Egyre több helyen jelenik meg ez a furcsa szóösszetétel, de azt már sokkal kevesebben veszik észre, hogy valószínűleg rajtuk, illetve cégük archiválásán is sokat segíthet a deduplikáció. Ha okosabban szeretnénk menteni, van hozzá eszköz is. (x)
Kínos dolog újra meg újra odajárulni a cégvezető vagy a pénzügyi döntéshozó elé, és engedélyt kérni tőle egy újabb szalagra vagy más mentőegységre. Az sem igazán szívderítő, ha egy rendszerleállás vagy egyéb hiba után lassan, körülményesen másolódnak vissza a mentett állományok, a munkatársak pedig türelmetlenül várják, mikor kezdhetnek újra dolgozni. Ezeket és más hasonló problémákat könnyen orvosolhatunk, egyszerűen csak azáltal, hogy okosan archiválunk, és mindenből csak annyit mentünk el, amennyit valóban szükséges.

Lemezekre mentve Az elmúlt években a lemez-alapú mentési eljárások kerültek a modern adatvédelem fókuszába. A trend nem véletlen, hiszen megannyi előnyt nyújt a régebbi technológiákhoz képest. A többszálú működés (multi-streaming) megnöveli az archiválási teljesítményt, és a szalagos megoldásokhoz képest gyorsabb a visszaállítási folyamat is. Gyorsan és költséghatékonyan integrálhatóak a meglévő rendszerekbe azok körülményes átalakítása nélkül, és végül optimalizálják az adattárolást a deduplikáció segítségével.


De mi is a deduplikáció lényege? Egy olyan módszerről van szó, amely úgy csökkenti a tároló igényeket, hogy eltávolítja a redundáns adatokat és csak az egyedieket tárolja a lemezen. Megvizsgálja a beérkező adatfolyamot és egyező adatblokkokat keres, a többször előforduló másolatokat pedig eltávolítja. Ha a vizsgálat során duplikációt észlel, egy mutatót helyez az eredeti adatblokk mellé ahelyett, hogy tárolná az egész blokkot: ezzel "de-duplikálja" a köteten található blokkokat. Azonban az indexelését megtartja, így később, ha szükség van rá, könnyen vissza tudja állítani őket.

Mivel a mentési folyamatok nagymennyiségű redundáns adatot produkálnak, így a deduplikáció különösen ezeknél a munkáknál lehet hatékony. A redundancia mértéke függ a mentett adat típusától, a mentési metódustól és az adat megtartásának időtartamától. Végeredményben a módszer használatával drámaian több adat mentésére van lehetőségünk, illetve a meglévő adatainkat jóval kevesebb helyre tudjuk archiválni. A nagyobb eltárolható adatmennyiségnek köszönhetően megnő az elérhető RPO (Recovery Point Objective), tehát korábbi mentésekről is lesznek visszaállítható adataink. Csökken a szalagokon tárolt adatok mennyisége, ezáltal a fizikai szalagokra fordított költségek is csökkennek.

HP StoreOnce deduplikációs megoldás
HP StorageWorks D2D adatmentő rendszerek
HP Konvergens Infrastruktúra

Jó ötlethez jó szoftvert Az új módszer kiválóan megvalósítható egy új generációs deduplikációs szoftver, a HP StoreOnce segítségével. A HP saját laborjában kifejlesztett StoreOnce deduplikációs technológia hatékony módot nyújt az adatnövekedés kezelésére, teljesítménycsökkenés nélkül. A StoreOnce az adatközpont több pontján is használható. Nagy előnye az is, hogy ugyanaz a technológia teszi lehetővé az adatok mozgatását, mentését és elérését anélkül, hogy mozgatás előtt a deduplikált adatokat újra szét kéne bontani.

A Converged Infrastructure vízióba illeszkedő StoreOnce szoftver minden HP StorageWorks D2D Backup System lemezes mentőegységben elérhető 2010 második felétől, így egyszerűen és könnyen hozzáférhető. A HP D2D megoldásával a storage-üzemeltetők automatizálhatják és konszolidálhatják több szerver archiválási munkálatait egy egyszerű, rackbe szerelhető eszközzel, miközben a szalagok kezelésével járó meghibásodásokat kizárhatják.

A független Evaluator Group tesztje is rámutat, hogy míg a versenytársak akaratlanul is növelték a deduplikációs megoldásaik komplexitását, a HP úgy egyszerűsítette a folyamatokat, hogy közben kétszer jobb ár-érték arányt ér el. A StoreOnce technológiai innovációi között kiemelkedő, hogy az iparban elérhető legkisebb adatblokk-méreteket használja, mintavételezési és indexelési módszerei pedig a teljesítmény megtartása mellett jóval kevesebb RAM-felhasználást követelnek. Az intelligens adatillesztés segítségével többféle adattípussal és mentési szoftverrel együttműködik, az optimalizált adatszeletelési folyamatok pedig csökkentik a szükséges tárolóterületet.

A deduplikálás jövője A moduláris tervezési elgondolásnak köszönhetően a jövőben a StoreOnce szoftver kiterjeszthető lesz számos környezetre is, ilyenek lesznek például a virtuális számítógépekkel kapcsolatos alkalmazások. A másik kiterjesztést a HP Data Protector szoftverrel való integráció jelenti, mind szoftver deduplikációs target megoldásként, mind kliens oldali deduplikáció megvalósítására. A StoreOnce portfolió tehát fenntartja a kompatibilitást többféle környezet között, ami egyúttal hatalmas lépést jelent az egyszerűsített menedzsment és a rugalmas adatmozgatás felé úgy, hogy közben rendkívüli mértékben optimalizálja a tárolóterület felhasználását.

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.