Annyira komolyan gondolják, hogy a hadsereg egyik kutatóintézete több mint 6 millió dollárral finanszíroz egy ötéves kutatási projektet.

Gondolattal kommunikálhatnak a katonák, ha érdemi eredményre jut egy az amerikai hadsereg által is támogatott nemzetközi kutatási projekt. A C4ISRNET hadászati technológiákkal foglalkozó szaklap beszámolója szerint a hadsereg egyik kutatási részlege olyan technológiák kidolgozását támogatja, amely lehetővé tenné a gondolatátvitelt két ember között.

Az ARL-en belül (Army Research Laboratory, a hadsereg kutatási részlege) működő ARO (Army Research Office) azonban csak finanszírozza a futurisztikus kutatásokat. Magát a munkát a legnevesebb amerikai (többek között a kaliforniai UCLA és a Berkeley) és brit (Oxford, Imperial College) egyetemek konzorciuma végzi.

Jönnek a modern kecskebűvölők?

Az ARO azonban nem a legendás kecskebűvölők utódait keresik. Az egyetemi konzorcium a természetfeletti erővel rendelkező katonákat tömörítő Új Föld Hadsereg felállításánál szofisztikáltabb tervekkel állt elő, hogy kapjon is rá 6,25 millió dollárt. Az ötéves program első szakaszában a kutatók megkísérlik dekódolni az agy különféle jelzéseit. Ez lenne a kulcsa ugyanis a gondolatátvitellel történő kommunikációnak.

Emellett azt is lehetővé tenné például, hogy egy katonai egység parancsnoka (egy agy-gép interfész és egy számítógép közvetítésével) már akkor érzékelje a katonák fáradtságát és a veszélyesen magas stressz-szintjét, mielőtt az emberiben tudatosulna. Az agy ugyanis ilyenkor jól azonosítható jeleket ad ki. Vagy még továbbmenve: a katonák az agy-gép interfész segítségével hang nélkül, gondolatátvitellel tudnának kommunikálni. Sőt akár civil felhasználása is lehetne ezeknek a módszereknek: például színházban már az előadás közben megoszthatnák egymással az agyhullámaikkal összekapcsolódó nézők a látottakat anélkül, hogy másokat zavarnának a műélvezetben.

A hadsereget azért érdekli a kutatás, mert mind a néma kommunikáció, mind az agy szellemi-testi kimerültségre utaló riasztási jeleinek az értelmezése jelentősen növelnék a katonák biztonságát.

Az első eredmények egyébként már megvannak. A katonai szaklapnak a kutatás vezetője, Hamid Krim azt állította, hogy sikerült azonosítani és szétválasztani azokat az agyi jeleket, amelyek befolyásolják az ember cselekvést vagy viselkedését, és azokat, amelyeknek nincs ilyen közvetlen hatása.

A gondolatátvitelen alapuló kommunikáció megvalósításhoz azonban több problémát is meg kell oldani. Mindenekelőtt kell egy olyan megbízhatóan működő agy-gép interfész, amely a megfelelő jeleket el tudja juttatni egy feldolgozó egységnek, amely visszajelzést küldhet a jelet leadó embernek vagy társának (kommunikáció esetén).

Hiába olvasod, ha nem érted

A kutatásvezető szerint akár több tíz év is eltelhet, mire egy ilyen interfész elkészül. Az egy dolog, hogy speciális algoritmusokkal és bonyolult matematikai módszerekkel azonosították a mozgást irányító vagy a viselkedést szabályzó jeleket, de a jelek pontos megértéséhez még sok munkára lesz szükség. Egyelőre csak a mozgásjelek értelmezésében sikerült előbbre lépni. Ahhoz, hogy a módszer működjön, a jelek többségét dekódolni kell. Akkor már "szavakra" és "nyelvi szabályokra" lehet bontani, és kommunikációra alkalmas jelrendszer lesz. Így megvalósulhat az emberi agy és a számítógép közötti teljes duplex kommunikáció.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.