Az amerikai-kínai vámháború és a Huaweire zúduló kormányzati-vállalati össztűz közepette szinte mínuszos hír, hogy az USA belbiztonsági minisztériuma figyelmeztetést adott ki a kínai gyártású drónokkal kapcsolatban is.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium (Department of Homeland Security) amiatt aggódik, hogy a Kínából szállított drónokon keresztül az ottani gyártók érzékeny adatokhoz jutnak, amelyeket aztán a helyi szabályozás értelmében bármikor ki kell szolgáltatniuk a kínai hírszerzésnek. Hétfőn a CNN egy birtokába került belső dokumentum alapján számolt be róla, hogy a minisztérium ezt kockázatosnak tartja az egyes szervezetek belső információinak védelme szempontjából, abból kiindulva, hogy nem csak a drónok saját komponensei lehetnek képesek az adatok kompromittálására, de az adatokat eleve olyan szerverekre továbbítják, amelyek kívül esnek a felhasználók hatáskörén, sőt maga a gyártó sem gyakorol fölöttük száz százalékos ellenőrzést.

A figyelmeztetés nem nevesít egyetlen konkrét gyártót sem, azonban tény, hogy az észak-amerikai piac majdnem 80 százalékát a kínai, Sanghaji székhelyű DJI uralja, a dróntechnológiát pedig az USA hatóságai és közműszolgáltatói is egyre nagyobb arányban alkalmazzák a legkülönbözőbb felhasználási területeken. A dokumentum világossá teszi, hogy minden olyan kínai gyártmányt veszélyforrásnak tartanak, amely alkalmas adatok begyűjtésére és továbbítására.

Korábban is vádolták őket ezzel meg azzal

A DHS mostani figyelmeztetése nem sokkal azután született, hogy az amerikai cégeknek és szervezeteknek megtiltották a Huawei telekommunikációs hálózati eszközeinek beszerzését, de a drónokkal kapcsolatban sem előzmények nélküliek a fenntartások. Az amerikai hadseregben például már 2017-től tiltólistán vannak a DJI eszközei, olyan esetekre való hivatkozással, amikor a kínai gyártó állítólag a kritikus infrastruktúrával kapcsolatos és az amerikai kormányszervektől származó adatokat osztott meg a saját kormányával.

Ugyanebben az évben a Los Angeles-i bevándorlási és vámhivatal (Immigrations and Customs Enforcement Agency) azzal vádolta meg a DJI-t, hogy szelektíven célba vett bizonyos kormányzati vagy magántulajdonban lévő entitásokat az érzékeny adatok begyűjtésének és felhasználásának céljából. A felhasználókat akkor is és most is figyelmeztették, hogy körültekintően járjanak el a Kínánan gyártott drónok vásárlásakor, elsősorban is igyekezzenek tisztába jönni azok pontos működésével, és szükség szerint korlátozzák vagy kapcsolják ki azok hálózati csatlakozásait, esetleg távolítsák el a bennük lévő memóriakártyákat.

A DJI azóta közleményt adott ki azzal kapcsolatban, hogy a vállalat teljes és mindenre kiterjedő ellenőrzést biztosít ügyfeleinek az adataik begyűjtését, továbbítását és tárolását illetően, így természetesen a felhasználóknak módjuk van mindazokat az elővigyázatossági intézkedéseket is megtenni, amelyeket a DHS javasol. Azoknak a kormányzati vagy kritikus infrastruktúrákat üzemeltető ügyfeleknek, akiknek ennél is erősebb biztosítékokra van szüksége, a DJI olyan modelleket szállít, amelyek egyáltalán nem forgalmaznak adatokat a gyártónak, vagy akár sehová sem.

Drónokra ettől függetlenül is szükség van

A kínai cég 79 százalékos észak-amerikai piaci részesedése egyébként nem kiugróan magas, ha figyelembe vesszük, hogy a Skylogic Research statisztikája alapján a DJI az üzemben tartott drónok darabszámát tekintve már a teljes világpiac 74 százalékán ül. Ikonikussá vált modellje, a Phantom, 2013-as bemutatkozása óta a legkeresettebb drónnak számít a kereskedelmi forgalomban kapható pilóta nélküli repülők között. A hozzáértők a Phantom könnyű kezelhetőségét, szofisztikált kamerarendszerét és általában is magas szintű technológiai megoldásait emelik ki, amelyek miatt a drónok nem csak a hobbisták körében, hanem a professzionális felhasználásban is elképesztően népszerűek lettek.

Néhány hete mi is beszámoltunk az amerikai szövetségi légügyi hivatal (Federal Aviation Administration) által nyilvánosságra hozott tanulmányról, amely szerint 2018-ban több mint 175 ezer új pilóta nélküli repülő szerkezetet regisztráltak az USA-ban a céges felhasználók. Ez éves összevetésben több mint 170 százalékos növekedésnek felel meg, és a relatíve alacsony bázis ellenére is szédületes bővülést jelent: nem sokkal korábban maga az FAA is csak 44 százalékos éves növekedéssel kalkulált 2017 és 2018 között.

A DHS figyelmeztetésével kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az adatok továbbítását nem a videós feedek valós idejű továbbításaként kell elképzelni a kínai szerverekre, mint ahogy audio feedekről sem érdemes beszélni a nagyrészt mikrofonok nélkül szállított drónok esetében. Bizonyos modellek szoftverei viszont képesek rá, hogy mentsenek egyes kockákat vagy akár rövid filmrészleteket is, amelyeket aztán továbbíthatak a gyártók szervereire. Ugyanez igaz a repülési és más operációs adatokra, amelyekből minimum kiolvasható, hogy a drónokat kicsoda, hol, mikor és milyen céllal használta.

Piaci hírek

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.