Letölthető az OpenDaylight SDN (Software-Defined Networking) keretrendszer első kiadása. A projekt széleskörű iparági támogatást élvez, az iparág minden fontos cége részt vett a projektben. Így került egy platformra például a Brocade, a Cisco, a Citrix, az Ericsson, az IBM, a Juniper, a Microsoft, a RedHat, a NEC, a VMware, de ott van a magyar piacon mostanában megjelenő A10 Networkstől a Fujitsun, a HP-n és a Huaweien át az Intelig és a ZTE-ig minden fontosabb piaci szereplő.
Jó koncepció általános megvalósításban
Az SDN koncepció igencsak ütőképes. Az OpenFlow sikere többek között a Ciscót is arra kényszerítette, hogy újragondolja hálózatkoncepcióját. Az SDN ugyanis lehetővé teszi az adatközpontokban a hálózati eszközök, valamint vezérlésük szétválasztását. Itt az eszköznek csupán a csomagtovábbítást a feladata, minden más – többek között a hálózat logikai felépítése (az úgynevezett folyamattáblák), az útválasztás feladata stb. – egy központi vezérlő egységbe kerül. A hálózati eszköz így lényegében "buta" eszközzé válik, a központi vezérlő egység révén pedig sokkal rugalmasabbá válik az infrastruktúra, egyszerűbbé és olcsóbbá az üzemeltetés.
Az OpenDaylight felépítése
Nem véletlen tehát, hogy az OpenDaylight projektet mögött már széles körű iparági összefogást lehet látni. A projekt célja, hogy az "intelligenciájukat vesztett" hálózati eszközöket egységes irányításba fogja össze. Az OpenDaylight azonban nem csak a hálózati eszközök és a vezérlő közötti kommunikációra ad szabványos protokollt, hanem a szolgáltatások és alkalmazások, menedzsmentszoftver felé is.
Hydrogen három kiadásban
Az OpenDaylight első kiadása, a Hydrogen három változatban jelent meg. A Base Editiont elsősorban kutatási projektekhez ajánlják. Ennek része egy moduláris, skálázható, OSGi-alapú SDN-kontroller, OpenFlow plugin, egy OpenFlow 1.3 protokollkönyvtár-implementáció, valamint Java-alapú NETCONF és YANG eszköztár. A Base Edition is támogatja at Open vSwitch-et.
A Virtualization Editionben ez a kínálat kiegészül az Affinity Metadata Service (AMS) nevű API-val a szolgáltatási szintek és különböző terhelésekhez szabott konfigurációk programozásához, a Defense4All eszközzel, amely a DDoS támogatásokat érzékeli és hárítja el, egy multi-tenant környezetre kihegyezett hálózatvirtualizációs készlettel, és az OpenFlow alapokon működő, szintén hálózatvirtualizációs eszközzel, a Virtual Tenant Networkkel.
A szolgáltatóknak szánt Service Provider Editionből hiányoznak a hálózatvirtualizációs eszközök, ugyanakkor van benne egy hálózati folyamkezelő, a LISP Flow Mapping, valamint beleépítették a BGP-t (Border Gateway Protocol) és PCEP-t (Path Computation Element Communication Protocol) támogató forgalomszabályozás lehetőségét.
Már most döntenek a további fejlesztésekről
Arról is hamarosan döntés születik, hogyan bővül a keretrendszer. A második kiadásba kerülő funkciókról és képességekről a héten zajló OpenDaylight Summiton döntenek a résztvevők – nyilatkozta David Meyer, a projekt műszaki bizottságának elnöke.
Az első kiadásra az IBM reagált leggyorsabban, azzal egy időben jelentette be az arra épülő SDN-kontrollerét az IBM SDN for Virtual Environments keretrendszert.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak