A Microsoft fejlesztette mesterséges intelligencia úgy képes értelmezni a szavakat egy beszélgetésből, ahogyan azt az emberek teszik.

A Microsoft mesterséges intelligenciát kutató részlege által előállított beszédfelismerő rendszer új rekordot ért el az emberi szöveg felismerésében. Képes úgy megérteni egy-egy beszélgetést, ahogyan az emberek – és most már szinte ugyanolyan hatékonysággal, ahogyan azt mi tesszük.

Az áttörés számszerűsítve 5,9 százalékot jelent. Ekkora arányban téveszti el a szavakat, vagyis ekkora hibaaránnyal dolgozik a technika. Noha ez még mindig nem tökéletes, de két tényt ezzel kapcsolatban jó tudni. Egyrészt ez az arány már megegyezik vagy még jobb is a fordítással professzionális szinten foglalkozók teljesítményével, másrészt a múlt hónapban még „csak” 6,3 százalékos szintet produkált a Microsoft fejlesztése. Vagyis a redmondi beszédfelismerő rendszer hatékonysága gyakorlatilag elérte azt a szintet, amikor már képessé válhat kiváltani az emberi munkaerőt.

Mindez természetesen egyelőre angol nyelven jelent hatalmas előrelépést, de a többi nagy világnyelvnek sem kell félnie, előbb-utóbb fel fog zárkózni erre a szintre a spanyol, a mandarin, a francia és a német is. A kisebb nyelveknél – mint például a magyarnál - persze már nehezebb lesz idáig eljutni, nem is mernénk találgatásokba bocsátkozni arra vonatkozóan, mikor lesz emberi szintű a magyar nyelv MI alapú felismerése.

Visszatérve a Microsoft fejlesztésére: a rendszer neurális hálózatokat használ az elképesztő mennyiségű adat feldolgozásához és a mintafelismeréshez. Ennek segítségével nem csak a beszédmegértés fejlődhet ugrásszerűen, hanem a beszéd szöveggé való átalakítása is. Ez különösen hasznos az egyre inkább terjedő virtuális személyi asszisztensek korában, a Microsoft minden bizonnyal meg fogja támogatni a rendszerrel saját, Cortana nevű fejlesztését.

„Hatékonyabbá fogja tenni a Cortanát, igazán intelligens asszisztenst faragva belőle” – adott hangot lelkesedésének Harry Shum, a Microsoft Artificial Intelligence and Research csoportjának vezető alelnöke.

Gőzerővel folyik a fejlesztés

A redmondi vállalat stratégiai fontosságúként kezeli a mesterséges intelligencia területét, kiemelt figyelmet fordítva az MI jövőjére, ezért dedikált részleget hozott létre Qi Lu, a vállalat Office termékekért és Bing keresőmotorra alapuló üzletágáért felelős igazgatója és Shum felügyelete alatt. A Microsoft ettől a csapatmunkától a mesterséges intelligenciára támaszkodó szolgáltatások és termékek gyorsabb fejlődését és megjelenését várja.

„Az MI eltér a többi kutatási terméktípustól. A mesterséges intelligencia technológiákat a lehető leggyorsabban szeretnénk a felhasználók kezébe adni”, nyilatkozott Shum, aki azt is elárulta, hogy Luval és a Microsoft igazgatójával, Satya Nadellával együtt hárman több mint egy éve dolgoznak a vállalat MI irányába tett erőfeszítéseinek fokozásán.

Kénytelenek is, ha nem akarnak lemaradni: a mesterséges intelligencia kutatása és fejlesztése igazi „hot topic” lett az elmúlt pár évben. A Google, az Amazon, az Apple és a Facebook egyaránt végez ilyen irányú tevékenységet, hogy csak a legnagyobbakat említsük. Szerencsére nem futnak teljesen szét a szálak; öt nagy techcég létrehozta a Partnership on Artificial Intelligence to Benefit People and Society nevű nonprofit keretrendszert, melynek elsődleges célja a mesterséges intelligencia kutatása, az erre alapuló új technológiákkal kapcsolatos irányelvek létrehozása és az MI nyilvánossággal való megismertetése és elfogadtatása.

Cloud & big data

Fémmel is tudnak már nyomtatni az űrben

A technológia nagyban megkönnyítheti a nagyobb űrutazások tervezését. A szó legszorosabb értelmében, hiszen így nem kell minden eshetőségre készülve pakolni.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.