A cég az Assassin's Creed legújabb epizódjának indulására időzítette a Project Stream nyilvános bemutatkozását. Pár nap múlva kiderül, hogy képes kezelni a technológia ezt a kényes feladatot.
Hirdetés
 

Zenét vagy filmeket ma már teljesen természetesen "fogyasztunk" úgy, hogy nem töltünk le semmit a számítógépünkre, mobilunkra, hanem egyenesen a felhőből érkezik szolgáltatásként az anyag. Hatalmas hardverigénnyel rendelkező A-listás számítógépes játékok esetében azonban ez nem annyira triviális dolog. A túl gyakori interakció, a késleltetés problematikája, a nagy részletességű, gyors ábrázolás mind olyasmi, amit meg kell oldani annak, aki ilyesmit szeretne streamelni. Bár voltak és vannak is erre vállalkozó szereplők, most egy igazi nagykutya, a Google jelentette be saját megoldását.

Görög van a cloudban

Folyamatosan terítéken van a pletyka, miszerint a keresőóriásnál aktívan keresik a lehetőségét annak, hogy a videójátékos piacból egy jelentősebb tortaszeletet szerezzenek. Ebből a szempontból tehát nem váratlan a tegnapi bejelentés, amelyben fellebbentették a fátylat a Project Stream elnevezésű fejlesztésükről. Ami meglepő, hogy rögtön igen mély vízbe dobja szellemi gyermekét a cég, hiszen az október 5-én megjelenő Assassin’s Creed Odyssey játékot debütálása napján lehet majd kipróbálni a szerencsés jelentkezőknek. A slágerjáték ingyenes tesztjéhez viszont sem erőműveket megszégyenítő PC-s konfiguráció, sem saját konzol nem szükséges, elég egy Chrome böngésző.   

 

Ahogy a fenti videón is látható, a játék 60 fps-sel fut 1080p felbontás mellett, miközben a játékos oldaláról csak egy sima számítógépre, laptopra van szükség, na meg legalább 25 megabites, stabil internetre. Ha valaki kedvet kapott a teszthez, az ne rohanjon kitölteni a jelentkezési ívet, mivel csak az Egyesült Államokra korlátozódik a Google akciója.

A tét meglehetősen nagy a cég szempontjából, ezért vélelmezhetően nem rizikóznak sokat, és van annyira előrehaladott a megoldásuk, hogy az kiállja a nyílt tesztelés igencsak keménynek ígérkező próbáját. Ha működőképesnek bizonyul a rendszer, az megnyithatja az utat olyan szolgáltatások felé, mint például az előfizetési modellben igénybe vehető játékszolgáltatás.

Ehhez persze partnereket is kell a Google-nek találnia, de az Assassin's Creed sorozat kiadója, az Ubisoft máris elég nagy fogásnak minősül. Utóbbi részvényeire egyébként jó hatással volt a tegnapi bejelentés, a cég papírjai kedden az általánosan negatív hangulat közepette tudtak drágulni.

Volt is, lesz is

A felhőből futtatott (csúcs)játékok területén a Project Stream egyáltalán nem tekinthető úttörőnek. A megoldással nagyjából egy évtizede próbálkoznak különböző startupok, de a technológia kiforratlansága, a nem kellően jó minőségű infrastruktúra, vagy éppen a nem megfelelő üzleti modell eddig megakadályozta a széles körű használatot.

Az utóbbi években viszont egy csomó akadály elhárult, például az internetelérések sebessége most már a világ legtöbb urbanizált részén nem okoz korlátot, ezért nem csoda, hogy a nagyobbak is aktivitást kezdenek mutatni. Említhető az Nvidia, amely GeForce Now néven tavaly kezdett kísérletezni egy PC-ken és Macintoshokon futtatott szolgáltatással. Ez jelenleg még mindig béta verzióban, ingyenes teszt jelleggel üzemel, viszont nem csak az USA-ban, hanem Európában is elérhető.

Cloud & big data

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.