Az uniós értékpapírpiaci szabályozó hatóság állásfoglalása mellett új szervezetet is felállítanak a nemsokára életbe lépő az MI-törvények végrehajtására.

Az Európai Unióban működő bankok és befektetési cégek nem térhetnek ki az igazgatótanácsra vonatkozó, illetve az ügyfelek védelmét illető jogi kötelezettség alól a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban – közölte csütörtökön az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA). Erről szólva ismertették, hogy a pénzügyi eszközök piacairól szóló EU-irányelvekkel (MiFID) összhangban hogyan használhatnak ilyen megoldásokat az uniós országokban a szabályozott pénzügyi cégek. Az ESMA szerint a mesterséges intelligencia ígéretes technológia a befektetési stratégiáktól kezdve egészen az ügyfélszolgálatok fejlesztéséig, de megvannak a maga kockázatai, amelyeknek különös jelentőséget tulajdonítanak például a lakossági befektetők védelmében.

A cégek döntései mindennek alapján továbbra is a vezető testületek felelősségi körébe tartoznak, függetlenül attól, hogy azokat ténylegesen emberek vagy MI-algoritmusok hozzák meg. Ez ugyanarra az átfogó követelményre vezethető vissza, hogy az érintett szervezeteknek az ügyfelek legjobb érdekeit szem előtt tartva kell eljárniuk, bármilyen eszközre támaszkodva működtetik is a szolgáltatásaikat. A nyilatkozat így nem csak arra vonatkozik, amikor egy MI-alkalmazást maguk a pénzügyi cégek fejlesztenek vagy vezetnek be, hanem a harmadik féltől származó technológiák, például a ChatGPT használatára is – ráadásul az sem érdekel senkit, hogy a mesterséges intelligencia bevetésére a felső vezetés tudtával és jóváhagyásával került-e sor.

MI-t használni nem kell félnetek jó lesz stb.

Az ESMA szerint ugyanis a vállalati vezető testületeknek megfelelő ismeretekkel kell rendelkezniük arról, hogy házon belül miként alkalmazzák az MI-technológiákat cégükön belül, és biztosítaniuk kell azok megfelelő felügyeletét. A Reuters beszámolója ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy a mostani nyilatkozat az MiFID-megfelelésre összpontosít, és elkülönül az EU jövő hónapban életbe lépő, mérföldkőnek tekintett mesterségesintelligencia-szabályozásától. Ez utóbbi végrehajtásának felügyeletére az Európai Unió éppn most hozott létre egy új hivatalt, melynek feladata az MI "jövőbeni fejlesztésének, bevezetésének és használatának" előmozdítása, "társadalmi és gazdasági előnyeinek kiaknázása" és a "kapcsolódó kockázatok mérséklése" lesz majd.

Az Európai Bizottság versenypolitikáért felelős vezetője, Margrethe Vestager szerint az új hivatal kulcsszerepet fog játszani az MI-törvények végrehajtásában, különös tekintettel az általános célú modellekre. Kijelentette: Az iroda az első körben is több mint 140 fővel kezdi meg működését, köztük technológiai szakemberekkel, jogászokkal, szakpolitikai szakértőkkel és közgazdászokkal. Különböző egységei a szabályozásra és a megfelelésre, illetve a biztonságra és az innovációra összpontosítanak, amit ugyanolyan fontosnak tartanak a gyorsan fejlődő ágazatban. A hivatal szerepet kapna azoknak a félelmeknek az eloszlatásában is, amelyek értelmében a cégvezetők jelentős része az MI-t tekinti a legnagyobb közvetlen fenyegetésnek szervezetére nézve.

Piaci hírek

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.