A Facebook anyavállalata, a Meta számos területen folytat kutatást. Az egyik ilyen a klímaváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. Ezen a téren elsősorban a fűtésre és a közlekedésre koncentrál az emberiség, pedig szintén nagy kibocsátó az építőipar is. A beton előállítása és felhasználása egymaga a teljes széndioxid levegőbe eregetésének 8 százalékát adja, ha tehát itt sikerül hatékonyabbá tenni az eljárást, azzal sokat tehetnénk a CO2-szennyezés visszafogásáért.
A DeKalb városában (Illinois állam) levő új Meta adatközpontban zajlott az a teszt, melynek során a mesterséges intelligencia felfedezte a cikkünk tárgyát képező betonkeveréket. A mix elég erősnek bizonyul az elvárt terhelés elviseléséhez, sőt, jócskán meg is haladta a kívánt értékeket. Ugyanakkor az előállításához szükséges széndioxid-kibocsátás mértéke a hagyományos módszerhez képest 40 százalékkal alacsonyabbnak bizonyult.
Sajnos nem tökéletes az eljárás, ugyanis hiába elég erős az anyag, a kötés ideje tovább tart a megszokott eljárással szemben. Márpedig az építkezések egyik kulcstényezője az idő: minél tovább készül el a létesítmény, annál többe kerül, és annál később hoz hasznot tulajdonosának. Emellett van egy további hátránya az MI által kikevert betonnak: megbonyolítja a gyártást.
„Elviekben az új keverék addig képes kiváltani a hagyományos betont, amíg a hozzá szükséges anyagok az elvárt költségszinten hozzáférhetők és az építkezésen dolgozók számára elfogadható a hosszabb kötési idő”, nyilatkozta Amruta Sudhalkar, a Meta adatközponti fenntarthatóság programjának vezetője. Beszámolójából az is kiderült, hogy az Ozinga Bros betongyártóval kialakított partneri viszony segítette a Metát a mesterséges intelligencia által kiválasztott formulák valós tesztelésében.
2020-ban Mark Zuckerberg vállalata széndioxid-semleges lett a működése és az általa felhasznált energia tekintetében. Vagyis a Meta két éve már nem növeli az üvegházhatást okozó gáz légköri mennyiségét ezeken a területeken. A közösségi hálózat fenntartójának deklarált célja, hogy 2030-ig ugyanezt elérje a beszállítóinál és az ügyfeleinél is, amikor azok a Meta szolgáltatását használják.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak