Hol van az utakról az a több millió sofőr nélküli autó, amit a 2010-es évek közepén az iparág meghatározó vállalatai ígértek? Egyáltalán: leváltják-e valaha is a robotpilóták a kormánynál az embereket? Erről beszélgetünk két vendégünkkel a Bitport CIO Klub podcastjának idei első adásában.
Hol tart most az önvezetési technológia, mennyivel vagyunk okosabbak ebben a kérdésben, mint tíz éve? Dr. Szalay Zsolt egyetemi docens a BME Gépjárműtechnológiai Tanszékének és az ott működő Automated Drive labornak a vezetője, és Váradi András, az egyik legsikeresebb magyar startup, a 2012-ben alapított Commsignia kutatási igazgatója, segített eligazodni az önvezetés szövevényes világában.
Az Automated Drive labornak és a Commsigniának a fejlesztéseiben első ránézésre sok a közös vonás: a kommunikáció (jármű-jármű és jármű-környezet) felől közelítenek a problémához. És ebben mindkét csapatnak vannak komoly eredményei is: az Automated Drive labor fejlesztette eszközök segítik az önvezetési kísérleteket a ZalaZONE tesztpályán, míg a Commsignia hasonló megbízást kapott az Egyesült Királyságban.
A mintegy háromnegyed órás beszélgetésben áttekintjük az alapfogalmakat, mit jelentenek az önvezetés szintjei, és hogyan épülnek egymásra az autókkal kommunikáló okos infrastruktúra egyes rétegei. Ehhez kapcsolódón szóba kerülnek a különböző önvezetési koncepciók, azok egymáshoz való viszonya, valamint az is, hogy tudnak-e egymás mellett közlekedni az önvezető és az ember vezette autók.
A két szakembert szembesítettük Jack Stilgoe önvezetéssel kapcsolatos szkeptikus felfogásával, áttekintettük az önvezetéssel kapcsolatos etikai kérdéseket, az amerikai és európai szabályozás különbségeit, illetve azt, hogy a szabályozás miként hat a fejlesztésre. Ennek kapcsán szóba került a társadalmi elfogadottság szerepe is.
Végül pedig, ahogy egy ilyen témánál kötelező, a jövőről is kérdeztük a két szakembert.
A felvétel 2023. február 23-án készült a Commsignia budapesti székhelyén.
A műsor meghallgatható a fenti lejátszóval,illetve az Anchor.fm-en a CIO Klub podcastcsatornáján, de podcastjainkat követheti többek között a Spotify-on, valamint az Apple és a Google podcastplatformján is, melyeken fel is iratkozhat a csatornájára.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak