A Huawei európai ellátóközpontja több mint tíz éve működik Magyarországon, és ha a vállalat európai üzlete bővül, abban mindenképpen fontos szerepet fog betölteni. Bár azzal kapcsolatban mág nincs információ, hogy hova kerül az új gyár, de Magyarország nagyon jó pozícióban van – mondta el Vu Pi-csiang, a Huawei magyarországi leányvállalatának ügyvezető igazgatója a Világgazdaság keddi számában megjelent interjúban. Eszerint az amerikai szankciók nyomán a kínai gyártó ottani üzletét Kanadába költözteti, egyes tevékenységeit azonban Európába hozza át – ennek a folyamatnak lehet része az új üzem beindítása is, amely mások mellett vezetékes és mobilhálózatokba szánt eszközöket gyártana.
A beszélgetésben ismét elhangzott, hogy a Huawei a legtöbb európai országgal megfelelő együttműködést folytat: Vu Pi-csiang itt az Egyesült Királyságot, Németországot és Franciaországot is kiemelte, Közép-Európáről szólva pedig Ausztria vagy Szlovákia mellett Magyarországot említette. A társaság helyi partnereivel már több 5G projektet indított be, legutóbb pedig éppen a múlt héten derült ki, hogy a Nokiával közösen a Huawei szállítja majd a német Telefonica (O2) ötödik generációs hálózati eszközeit. A nyáron a Huawei még azt közölte, hogy addigi 50 darab 5g-s kereskedelmi szerződéséből 28-at között európai szolgáltatókkal, és az arányok valószínűleg azóta sem változtak ellenkező irányba.
Gyár még nincs, de szerződésekből egyre több van
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még november elején, a sanghaji Kínai Nemzetközi Import Expó nyitónapján beszélt arról, hogy Magyarország nem tesz különbséget a cégek között nemzetiségi alapon, az 5G hálózat kiépítésével kapcsolatban pedig elmondta, hogy abban a Huawei a brit Vodafone-nal és a Deutsche Telekommal együttműködve vesz majd részt. Ahogy akkor írtuk, a Huawei kizárásának egyébként komoly anyagi vonzatai is lennének: a mobilipar szereplőit tömörítő GSMA egy idei tanulmánya szerint a kínai eszközszállítók kizárása az európai 5G-s hálózatok kiépítéséből legalább másfél éves csúszást okozna, és uniós szinten akár 55 milliárd euróval drágítaná is azt.
Magyarországon elsőként a Vodafone indított kereskedelmi 5G-s szolgáltatást, alapvetően a kínai szállító eszközeire alapozva. A Magyar Telekom és annak anyavállalata, a Deutsche Telekom is fontos partnere a Huaweinek, bár a hírek szerint arra készül, hogy néhány év alatt kivezeti rendszeriből a Huawei meghatározó hálózati elemeit, bár a németek nem tiltják ki a kínaiakat az 5G-s fejlesztésekből, csupán a korábbi álláspontnak megfelelően biztonsági garanciákat várnak, és a hálózatüzemeltetőkre is fokozott felelősséget hárítanának. A Huaweijel kapcsolatos problémák amúgy más európai országokban is inkább technikai jellegűek, és nem az állítólagos kémkedést, hanem például a hanyagul írt kódokat tekintik biztonsági kockázatnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak