Bár makacsul optimista a mesterséges intelligencia lehetőségeit illetően, szerinte is komoly kihívásokat tartogat majd a technológia mederben tartása.

A Microsoft társalapítója hagyományosan bizakodóan nyilatkozik a mesterséges intelligencia jövőjét illetően, ezért is érdekes, amikor kifejti a technológiával kapcsolatos aggodalmait. Egy hétfőn közölt podcast-adásban Gates három ilyen nyugtalanító dolgot is részletezett, kezdve a rossz szándékú felhasználásokkal a kiberbűnözés, a bioterrorizmus vagy a nemzetállami háborúk esetében, amelyeknek az MI "megfelelelő terelgetésével" venné elejét. A második a technológiai fejlődésből fakadó változások gyors üteme, ami többek között a munkahelyek megszűnésével fenyeget.

Szerinte ma már látszik, hogy idővel az MI-alapú megoldások számos feladatot magasabb szinten lesznek képesek ellátni az emberi munkaerőnél. A mesterséges intelligencia makacs hibái és megválaszolatlan kérdései miatt egyre többen gondolják, hogy a robotok sosem fogják pótolni az embereket, csupán gondoskodnak majd a munka ismétlődő és időrabló aspektusairól. Gates ennél a jelek szerint többet vár az MI-től, de arra hívta fel a figyelmet, hogy bőven vannak kielégítetlen munkaerő-szükségleteink is – vagyis ezen a téren leginkább a változás tempóját tartja ijesztőnek.

Lesz, amit már nem ők fognak megoldani

A harmadik pont a sokszor emlegetett forgatókönyv az irányítás elvesztéséről, különös tekintettel az emberi intelligenciát felülmúló általános MI (artificial general intelligence, AGI) esetleges kifejlesztésére. Gates szerint ha sikerül kezelnünk az első két kockázatot, vagyis a rosszindulatú felhasználásokat és a sokkszerű társadalmi változásokat, akkor nem a harmadik kérdést lesz a legnehezebb megoldani a három közül. Nem véletlen, hogy az üzletember is azok között az optimisták van, akik a technológia további szabályozása és védőkorlátainak kidolgozása mellett szokott érvelni.

Azt a beszélgetés során sem sikerült megnyugtatóan tisztázni, hogy mi a helyzet a technológiát fejlesztő cégek fölötti ellenőrzés elvesztésével. Az aktuális problémák közül az MI-alapú dezinformációról azonban Gates elmondta, hogy szerinte maga a jelenség nem az MI-vel bukkant fel, és az akár pozitív szerepet is játszhat a valóság kihámozásában. Ezt azonban a fiatalabb generáció feladatának tartja, akik már otthonosan mozognak az új fogalmak között, és így kell megkötniük a kompromisszumokat a szólásszabadság védelmét és a félretájékoztatás veszélyeit mérlegelve.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.