A Google kutatói egészen jó eredményeket értek el speciális szövésű kísérleti e-zsinórjukkal. A hangerőszabályozó gombok ideje lejárt?

A különböző textilféleségek "felokosítására" már számtalan kísérletet végeztek és több gyakorlati, kereskedelmi forgalomban is megjelent példát lehet már találni a lehetséges alkalmazásokra, amelyek hőre, pulzusra vagy egyéb körülményre reagálnak. A Google kutatólaborjában éppen sima pamutszálakat fonnak egybe tapintást érzékelő szenzorokkal, hogy egy új típusú beviteli eszközt alkossanak.

Csavaros megoldás

Az ötlet lelkét az úgynevezett Spirális Érzékelő Mátrix (Helical Sensing Matrix - HMS) adja. Ebben a rendszerben összesen négy pár elektródaszál van egybegyúrva a normál anyaggal, mégpedig oly módon, hogy az érzékelők párjai a fonat ellentétes oldalára esnek. Ennek köszönhetően a szálat érő fizikai változásokat a szenzorok relatív helyzetére támaszkodva pontosan be tudja azonosítani a rendszer mögött dolgozó algoritmus.

 

A HMS rendszere lehetővé teszi a különböző mozdulatok pontos felismerését és megkülönböztetését (forrás: Google)

 

Az ilyen típusú anyagok beviteli eszközként való használatának egyik nehézsége, hogy míg egy gomb, vagy touchpad szilárd, jól meghatározható felülettel rendelkezik, addig a szövetből font zsinór ruglamas, alakját pedig folyamatosan változtatja a fizikai behatásokra reagálva. A felhasználókat segítendő ezért vizuális megerősítést adó ledszálakkal bővítették a fonat összetételét, amelyek a fény intenzitásával és mintázatával tudják jelezni, éppen milyen típusú utasítást érzékel az e-madzag.

Kisimították a különbségeket

A projektnél szintén meg kellett küzdeni az emberek anatómiai és viselkedésbeli különbözőségével. Ha univerzális beviteli eszközt akar valaki készíteni, akkor gondoskodni kell róla, hogy az ne viselkedjen máshogy például a kéz méretének, vagy a mozdulatsorok némileg eltérő stílusa miatt.

Ennek érdekében a kutatók fogtak egy csapatnyi önkéntest, és előre definiált, illetve szabadon választott interakciókat hajtattak végre velük az okos zsinóron. Ezeket a mozdulatsorokat aztán jó párszor újra meg kellett tenni a tesztalanyoknak. Az így kapott adatkészletből a gépi tanulás módszerével kifejezetten jónak mondható pontosságot értek el. Az algoritmus ugyanis ezt követően átlagosan nagyjából 94 százalékban helyesen értelmezte a mozdulatokat.

Elégedett felhasználók

A kutatásba bevont önkénteseket nem csak kvalitatív mérésekre használták, hanem megkérdezték a véleményüket is a különleges beviteli eszköz használatával kapcsolatban. A Google írása szerint ezek meglehetősen pozitívak voltak.

 

A különböző beviteli módok szubjektív megítélése, illetve használatuk mért gyorsasága (forrás: Google)

 

Az okos zsinórt szinte minden területen jobbra, vagy legalább hasonló jóra értékelték, mint a touchpad használatát (a fenti képen Scroll), és egyértelműen felülmúlta a fejhallgatóknál megszokott gombos rendszert (Buttons). A jobb oldali grafikonból az is kitűnik, hogy miközben a fonat sokkal természetesebb érzetet ad a felhasználóknak, sebességben sem marad el a meglévő módszerekhez képest.

És hogy mire is lehetne használni egy ilyen új megoldást? A Google alábbi videójában egész komoly ízelítőt kapunk ezzel kapcsolatban.

 

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.