Az adatokat keletkezésük helyén elemző technológia a gyártástól az adatközpontokon át a szállítmányozásig mindenféle területen segíthet a versenyképesség növelésében.

Négy év múlva a vállalatok az adatok 75 százalékát már az adatközpontokon és a felhőn kívül fogják létrehozni és feldolgozni a Gartner előrejelzése szerint. Hatalmas adatmennyiségről beszélünk, amelyet keletkezési helyéhez minél közelebb, az edge-en (peremhálózaton) szükséges feldolgozni az agilis, a változásokra gyorsan reagáló, sőt azokat előrejelző, értelmes és eredményes innovációhoz, a fejlődéshez.

Az innováció természetes közege az együttműködés, az ember és a vállalatok fejlődése egyaránt ezt igazolja. Globalizált, digitális gazdaságunkban sincs olyan szereplő, amely minden ügyfelének összes problémájára egyedüli szállítóként megoldást tudna adni. Egymással partnerként együttműködő vállalatok vállalkozhatnak erre, így ma már vállalatok hálózatai versenyeznek egymással a világpiacon.

Nem hagyhatják ezt figyelmen kívül a hazai, helyi piacra termelő, szállító vagy szolgáltató vállalatok sem, mert a globális ellátási láncok mindenhová elérnek. A helyi és a nemzetközi szereplők mindenütt versenyeznek, ezért a belföldi piacra összpontosító vállalatoknak is fel kell venniük a nemzetközi tempót, hogy gyorsabban növeljék innovációs erejüket, és bővítsék partnerkörüket, kiterjesszék hálózatukat.

A járvány első hullámában a vállalatok arra kényszerültek, hogy egyik napról a másikra távmunkára, online működésre, vagy legalábbis a fizikai világot több virtualitással kiterjesztő, hibrid modellre váltsanak. A COVID-19 katalizátorként hatott a digitális átalakulásra, és ma már egyértelmű, hogy a sebességet váltó innováció nem fog visszavenni ebből a tempóból.

Továbbra is bizonytalan, hogy a világjárványon mikorra tudunk felülkerekedni, ráadásul a járvány csupán egy – talán nem is a legnagyobb – a globális kihívások közül, amelyekkel az emberiség szembesül. A klímaváltozás elleni küzdelem, az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentése és a gazdaság kizöldítése, fenntarthatóvá alakítása olyan feladatokkal szembesít bennünket, amelyek csak közös erőfeszítéssel és újítással lesznek megoldhatók.

A digitális technológia kulcsszerephez jut mindebben, mivel adatvezéreltté, gyorsabbá és eredményesebbé teszi a megoldásokhoz vezető innovációt. Az újítás tempójával együtt persze a hibázás kockázata is növekszik, ettől azonban nem szabad megijedni. Éppen ellenkezőleg, az újító a másoknál hamarabb elkövetett hibákból gyorsan tanul, ezért az új ismereteket a fejlesztésbe, a folyamatokba is előbb tudja visszacsatolni.

Széles lehetőség a széleken

Pontosan ezt teszi az adatokat keletkezésük helyén elemző edge megoldások segítségével a vállalatok mind szélesebb köre világszerte. A gyárcsarnokokban és a raktárakban telepített érzékelőkről gyűjtött adatok akár valós idejű elemzése segíti például a termékminőség biztosítását, a selejt csökkentését, a gyártási és logisztikai folyamatok optimalizálását és automatizálását ipari környezetekben.

Rab Gergely

termékspecialista, tanácsadó

Dell Technologies

Hasonló edge megoldások optimalizálják az ellátási láncok, a szállítmányozó vállalatok, a kikötők és a repterek működését, a közúti forgalom irányítását. Ugyancsak szenzoradatok elemzésével valósul meg a kritikus infrastruktúrák védelme és hibamegelőző karbantartása, az adatközpontok és más létesítmények energiahatékonyságának javítása – és a példákat hosszan sorolhatnánk a kereskedelemtől kezdve az egészségügyön át az űrkutatásig, az élet minden területéről.

A változásokra gyorsan és eredményesen válaszoló innováció lehetőségei szinte határtalanok, megragadásukhoz azonban a vállalatoknak a támogató technológiák – a peremhálózati, adatközponti és felhőalapú megoldások, az ötödik generációs távközlési hálózatok, a dolgok internete és a mesterséges intelligencia – mellett hozzáértő és motivált emberekre, megbízható partnerek együttműködésére is építeniük kell.

A cikk szerzője Rab Gergely (Dell Technologies) termékspecialista, tanácsadó.

Cloud & big data

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.