A Microsoft olyan mobil eszközökre szánt közösségi alkalmazásplatformot fejlesztett, amellyel a felhasználók úgy oszthatnak meg egymás közt adatokat, hogy ahhoz az információkat továbbító szolgáltató sem férhet hozzá.

A Szilícium-völgyben található Microsoft fejlesztőközpont munkatársai olyan megoldással álltak elő, amely a közösségi oldalak használatánál egyre gyakrabban felmerülő személyiségi jogi problémákra adhat megfelelő választ.

A Contrail nevű projekten dolgozó egyik mérnök az MIT online magazinjának azzal szemléltette a szoftver legfontosabb újdonságát, hogy a hagyományos megosztási funkciók használatával az adott oldal üzemeltetője automatikusan hozzájut a feltöltött anyaghoz, ám a Contrail esetében mindez titkosított formában történik. Ráadásul a köztes fél számára az sem derül ki, hogy kikkel osztja meg mindezt a felhasználó.

A Contrail hálózatára feltöltött fotó ugyanúgy felkerül a számítási felhő egyik szerverére, ám mind a kép, mind a hozzá tartozó megosztási instrukció rejtve marad, köszönhetően a titkosítási eljárásnak. A felhasználó beállíthatja, kikkel kívánja megosztani felvételét. Utóbbiaknak pedig, ha elfogadták a felkínált lehetőséget, letölthetik azt saját készülékükre, ahol a csak számukra biztosított dekódoló alkalmazás ismét megtekinthető fotóvá alakítja az adattömeget.

A megosztási opciók tovább finomíthatók téma szerinti címkék hozzárendelésével. A hivatkozott anyagban példaként egy édesanyát hoznak fel, aki gyermeke „család” megjelölésű fotóit szeretné megkapni. (Nyilván a „buli” címkével ellátottakra is kíváncsi lenne, de azt meg a gyermeke nem szeretné vele megosztani.) De ezzel analóg üzleti felhasználású megosztások is elképzelhetők. Legyen szó egy jól sikerült, partnereknek tartott rendezvényről, vagy az új vállalati székház fotóiról.

A Contrail a Microsoft felhőszolgáltatását, a Windows Azure-t használja. Hogy a hálózat adta lehetőségeket demonstrálja, a fejlesztőcsapat három konkrét alkalmazást is készített. Ezek HTC Windows Mobile készülékeken futtathatók. A Contrail ugyanis egy platform, amelyre építve számtalan közösségi funkció megvalósítható külső fejlesztők munkájával.

A már említett fotómegosztó lehetőségen túl a csapat előállt egy alkalmazással, amely a foursquare-hez hasonlóan a felhasználók tartózkodási helyével kapcsolatos információt közöl az ismerősökkel. Hasonlóan a fényképekhez, itt is mód van rá, hogy különböző megosztási szinteket alkalmazzunk. Például munkatársaink számára kizárólag munkanapokon engedjünk bepillantást abba, hol járunk éppen. A rendszer működését ezen az angol nyelvű videón megtekinthetjük.

A Microsoft fejlesztőcsapata szerint az általuk most taposott ösvény sokak számára vonzó út lehet, hiszen a tapasztalat azt mutatja, a személyes adatok védelmének igénye a megosztási lehetőségekkel egyenes arányban növekszik. Az persze már más kérdés, hogy mit szólnak ehhez a piac azon szereplői, akik pont a mindenre kiterjedő nyitottságban érdekeltek. A Facebook talán a legjobb, ám nem egyetlen példa az olyan vállalkozásra, amelynek az ilyen típusú bezárkózás alaposan rontaná az üzletét.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.