Az Európai Bizottság több tagja is elégtelennek nevezte a Facebook javaslatait és vállalásait az internetes szolgáltató szabályozására, ezúttal már világossá téve, hogy az EU nem kíván egyes vállalatok igényeihez alkalmazkodni.

Éppen tegnap idéztük a belső piacért felelős uniós biztos nyilatkozatát az egységes európai adatpiac felállítását és a saját vállalkozások támogatását célzó tervekről, amely egyrészt azt a versenyhátrányt dolgozná le, amelybe EU keverte magát a digitális forradalom eddigi szakaszában, másrészt azokra az erősségekre építene, amelyekkel Európa még mindig rendelkezik az amerikai vagy kínai versenytársakkal szemben. Thierry Breton az elmúlt napokban a Microsoft, az Alphabet és a Facebook vezetőivel is találkozott, ennek nyomán pedig megerősítette, hogy az Unió továbbra is nyitott marad az Európán kívüli vállalatok számára, de a továbbiakban nem kívánnak a más kontinenseken felállított szabályok szerint játszani, így az Európai Bizottság javasolni fogja például a nagy digitális platformok korlátozását az adatokhoz való hozzáférés feltételeinek egyoldalú meghatározására.

A Reuters kedden további részleteket közölt a találkozóról, amelyet a Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg jó hangulatú és sok mindenre kiterjedő beszélgetésnek nevezett, az uniós tisztségviselők azonban kevésbé voltak simulékonyak. Thierry Breton kijelentette, hogy a Facebooknak az európai szabályokhoz kell igazodnia, mivel nem az EU feladata, hogy alkalmazkodjon egyes vállalatokhoz. Az uniós biztos, aki korábban egyébként a francia Orange távközlési szolgáltatót és az Atos rendszerintegrátort is irányította, az év végéig ígért döntést azzal kapcsolatban, hogy bevezetnek-e komoly szigorításokat a nagy online platformokat illetően, egyértelműen meghatározva a dotkom szolgáltatók felelősségi köreit is.

A Facebook az internet szabályozására tett javaslatait mindenesetre elégtelennek nevezte, hasonlóan a vállalat által hétfőn bemutatott vitaindító dokumentumhoz. Az ugyanis elutasítja az intruzívnak nevezett szabályozást, és sokkal lazább kereteket javasol, amelyek között a szolgáltatók rendszeres tartalmi beszámolók és a házirendjük érvényesítéséről szóló adatközlések szerepelnek. Zuckerberg a müncheni Biztonságpolitikai Konferencián ismét arról az általa kívánatosnak tartott rendszerről beszélt, amelyben a Facebook valahol a telkók és a hagyományos sajtó között helyezkedne el, tulajdonképpen félúton a széleskörű és a majdnem zéró felelősségi szint között. Mindez azonban csak homályos elképzelés, a technológiai multik önszabályozásra való hajlandóságát ismerve pedig nehezen is képzelhető el a gyakorlatban.

Most még lehet kompromisszumokat kötni

Breton szerint a társaság nem csak kevés vállalást tesz, de nagyvonalúan megfeledkezik az olyan kérdésekről is, mint a számonkérhetőség pontos megfogalmazása vagy a piaci dominancia kezelése. Hasonlóan nyilatkozott Vera Jourova, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa is, aki szerint a Facebook egyszerűen nem teheti meg, hogy tetszése szerint letolja magáról a felelősséget. A politikus közleménye alapján legelőször is Mark Zuckerbergnek és a Facebooknak kellene eldöntenie, hogy pontosan kicsoda és milyen értékeket követ, mert ezt nem dönthetik el helyette a kormányzatok vagy szabályozó testületek. Persze az Európai Bizottság addig is bemutatja majd azt a szerdára ígért javaslatcsomagot, amely a nemzetközi technológiai cégek kiváltságos helyzetének korlátozását célozza.

Ez a Facebookot közvetlenül és közvetett módon (például a mesterséges intelligencia felhasználásának szabályozásán keresztül) is érinti, a vállalat pedig a már említett vitairatban az internet működésének félreértéséről beszél, amikor valaki a közösségi szolgáltatókat tenné felelőssé a gyűlöletbeszéd vagy más illegális megnyilvánulások megjelentetéséért. A Facebook álláspontja szerint a szabályozóknak tisztába kellene jönniük a technológia lehetőségeivel és korlátaival, és meg kell hagyniuk az internetes szolgáltatók számára az innovációhoz szükséges rugalmasságot. Arra a dokumentum most sem tér ki, hogy a károsnak ítélt gyakorlatoknak miért kellene zöld utat adni csak azért, mert megfelelő ellenőrzésük technológiai korlátokba ütközne – itt szokták "elhagyhatja a szanatóriumot" kártyának használni az innovációt, amit nyilvánvalóan csak akadályozna, ha mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznának.

A problémának egyébként ennél sokkal prózaibb vetületei is vannak, mivel az uniós szabályozási reformok alapja az tengerentúli multik igazságosabb adóztása. Maga a Facebook ezzel kapcsolatban most is közölte, hogy mindenben a törvényeknek megfelelően jár el (ez valószínűleg így is van), ugyanakkor Zuckerberg Münchenben már arról beszélt, hogy megérti az európaiak frusztrációját az adózás kérdésében, és maga a Facebook is egy új rendszer felállításában érdekelt, amelyben valamivel több kiadása is lehet majd. A vállalat vezérigazgatója reményét fejezi ki, hogy az OECD törekvéseinek megfelelően a digitális gazdaság szereplői egy stabil és megbízható rendszerben működhetnek tovább – ez persze előre menekülésként is értelmezhető, hiszen a kiskapuk folyamatosan bezáródásával ma már a régóta napirenden lévő globális adómegállapodás is elérhető célnak tűnik.

Közösség & HR

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.