A Neuralink tavaly leköszönt társalapítója máris befuttatott egy újabb startupot, amelyik jelentős műtéti beavatkozás nélkül oldaná meg véglegesen a virtuális valóság megjelenítésével kapcsolatos kihívásokat.

Max Hodak orvosbiológus már a Neuralink alapító elnökeként is hírnevet szerzett az agy-számítógép interfészek világában, de miután tavaly otthagyta a 2016 óta működő céget, máris tele vannak a hírek az újabb vállalkozásával. 2021-ben ugyanis elindította következő, Science Corp nevű cégét, amellyel mostanra 160 millió dollárnyi befektetői pénzt gyűjtött össze. Ezzel ilyen rövid idő alatt is a második legjobban finanszírozott vállalkozássá vált ezen a területen, ahol csak a Neuralink előzi meg ebben a tekintetben.

A Science Corp első nagy projektje a Science Eye, egy újfajta szemprotézis, ami az eddigiektől eltérő megközelítéssel a génterápiát kombinálná a retinára helyezett microLED-kijelzővel a látás helyreállítására. A Science Eye fejlesztése egyelőre az állatkísérletek szakaszában jár, de a benne rejlő lehetőségek jól láthatóan vonzzák a befektetőket. Hodak szerint a nyulakon végzett kísérletek jól haladnak, és akár másfél éven belül eljuthatnak odáig, hogy már emberi alanyokkal végezzenek további próbákat.

Az új megoldás nyilván már attól is nagy dobás lenne, ha visszaadná bizonyos páciensek látását, de ennél is sokkal nagyobb üzleti lehetőségeket sejtenek a virtuális és kiterjesztett valóság (VR, AR) alkalmazásokban. Ezek tulajdonképpen a különböző "mögöttes technológiákra" (vagyis nem a szóban forgó microLED-filmre) épülő változatok lennének, amelyek magával ragadó virtuális élményt nyújtanának a különböző felhasználásokban, egy pillanat alatt túlhaladottá téve a nehézkes VR-headseteket.

Nem másokkal akarnak versenyezni

A Futourism az előző év végén közölt egy interjút a Science Eye és a Science Corp terveiről, amelyben Hodak egyelőre óvatosan fogalmazott. Szerinte az új vállalkozásban alkalmazott technikai megközelítés jóval túlmutat a klinikai vizuális protéziseken, de nagyban eltér a Neuralink fejlesztéseitől. Az ottani gyakorlattal szemben ambíciójukat is a sikereikkel párhuzamosan növelnék, és nem próbálnak nagy kinyilatkoztatásokat tenni olyan dolgokról, amelyek aztán vagy megvalósulnak, vagy nem.

Így a Science Corp egyelőre arra koncentrál, hogy első termékét eljuttassa a betegekhez, és a továbbiakkal akkor foglalkozik, ha ez már megtörtént. Bár Hodak a Neuralinkről és annak munkatársairól mos is pozitívan nyilatkozott, a társalapítóként és fő pénzforrásként fellépő Elon Muskkal való viszonyát nem kommentálta. Ahogy annak idején írtuk, a kaotikus belső viszonyok és a határidők állandó hajszolása már a távozásakor is téma volt a vállalatnál, ahogy Musk ott is a tőle megszokott módon folyt bele a szakmai kérdésekbe.

Max Hodak szerint az sem valószínű, hogy a Science Corp megelőzi a Neuralinket az emberi pácienseken végrehajtott beültetésekkel, de hangsúlyozta, hogy ebben nem is céljuk versenyezni a rivális céggel. Az emberes űrprogramokat és az ott megjelenő, "go fever" vagy "launch fever" néven emlegetett hozzáállást hozta fel példának arra, hogy mennyire kockázatos, amikor egy projektet a lehetséges problémákra vagy hibákra való tekintet nélkül siettetnek. A Science Corpnál ezt most elkerülnék, és a saját tempójukban próbálják tenni a dolgukat.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.