A Microsoft és a G42 között egy éve indult partnerséget teljesen új szintre emeli Redmond azzal, hogy 1,5 milliárd dollárt fektet az Egyesült Arab Emírségekben működő, mesterséges intelligencia megoldásokat fejlesztő cégbe. Ez a kisebbség részesedés mellett egy helyet is biztosít Brad Smith Microsoft-elnök számára az igazgatótanácsban - áll a kedden kiadott közös sajtóközleményben.
Az alku részét képezi, hogy a G42 által fejlesztett alkalmazások és szolgáltatások az Azure-ben, a Microsoft felhős platformján futnak majd, ami a remények szerint hozzásegítheti a céget ahhoz, hogy elsősorban a közszférát célzó termékeit sikeresen tudja értékesíteni világszerte.
Smith kommentárjában kiemelte, hogy "a világszínvonalú technológiát a biztonságos, megbízható és felelős mesterséges intelligencia világelső szabványaival fogjuk ötvözni, szoros együttműködésben az Egyesült Arab Emírségek és az Egyesült Államok kormányával".
Politikai játszma
A két ország konkrét említése aligha véletlen, ugyanis a megállapodás jelentős győzelemnek is tekinthető az USA és Kína között immár hosszú ideje zajló geopolitikai csatározásban. Peking az utóbbi időben javította pozícióit a térségben, de a mostani megállapodás azt jelzi, hogy ismét inkább Washingtonnak áll a zászló.
A Reuters beszámolója szerint a G42 kezdi magától eltolni a kínai befektetőket, valamint megindult a cég által használt kínai hardverek kivonása is. Mindezt azért, hogy a kínai termékek és szolgáltatások kapcsán az amerikaiak által rendszerint hangoztatott (nemzet)biztonsági kockázatokat eltűntessék rendszereikből.
Nem előzmény nélküli
A most bejelentett, még Microsoft-szinten is komolynak mondható befektetés nem a semmiből jött. A két cég már tavaly tavasszal megkezdte a közös munkában rejlő lehetőségek feltérképezését. Ennek keretében ősszel már konkrét együttműködési tervet jelentettek be. A közös fejlesztési projektek mellett deklarált cél lett például a térség meglévő adatközpont-infrastruktúrájának bővítése.
Redmond természetesen nem először tesz jelentős összeget MI-fejlesztő vállalatokba. A Microsoft jó érzékkel és idejekorán lépett partnerségre a ChatGPT-vel világhíressé vált OpenAI-jal, amelybe gyorsan be is tolt 10 milliárd dollárt, hogy pozícióit bebetonozza a technológiai világ fejlődését mostanában szinte egyszemélyben diktáló cégbe.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak