a fertőzés már hosszú évek óta lappangott, és csak olyan későn fedezték fel, hogy utólag nem is lehet azonosítani, milyen pontokon és hányféle módon hatoltak be az oroszok a külügy rendszereibe.

Moszkvának valamiért nem üzengetünk

A Direkt36 információi alapján Szijjártó Péter és a külügyi felső vezetés már jó ideje tisztában van a kockázatokkal, az apparátusnak az általános figyelmeztető körleveleken túl viszont nem árulták el, hogy a mindennapi munkaeszközeik és a minisztériumi hálózatok kompromittálódtak. Ráadásul az oroszok kizárása rendkívül lassan halad a magyar külügy rendszereiből, és a folyamat a mai napig nem fejeződött be, amiért többek közt a széttöredezett és lassú döntéshozatalt, illetve a szakemberhiányt okolják.

A cikk emlékeztet rá, hogy a Nemzeti Biztonsági Felügyeletet vezetőjét már 2014-ben leváltották, az intézményt bevitték a belügyminisztérium alá, pár hónappal később pedig átszervezésre hivatkozva felmondtak a kibervédelmi központ munkatársainak. A kibervédelmi feladatokat a belügyminisztérium alá tartozó szervek vették át, ezek elszigetelt működése és rivalizálása pedig a következő nagy orosz támadási hullámmal megmutatta az új felállás gyengeségeit, miközben az incdenseket elhallgatták a nyilvánosság elől.

A műveletek mögött a cikkben idézett források szerint egyértelműen az orosz szövetségi biztonsági szolgálat (FSZB) és a katonai titkosszolgálat (GRU) hekkerei állnak, akiket a magyar állami szervek régóta ismernek, mivel már legalább egy évtizede folyamatosan támadják a kormányzati hálózatokat. Az orosz fertőzöttség az ukrajnai invázió előtt és részben utána, a jelenlegi EU-s és NATO-s válságtanácskozások idején is aktív maradt, bár a magyar kormány nyilvánosan nem tiltakozott Oroszországnál a támadások miatt.

A Direkt36 egy minisztériumi körlevelet is idéz, amelyik mérhető mennyiségű, Kína irányába bizonyítottan személyes adatokat rejtett módon kommunikáló eszköz használatáról ír. Ebből az következne, hogy a magyar kormány is pontosan tisztában van a biztonsági kockázatokkal, miközben a problémát évek óta tagadja, sőt a kínai telekom eszközök használatának egyik legnagyobb támogatója Európában. A külügyes körlevelek ezen felül más irányú sérülékenységekről, például az amerikai BlueMail levelező kliens elterjedt használatáról is tanúskodnak.

Részletek a Direkt36 beszámolójában »

* A külügyminisztérium sajtóosztálya időközben válaszolt a HVG vonatkozó kérdéseire, eszerint a minisztériumban "kampányhazugságokkal nem foglalkoznak".

Biztonság

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.