Vajon erősebb-e a Google három alapelve, amely mentén a magánélet biztonságát garantálja, mint az Apple ugyanerre vontakozó négy alapszabálya? Az Apple a WWDC-n négy alapelv mentén nagyot szigorított a személyes adatok védelmén.
Először is: minimalizálja a gyűjtött adatok körét; másodszor: a feldolgozást amennyire lehet, kihelyezi a készülékre, mert azok elég erősek ahhoz, hogy akár mesterséges intelligenciát is futtassanak; harmadszor: biztonság, ami azt jelenti, hogy a készülék kellő biztonságot ad a rajta tárolt adatoknak; negyedszer: átláthatóság és ellenőrizhetőség, azaz a felhasználó előtt transzparens, hogy a vállalat milyen adatot hogyan és mire használ fel, azt meddig őrzi stb.
Csak az új fiókokra érvényes
A Google-nél már a hét közepén megszületett a válasz az Apple lépésére. A nyomaték kedvéért maga a vezérigazgató, Sundar Pichai jegyezte azt a blogbejegyzést, amelyben a vállalat a magánélet védelmében hozott intézkedéseket jelentette be. Az intézkedések a Google adatkezeléssel kapcsolatos három alapelvét követik: 1. a felhasználó információinak biztonságban kell lenniük, 2. adatot kezelni csak felelősségteljesen lehet, illetve 3. az adatok fölötti irányítás mindig a felhasználóé. Az átláthatóság biztosítása ebből még közvetve is nehezen olvasható ki.
A mostani bejelentés középpontjában a Maps és a YouTube által lecápázott adatok megőrzése áll. A Google itt azt az elvet követi, írta a Google-vezér, hogy adatot csak addig kell megőrizni, amíg az a felhasználó számára hasznos. Mivel a vállalat nagyon sok bírálatot kapott az adatkezelési gyakorlata miatt, tavaly már bevezette, hogy a Google-fiókoknál be lehetett állítani a fiókban rögzített tevékenységelőzmények (hely, webes és appaktivitás) automatikus törlését (Adatok és személyre szabás / Tevékenységvezérlők / Tevékenységvezérlők kezelése). Ám itt túl sok lehetőség nincs: választhatunk, hogy a rendszer 3 vagy 18 hónap után törölje a tárolt adatokat.
Most a vezérigazgatói bejelentés szerint megfordítják a dolgot: az új fiókoknál az előzmények automatikusan törlődnek, hacsak a felhasználó nem dönt másként, azaz állítja át a vonatkozó kapcsolót. A tevékenységek és a lokációs információk 18 hónap után, míg a YouTube-előzmények 36 hónap után törlődnek.
A régebbi Google-fiókoknál továbbra is marad a manuális bekapcsolás. Ezt Pichai azzal indokolta, hogy a Google nem akarja kényelmetlen helyzetbe hozni azokat a felhasználóit, akik bármilyen okból azt szeretnék, hogy a Google az idők végezetéig megőrizze az adataikat.
Az automatikus törlési funkció értelemszerűen csak azokra az adatokra vonatkozik, melyek lényegében csak egy adott pillanatban, helyzetben szükségesek, azaz a Gmailből, a Google Drive-ról és a Google Fotókból továbbra is manuálisan kell törölni.
Változnak a mobil appok is
Az új szabályokhoz igazodnak majd a mobil appok is. A következő hetekben jön ki Search, a Map és a YouTube app frissítése, amely támogatja az inkognitó módot. Erre azonban senki se építse a biztonságát: az inkognitó mód csupán elválasztja a Google-fióktól a böngészőben folytatott tevékenységet. Ettől még a Google, a netszolgáltatók vagy a hatóságok pontosan látják, hogy ki mit csinál.
A Google ezzel párhuzamosan a felszínhez közelebb hozta a Google-fiók beállító felületét, illetve kibővítette a biztonsági ellenőrzés funkciót is, amelybe beleépült a jelszóellenőrzési mechanizmus is, azaz annak a vizsgálata, hogy az adott jelszó nem kompromittálódott-e.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak