Lapértesülések szerint az USA belügyminisztériuma végleg befejezheti a drónokkal folytatott munkát, mert attól tartanak, hogy a kínai modellek kémkedésre képesek.

A Financial Times múlt vasárnapi cikkében tűzhöz közeli forrásokra hivatkozva írta meg, hogy a US Interior Department (kvázi az Egyesült Államok belügyminisztériuma) polgári célú drónreptetéseinek teljes befejezését tervezi. Az ok az, hogy a meglévő flotta kínai modellekből áll, amelyeket finoman szólva sem tartanak megbízhatóanak. 

Fortélyos félelem igazgat

A lap értesülései szerint a minisztériumban a már korábbi években előkerülő probléma miatt akarják beszüntetni a kínai drónokkal végzett reptetéseket, miszerint ezek az eszközök érzékeny információkat juttatnak el a kínai államhoz. Hasonlóan a más iparágakban is felmerült, és például a Huawei elleni keresztes hadjárat alapját adó aggályokhoz, ebben az esetben sem állt elő még az amerikai kormányzat konkrét bizonyítékokkal.

 A közel ezer eszközt számláló minisztériumi flottát egyébként már tavaly október végén "zárolták". Akkor viszont még csak ideiglenes intézkedésről beszéltek, és a tervek szerint addig maradt volna érvényben a tilalom, amíg a biztonsági kérdéseket nem tisztázzák a kormányzati szakértők. A Financial Times cikke alapján úgy tűnik, az ideiglenes intézkedésekből véglegesek lesznek, bár a hivatal részéről nem kívánták egyelőre kommentálni a témát.

A világ legnagyobb dróngyártójának tekinthető DJI ezúttal is cáfolta, hogy bármiféle adatmegosztás zajlana közte és a kínai kormány között. A cég közleménye igyekszik konstruktív szemléletű maradni, ugyanakkor megemlíti, milyen káros a globális gazdaságra nézve, ha bizonyos szereplők termékek között pusztán azok származási helye alapján tesz különbséget.

A tűzoltás maradhat

A minisztérium állítólag egy kivételes esetben mégis fellőné a drónjait, ez viszont csak olyan kritikus szituációkra vonatkozik, mint amilyen például egy tűzeset. A döntés azonban így is egy csokornyi hasznos programot tehet parkoló pályára. Ide értendők például a térképészeti munkák vagy az erőforrások felmérése.

A minisztériumhoz tartozó szerevezeteknél finoman szólva sem tapsolnak a fejleményeknek. A Financial Times például a nemzeti hal- és vadállomány gondozásáért felelős Fish and Wildlife Service-t nevesíti, ahol az állatok számlálásával és a kontrollált erdőtüzek megfigyelésével kapcsolatos repüléseket kell hanyagolni. Egy másik kormányszerv, a Geological Survey esetében a mezőgazdasági területek felmérését, a földrengésekkel kapcsolatos előrejelzéseket és az árvízvédelem területét is érintette a tiltás.

Ez azt jelenti, hogy amíg a kormányzat nem talál számára megfelelő alternatívát a piacot uraló kínai eszközök helyett, addig maradnak a lényegesen költségesebb repülőgépes vizsgálatok. Már amennyiben utóbbiakra hajlandók és képesek lesznek megfelelő erőforrást biztosítani.

Biztonság

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.