Egy kisebb kínai gyártó hat év fejlesztés után mutatta be a világ első, kereskedelmi forgalomba kerülő hajlítható kijelzős mobilját.

Több évnyi lebegtetés után a héten fogja bemutatni saját megoldását a Samsung. A szintén hajlítható kijelzővel szerelt mobil eszközön dolgozó Royole viszont kicsit elrontotta a dél-koreai premier hangulatát azzal, hogy előállt a FlexPai elnevezésű táblagépével, ami okostelefonná lapítható. A kínai mérnökök megtették a magukét, de azért lesz még mit csiszolni ezen a technológián.

Méretes pénztárca

A túlmértes telefont tegnap mutatták be San Franciscóban a sajtó képviselőinek, és a fogadtatás meglehetősen vegyesre sikeredett. Az egyelőre csak előrendelésre kapható FlexPai kihajtva egy kisebb, 7,8"-es táblagépként funkcionál, összecsukva viszont egy hagyományos okostelefont kapunk, ami azért jóval szélesebb, mint bármelyik mostanság kapható mobil.

 

A fenti, idilli körülmények között készült reklámvideóban természetesen megpróbálták minden előnyét bemutatni a készüléknek, miközben a negatívumokat igyekeztek elkendőzni. Egy ilyen furcsaság, hogy a telefon két oldala nem képes teljesen egymásba simulni, helyette inkább egy vastag pénztárcához hasonlatos alakot ölt, amit meglehetősen kényelmetlen lehet zsebre vágni.

A FlexPai egyébként nem kerül horribilisan sokba, hiszen a 128 gigabájtos változat nagyjából 1300 dollárért igényelhető decemberre ígért szállítással, míg a 256 gigás változat is megáll 1500 dollár alatt. 

Hajlított műanyag

A kijelző műanyagból készült és a gyártó ígérete szerint sokkal ellenállóbb lesz, mint a mai telefonokban általánosan használt üveg. A hajtogatásért felelős mechanizmus a Royole számításai szerint 200 ezer nyitást és zárást visel el minőségromlás nélkül. Ha ez igaz, ennyinek bizonyosan elégnek kell lennie a telefon teljes élettartalma alatt. A beszámolókban azonban negatívumként felbukkan a művelet nehézsége. Az újságírók szerint elég nagy erőkifejtés kell hozzá, és közelről sem olyan könnyed feladat, mint ahogy azt a promóció ígéri. 

A készülék amúgy is meglehetősen vastag kávája a kamerák oldalán kifejezetten bumfordivá teszi a látványt, de legalább egy 20 és egy 16 megapixeles kamerát foghatunk így munkára. A FlexPai egyik inkább érdekes, mint hasznos funkciója, hogy összehajtva mindkét oldalon látszik, mit szeretnénk lencsevégre kapni.  

Egyes riportereknél tovább rontotta a gép renoméját a hátoldal, amelynél kihajtva középen ott csúfoskodik az összehajtásért felelős szilikonos rész. A gumihatású felület leginkább egy nyitott könyv gerincének tűnik, ami a polcon jól mutat, de mobil eszköznél némileg rombolja az összhatást.

A szoftver nem nőtt fel a feladathoz

A látvány és a nehézkes nyitogatás mellett talán a legkomolyabb kritika a szoftveres támogatást, vagy éppen annak hiányát érte. Az Android 9.0-ra épülő Water OS-t elvben úgy alakították ki, hogy az kiszolgálja a termék különleges képességeit. A Royole szerint folyamatosan dolgoznak a szoftveres platform finomításán, amire szükség is van a beszámolók alapján.

A telefon forgatásánál, ki- és behajtásánál érezhetően nagyon belassul a rendszer és csak késéssel reagál az új felállásra. Problémák akadtak a widgetek megjelenítésével is, de ezeket még akár a hátralévő hetekben is ki lehet javítani. Hosszabb távon viszont felmerül a kérdés, hogy az úttörő eszközhöz hogy viszonyulnak az alkalmazásfejlesztők. Ahhoz, hogy a FlexPai lehetőségét kihasználják, a külsős appok készítőinek maguknak kéne extra munkát beleölni ebbe. Ez pedig nem túl valószínű, ha a készülék nem válik széles körben elterjedté.

A Royole berkeiben is érzik ezt a nyomást, és fejlesztői programmal igyekeznek magukhoz édesgetni a külsős partnereket. Ez önmagában valószínűleg nem lesz elég, de amint a bevezetőben említettük, a Samsung is most fogja lerántani a leplet saját megoldásáról. Egy ilyen nagy gyártó pedig akár a kellő lökést is megadhatja a forradalmi platform elterjesztéséhez.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.