Érdekes cikk jelent meg az Intel fejlesztői blogján: a poszt szerint egyszerűsíteni kellene az x86-os architektúrát. Ehhez a legjobb módszer az lenne, ha eltávolítanák a 16 és 32 bites támogatás egyes elemeit. Több mint 20 éves technológiáról van szó, és ma már szinte mindenki a 64 bites architektúrát használja; a Microsoft például leállította a Windows 11 operációs rendszer 32 bites verziójának szállítását – érvel a csipgyártó.
Egy CPU-arcihetektúra mindenek felett
Az Intel ezért egy új, ún. x86S architektúra bevezetést javasolja, amely egyszerűsítené a jövőbeli processzorok tervezését és a PC indítási folyamatát azáltal, hogy a hardverből eltávolítja a 16 bites és a 32 bites támogatás egyes elemeit. Onnantól a CPU-k azonnal x86-64 üzemmódban indulnának.
Ez utóbbi azért előnyös, mert ki lehetne iktatni váltásoknak azt a sorozatát, amin ma egy CPU a bootoláskor végigmegy (pl. 16 bites valós módból 32 bites védett módba, majd 64 bites long módba). A bejegyzéshez tartozik egy terjedelmes white paper is, amiből úgy tűnik, az Intel nagyon is komolyan gondolja a lépést. És bár a változások némelyike meglehetősen drámai lenne, a felhasználók jelentős többsége szinte semmit sem érzékelne belőle, hívja fel a figyelmet a The Register.
Megszűnne a 8086-osoknál bevezetett 16 bites valós mód, a 80286-osoknál használt 16 bites védett mód, kivezetnék a 32 bites nulladik gyűrűt (ez az operációs rendszer terepe), valamint az egyes és kettes védelmi gyűrűt is, mert utóbbiakat a modern szoftverek nem használják. Azok a szoftverek pedig, melyeknek ezekre szükségük lenne (IBM OS/2 vagy Novell NetWare 4) már rég kikoptak, ahogy a DOS vagy a korai Windowsok (Win 9x). Ezek az operációs rendszerek pedig el sem indulnak egy UEFI-s (Universal Extensible Firmware Interface) gépen (a 2010-es évek elején ez váltotta a gépek BIOS-át).
A nulladik gyűrű kivezetése a 32 bites módban azt fogja okozni, hogy nem lehet x86-32-es hipervizort futtatni, de amúgy is mindenki 64 bites módot használ a több memória elérése miatt, írja a The Register.
Az elképzelés szerint az x86-32 mód nem szűnik meg teljesen, továbbra is lehet majd x86-32-es operációs rendszert indítani egy VM-en belül. Emellett továbbra is futtathatók lesznek az x86-32-es bináris programok és alkalmazások is 64 bites operációs rendszeren – már ha az operációs rendszer biztosítja a megfelelő könyvtárakat és API-kat.
Az X86S azt jelenti, hogy megszűnik a 32 bites rendszerek csupasz fémen történő indításának lehetősége. Ezt az UEFI is megszüntette 16 bites operációs rendszerek esetében – és azt sem vette észre senki.
A részletekért érdemes az Intel oldalára lapozni.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak