A Gartner ellentétes eredményre jutott, mint a hónap elején az IDC. Szerintük csökkent az okostelefonok piaca. Az eltérés azonban elenyésző.

Más eredményre jutott a globális okostelefon-piac harmadik negyedévének elemzésében a Gartner, mint a hónap elején kiadott IDC-jelentés: míg az IDC 0,8 százalékos bővülést, a Gartner 0,4 százalékos zsugorodást mutatott ki. A vezető gyártók értékesített darabszámai is máshogy alakultak.

Pluszban a Samsung és a Huawei

A tendenciák megítélésében ugyanakkor nincs vita a konkurens piackutatók között: a Samsung, a Huawei és az Oppo pozitív, míg az Apple és a Xiaomi negatív eredménnyel zárta az év harmadik negyedét.

A Gartner szerint alapvetően az határozta meg a gyártók negyedévét, hogy a vásárlók egyre inkább a jó ár-érték arányú készülékekre hajtanak. Mint a Gartner kutatási igazgatója, Anshul Gupta fogalmazott, egyre kevesebben választják a nagyon drága és olcsó készülékeket is, helyette inkább a középkategóriában vélik megtalálni az ár és a szolgáltatások közötti egyensúlyt. A kutatási igazgató szerint az a várakozás is befolyásolja a vásárlói döntéseket, hogy világszerte gyorsan nő az 5G-os lefedettség. Ezért sokan kivárnak, és a jövő évre halasztják a vásárlásaikat.

A gyártók egyébként követik is ezt a vásárlói trendet: a Samsung, a Huawei, a Xiaomi, az Oppo és a Vivo is nagyobb hangsúlyt fektet a középkategóriás portfóliójára. A kutatás szerint a Huaweit, a Samsungot és az Oppót is ez a stratégia segítette abban, hogy a zsugorodó piacon is képesek legyenek növelni eladásaikat. Az Apple viszont nem akar felszállni erre a vonatra, ami az eladásaiban is megmutatkozott: 11 százalékkal csökkentek az értékesítései éves összevetésben.

A Huawei minden nehézsége – és a piac csökkenése – ellenére ismét nagyon nagy növekedést tudott produkálni. 13,6 millióval több készüléket szállított a harmadik negyedévben, mint egy évvel korábban. Az egyetlen gyártó volt, amely két számjegyű növekedést ért el. Sikerének kulcsa azonban a kínai piac volt, ahol nem sokat számít, hogy vannak-e egy Huawei-telefonon Google-alkalmazások: a negyedév során értékesített 65,8 millió készülékből ugyanis 40,5 milliót hazai piacán adott el, amivel ott közel 15 százalékponttal növelte részesedését. (Ebből a szempontból egyáltalán nem lényegtelen, hogy Kína a világ legnagyobb nemzeti piaca, a globális okostelefon-piac közel harmadát adja.)

Ha nem is olyan gyors tempóban, mint tavaly tervezték, de egyre közelebb kerül a globális piacot vezető Samsunghoz: tavaly a harmadik negyedévben még 21,1 millió készülékkel adtak el kevesebbet, mint a dél-koreai gyártó, most viszont csak 13,2 millió volt közöttük a különbség.

 
Garnert Global Smartphone Market, 2019 Q3
Infogram


A Samsung 8 százalékhoz közelítő növekedésének kulcsa a Gartner szerint az, hogy merészen nyúlt a portfóliójához, és azzal, hogy nagyobb hangsúlyt fektetett az alap- és középkategóriára, javította versenyképességét.

Az Apple annak ellenére zárta 11 százalékos csökkenéssel a negyedévet, hogy még árat is csökkentett egyes piacokon. A nagy visszaesés azért is figyelemre méltó, mert például Kínában kifejezetten jól mentek az iPhone-ok, különösen az új modellek, az iPhone 11, 11 Pro és 11 Pro Max. (Az IDC adatai szerint a kínai piacon éves összevetésben 5,6 százalékkal növelte ottani értékesítéseit.)

A hírek szerint egyébként az Apple ismét megpróbálja szélesíteni a portfólióját – lefelé. Mint azt a Bitport is megírta A KGI Securities jól értesült elemzője, Ming-Csi Kuo azt jósolta, hogy jövő év elején az Apple piacra dobhat egy 400 dolláros készüléket, ami leginkább az iPhone 8-ra hajaz.

Mi lesz a nyerő stratégia?

A gyártók egyre inkább a telefonok olyan szolgáltatásaival versenyeznek egymással, melyek  segítik a személyre szabást a felhasználói környezetre és preferenciákra támaszkodva. Ebben nagy szerepe lesz a telefonokba integrált mesterséges intelligenciának, de a Gartner szerint a biztonság és a magánélet védelmére nyújtott garanciáknak is felértékelődnek. És persze mindezt jó ár-érték arány mellett kell majd biztosítani.

Mobilitás

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.