A Világgazdaság a Huawei magyarországi leányvállalatának vezetőjét idézve arról ír, hogy Magyarország is versenyben van egy európai gyártóüzem építéséért.

A Huawei európai ellátóközpontja több mint tíz éve működik Magyarországon, és ha a vállalat európai üzlete bővül, abban mindenképpen fontos szerepet fog betölteni. Bár azzal kapcsolatban mág nincs információ, hogy hova kerül az új gyár, de Magyarország nagyon jó pozícióban van – mondta el Vu Pi-csiang, a Huawei magyarországi leányvállalatának ügyvezető igazgatója a Világgazdaság keddi számában megjelent interjúban. Eszerint az amerikai szankciók nyomán a kínai gyártó ottani üzletét Kanadába költözteti, egyes tevékenységeit azonban Európába hozza át – ennek a folyamatnak lehet része az új üzem beindítása is, amely mások mellett vezetékes és mobilhálózatokba szánt eszközöket gyártana.

A beszélgetésben ismét elhangzott, hogy a Huawei a legtöbb európai országgal megfelelő együttműködést folytat: Vu Pi-csiang itt az Egyesült Királyságot, Németországot és Franciaországot is kiemelte, Közép-Európáről szólva pedig Ausztria vagy Szlovákia mellett Magyarországot említette. A társaság helyi partnereivel már több 5G projektet indított be, legutóbb pedig éppen a múlt héten derült ki, hogy a Nokiával közösen a Huawei szállítja majd a német Telefonica (O2) ötödik generációs hálózati eszközeit. A nyáron a Huawei még azt közölte, hogy addigi 50 darab 5g-s kereskedelmi szerződéséből 28-at között európai szolgáltatókkal, és az arányok valószínűleg azóta sem változtak ellenkező irányba.

Gyár még nincs, de szerződésekből egyre több van

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még november elején, a sanghaji Kínai Nemzetközi Import Expó nyitónapján beszélt  arról, hogy Magyarország nem tesz különbséget a cégek között nemzetiségi alapon, az 5G hálózat kiépítésével kapcsolatban pedig elmondta, hogy abban a Huawei a brit Vodafone-nal és a Deutsche Telekommal együttműködve vesz majd részt. Ahogy akkor írtuk, a Huawei kizárásának egyébként komoly anyagi vonzatai is lennének: a mobilipar szereplőit tömörítő GSMA egy idei tanulmánya szerint a kínai eszközszállítók kizárása az európai 5G-s hálózatok kiépítéséből legalább másfél éves csúszást okozna, és uniós szinten akár 55 milliárd euróval drágítaná is azt.

Magyarországon elsőként a Vodafone indított kereskedelmi 5G-s szolgáltatást, alapvetően a kínai szállító eszközeire alapozva. A Magyar Telekom és annak anyavállalata, a Deutsche Telekom is fontos partnere a Huaweinek, bár a hírek szerint arra készül, hogy néhány év alatt kivezeti rendszeriből a Huawei meghatározó hálózati elemeit, bár a németek nem tiltják ki a kínaiakat az 5G-s fejlesztésekből, csupán a korábbi álláspontnak megfelelően biztonsági garanciákat várnak, és a hálózatüzemeltetőkre is fokozott felelősséget hárítanának. A Huaweijel kapcsolatos problémák amúgy más európai országokban is inkább technikai jellegűek, és nem az állítólagos kémkedést, hanem például a hanyagul írt kódokat tekintik biztonsági kockázatnak.

Piaci hírek

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.