Jön a rendőrség, ha illegális szoftvert veszünk? Ahogy a német példák mutatják, akár jöhet is. A témával korábban is foglalkozó Girardi Kornél (IPR-Insights) most elmagyarázza, mit kell tudnunk, hogy ez ne következzen be.

Korábban két cikket is szenteltünk a neten gyanúsan olcsón árult szoftvereknek. Először magával a jelenséggel foglalkoztunk, majd a közelmúltban a lehetséges jogi következményeket is megmutattuk. Úgy gondolom, érdemes alaposan tisztába tennünk azokat a licencelési alapfogalmakat, amikkel szinte minden esetben találkozhatunk az irreálisan olcsón kínált (vélhetően illegálisan megszerzett) szoftvereknél, elsősorban a Microsoft Windowsnál és Office-nál.

Az ilyen termékeket kínáló kereskedők hirdetéseiben sokszor olvashatunk hangzatos ajánlatokat, vásárlásra csábító információkat. Ha azonban legalább annyival tisztában vagyunk, hogy melyik licencelési konstrukcióban milyen szoftvertermékek szerezhetők be, már jelentős lépést tettünk azért, hogy ne verjenek át olyan könnyen minket. Az alábbiakban ezeket igyekszem közérthetően elmagyarázni.

Jöjjenek tehát az alapfogalmak.

Alapfogalmak és licenckonstrukciók

OEM License: mint a nevéből (Original Equipment Manufacturer) sejthető, azok a szoftverek tartoznak ebbe a licencelési kategóriába, amelyeket a Microsoft a számítógépgyártóknak, rendszerépítőknek biztosít, hogy azok előre feltelepített szoftverrel tudják értékesíteni számítástechnikai eszközeiket. Az így megvásárolt számítógépek esetében az előtelepített OEM szoftver termékkulcsa jellemzően be van ágyazva a gép UEFI (Universal Extensible Firmware Interface, korábban BIOS néven emlegettük) programjába. Fontos tudni, hogy ebben a konstrukcióban csak a Windows (asztali és szerver operációs rendszer) érhető el, más alkalmazás, például az Office nem. Ha tehát az értékesítési ajánlat az, hogy egy OEM Office termékkulcsot vagy licencet kapunk, feltételezhetjük, hogy átverésről van szó.

Girardi Kornél

A szerző licencelési szakértő, az IPR-Insights licenctanácsadási csoportvezetője. (Fotó: IPR-Insights)

Retail License: kiskereskedelmi licenc, amely a Full Package Product (FPP), magyarán "dobozos" szoftvereket jelenti. Ezek olyan szoftverek, amelyekre a felhasználási engedély a szoftver dobozának felnyitásával szerezhető meg (jogi nyelven: a felhasználási szerződés ráutaló magatartással jön létre a csomagolás felbontását és az ott található feltételek e reálaktussal való elfogadását követően). Ez a terminus mostanság inkább a kereskedelmi csatorna megkülönböztetésére szolgál, hiszen jellemzően az ilyen szoftvereket is online módon szerezzük be, azaz letöltjük például a Microsoft Store-ból, így nem jutunk hozzá fizikailag a termékhez. Ebben a konstrukcióban tudunk venni Windowst és Office-t is. Utóbbinál azonban két újabb megnevezésre is figyelni kell. Így ugyanis csak a Home and Student és a Home and Business Office kiadások szerezhetők be. Erre azért is érdemes figyelni, mert több olyan hirdetéssel is találkoztam, amelyben például Office Professional Plust kínáltak –  ezek azonban (nagy)vállalati felhasználásra szánt csomagok. Ha tehát egy hirdetés ilyen licencelésű Microsoft Office-t kínál, feltételezhetjük, hogy átverésről van szó.

VL vagy Volume License: a mennyiségi licenc olyan felhasználási szerződés, amelyben a szoftver jogtulajdonosa meghatározott rendelési szintektől (vagyis a rendelt szoftver mennyiségétől) teszi függővé a szoftverei felhasználásának ellenértékeként fizetendő díjat és a felhasználó által megszerezhető jogok terjedelmét (praktikusan: aki ezer licencet vesz, alacsonyabb darabáron jut a termékhez, mint aki csak tízet, és még bővebb kiegésző szolgáltatásokat is kap hozzá). Ebben a modellben a megrendelt szoftverek használati jogának igazolására a végfelhasználó nevére szóló licencet kapunk. Többféle mennyiségi licenckonstrukció létezik. A legismertebbek az Open License (OLP), a Cloud Service Provider (CSP), valamint a kifejezetten nagyvállalatoknak szóló szerződéstípusok, mint a Products and Services Agreement (MPSA) vagy az Enterprise Agreement (EA). A kormányzati (Government) és oktatási (Academic) szektoroknak is ezen a licencelési típuson keresztül biztosítja a gyártó a szoftvereket. Itt már megjelennek az Enterprise kiadások is (pl. Windows 10 Enterprise), ami más konstrukcióban nem rendelhető.

Az áttekinthetőséghez a fentieket táblázatba is foglaltam, hogy láható legyen, mely termékekhez milyen licencek társulhatnak.

 
Microsoft Windows- és Office-licencek
Infogram
 

Tanácsom pedig nagyon egyszerű. Ha az adott webáruház oldalán olyan licenckonstrukciót látunk, melyek a fentiek értelmében nem is léteznek, a helyet kerüljük el messze. Ott bizony átható az átverés bűze!

Piaci hírek

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.