A CES kiállítás alkalmával jelentették be az új generációs Core vPro processzorok ransomware-ellenes biztonsági funkcióit, amelyek már az idei első félévben hozzáférhetők lesznek.

Az Intel a 2021-es, rendhagyó Consumer Electronics Show (CES) kiállításon az Intel összesen 4 új processzorcsaládot és ezekre épülve 500 új PC-modellt jelentett be, ezen felül pedig azt is közölte, hogy 11. generációs Core vPro processzorait már hardveres zsarolóvírus-észlelő képességekkel is ellátja majd a Hardware Shield és Threat Detection Technology (TDT) technológiák továbbfejlesztéseként. Az új funkciók a tervek szerint már 2021 első felében elérhetővé válnak, ehhez a szoftveres támogatását a végponti biztonsági platformot fejlesztő Cybereason kiberbiztonsági cég biztosítja.

Mindkét fél megerősítette, hogy ez lenne az első olyan termék, amikor a PC-s hardver önmagában is szerepet játszik a ransomware támadások érzékelésében, ebben az esetben az Intel vPro vállalati technológiáival ellátott CPU-kon keresztül. A Hardware Shield az UEFI vagy BIOS lezárásával járul hozzá a szóban forgó megoldáshoz, a TDT pedig a processzor diagnosztikai adatainak elemzéséből próbál következtetni egy potenciálisan rosszindulatú kód jelenlétére.
 

forrás: Intel


Az elképzelés szerint az Intel processzortechnológiái a biztonsági szoftverrel osztják meg a szükséges adatokat, lehetővé téve, hogy az akkor is érzékelje a kártevőket, ha azok olyan tartományokban aktívak, ahol maga a program nem lenne képes elérni azokat. Az intel közleménye alapján a TDT a CPU-telemtriára és a gépi tanulásra épülő heurisztikus eszközökkel azonosítja a rendellenes viselkedést: olyan nyomokat keres, amelyeket a zsarolóprogramok és más kártékony kódok hagynak az Intel processzorok eseményszámlálóján (PMU).

Időben érkezik majd a megfelelő támogatás is

Ez utóbbi az alkalmazások, az operációs rendszer és a virtualizációs rétegek alatt működik, így bizonyos értelemben sokkal pontosabban reprezentálhatja az aktív fenyegetéseket a rendszer egészét tekintve. Az Intel itt kiemeli a valós idejű fenyegetés-érzékelést, amelynek nyomán a TDT egyszerűen riasztást küld a biztonsági szállító szoftverének, az pedig kiértékeli az éppen futó munkafolyamatokat. Ennek alapján akkor is felfedezhetővé válnak a ransomware-rel összefüggő terhelések, ha azok mondjuk a virtuális gépeken belül próbálnak észrevétlenek maradni.

A zsarolóvírusok már 2020-ban is a legfontosabb biztonsági fenyegetések között voltak, a fájlrendszereket használhatatlanná tevő ransomware támadások pedig mára a digitális gazdaság egyik legnyomasztóbb problémájává váltak. Az Intel úgy látja, hogy ezzel szemben a tisztán szoftveres, szignatúra alapú megoldások nem jelentenek megfelelő védelmet, szükség van az érzékelő kapacitások hardveres támogatására is.

Az új készségek használatához a rendszeradminisztrátoroknak nem lesz másra szükségük, mint az azokat támogató biztonsági szoftverekre. Bár a legtöbb vPro funkció opcionális, a Hardware Shield speciel már kötelező az újabb, a 10. generációs és afölötti modellek esetében. A legelső körben a Cybereason lesz az egyetlen olyan szállító, ami ezen keresztül lehetővé teszi a zsarolóvírusok hardveres indikációinak érzékelését, a várakozások szerint a biztonsági piac más szereplői is nagyon hamar felugranak a vonatra.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.