Ön is mindig a születésnapját vagy a kutyája nevét állítja be jelszóként? Ha az fenn van a Facebookon (vagy akárhol máshol), már el is lopták, és betörtek vele a munkaadójának rendszerébe.
Milyen jelszót szoktunk megadni a munkahelyi számítógépünkön a belépéshez, a privát webes levelezésünkhöz, az online banki belépéshez vagy a kedvenc közösségi szolgáltatásunk eléréséhez? Az emberek többségénél a különböző helyeken használt jelszavak sokszor ugyanazok, jellemzően a partner, a szülő, a gyermekek vagy a háziállatok nevéből állnak, esetleg megegyeznek a felhasználó születési dátumával.

Gyakori, hogy a jelszavakhoz vezető információkat az iWiW-es vagy a facebookos profiloldalakról bárki megszerezheti. Ez gyakorlatilag olyan, mintha egyáltalán nem védenénk az adatainkat - figyelmeztetnek az informatikai biztonsági szakemberek. Sőt, a leggyakrabban használt jelszó az 123456, és a második illetve harmadik helyezett kitalálása sem okoz túl nagy fejtörést (a listát lásd a keretben).

Könnyű préda | Azt gondolhatnánk, hogy a biztonságos jelszó megválasztása mindenki számára evidens, a felmérések szerint azonban ez messze nem így van. Az amerikai Verizon távközlési cég által a napokban ismertetett felmérés megállapítja, hogy tavaly az adatlopások 38 százalékánál használtak fel jogosulatlanul megszerzett jelszavakat, tehát a lopásnak ez a válfaja egyelőre igen hatékony.

Egy adatbiztonsági megoldásokat fejlesztő vállalat, az Imperva 32 millió jelszót elemző statisztikájából pedig az derült ki, hogy a használt jelszavak 30 százaléka 6 vagy annál kevesebb karakterből állt, 60 százaléka pedig semmilyen különleges karaktert nem tartalmazott.

A jelszavak nem megfelelő kezelése a vállalatoknak is komoly kockázattal jár, mert a bizalmas céges adatok is illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Ráadásul a problémák kezelése tetemes többletköltséget okoz. A Novell informatikai cég biztonsági szakemberek körében végzett globális felméréséből kiderül, hogy minden egyes alkalommal, amikor egy-egy alkalmazott hasonló gondokkal fordul az informatikai helpdeskhez, átlagosan 25–50 dollárba kerül.

Gyors visszafejtés | A jelszavak 50 százaléka szótáralapú visszafejtéssel kideríthető - ilyen, akár több tízmillió különböző jelszó visszafejtésére alkalmas adatbázisokhoz (úgynevezett szivárványtáblákhoz) pedig akár az interneten is hozzá lehet jutni. Egy kellően nagyméretű szivárványtábla és egy erős PC segítségével egy 8 betűből álló jelszó visszafejtése átlagosan csupán 6 óráig tart - figyelmeztetnek a szakértők. Mivel a felhasználók a különböző rendszerekhez sokszor azonos jelszavakat adnak meg, az egyszer már illetéktelen kezekbe került belépési kódot a "betörők" nagy valószínűséggel több alkalmazás, online szolgáltatás, illetve weboldal esetében is fel fogják használni.

"A szoftveres védelem önmagában nem elegendő, az adatok és a rendszer biztonsága érdekében szükség van a felhasználók közreműködésére is, nekik bonyolult és hosszú vállalati jelszavakat kellene használniuk" - hangsúlyozza Papp Péter, az informatikai biztonsággal foglalkozó Kancellár.hu Zrt. vezérigazgatója. Szerinte a teljes védelmet soha nem lehet garantálni, de a visszaélés esélyét nagyon is le lehet csökkenteni. A szakember azt ajánlja, hogy a jelszó álljon legalább 8 karakterből, tartalmazzon nagy- és kisbetűket, illetve valamilyen speciális karaktert is, erre a célra akár egy jelszógenerátort is igénybe lehet venni. Az így képzett belépési kulcsot pedig tilos a gép mellett egy papírra felírva, a noteszben, a telefonban vagy a számítógépben tárolni.

Óvatosan a Facebookkal | De mit tegyünk, ha feltörték a webes postafiókunkat vagy felhasználták a jelszavunkat? Csizmazia István, a Sicontact Kft. vírusvédelmi tanácsadója azt javasolja, hogy értesítsük a szolgáltatót (ha például a Gmailt használjuk, akkor a Google-t) az incidensről, mivel később annak rendszernaplói segíthetnek a felderítésben. Ha máshol is használtuk ugyanazt a jelszót, akkor ott is azonnali jelszócserére lesz szükség. Emellett nem célszerű minden személyes adatot kiplakátolni a közösségi oldalakra, mivel azokból könnyen kitalálhatók a jelszavak.

Ha bankkártya-számok, elektronikus fizetési adatok is szerepeltek a feltört levelezésben, akkor a banki egyenleg, a tranzakciók azonnali felülvizsgálata is szükséges lehet. Komolyabb esetekben feljelentést kell tenni a rendőrségen, mert a szolgáltató központjától vagy az internetszolgáltatótól így lehet kikérni az érintett IP cím felhasználójának adatait a nyomozás segítése érdekében.

(A cikk a Figyelő 2010/31. számában jelent meg.)
|

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.