A kisebb hazai vállalkozások marketingtevékenységét továbbra is a Facebook dominálja, de erősen kapaszkodik az Instagram is.

Az Instagram előretörése persze nem különösebben kell hogy zavarja a Facebook alapítóját, hiszen a képekre fókuszáló közösségi hálózat szintén a Mark Zuckerberg irányította vállalatbirodalom része.

A Marketing Commando minden évben megszondázza a hazai kkv-kat az általuk aktuálisan használt marketingeszközökkel kapcsolatban. A kutatás reprezentatívnak nem tekinthető, de az idén elért 1250 megkérdezett válaszaiból így is viszonyag érdekes kép rajzolódott ki.

Egy eszköz mind fölött

A Zuckerberg-birodalom zászlóshajója immár közel egy fél évtizede kirobbanthatatlan a legnépszerűbb eszközök toplistájának éléről. Az idei adatok alapján ötből négy vállalkozás használja a Facebookot termékei népszerűsítésére, eladásösztönzésre. A második helyen a tradicionális honlap áll. Ebből az derül ki, hogy a felmérésben résztvevő cégek egyharmada egyáltalán nem él ezzel a lehetőséggel (mert például csak Facebook oldalt tart fent). Bő 50 százalékos említéssel az ajánlás futott be a harmadik leggyakrabban használt marketingeszközöknek.

 

Marketingeszközök használata hazai KKV-knál 2019. - Marketing Commando
Infogram

 

Az alsóbb traktusokban egyértelműen említést érdemel az Instagram, amely folyamatosan lépked előre a népszerűségi versenyben. Ma már majdnem minden második vállalkozás próbálkozik ezzel a közösségi csatornával, amely viszonylagos újszerűségével, relatív olcsóságával és a fiatal közönségével egyelőre nagyon vonzó tud lenni a reklámozók szemében. A Facebookhoz tartozó közösségi hálózat még a Google-t is képes volt maga mögé utasítani. 

Érdekes még, hogy évek óta most történt meg először, hogy a korábban slágernek tekinthető keresőoptimalizálás erősödni tudott, és 36 százalékos említési aránnyal a hatodik helyre fért fel. Hetedik a blog, nyolcadik az ajánlatkészítés, kilencedik a hírlevél, tizedik pedig a YouTube lett.

Az érme másik oldala

Bármennyire is uralja a mezőnyt a Facebook, az utóbbi években bevezetett, az organikus elérést durván csökkentő változtatások és a hirdetési hatékonyság romlása azért nem maradt észrevétlen. A válaszokban nem csak a drágulás, de a hitelességi problémák is visszaköszöntek. A megkérdezettek mindössze 18 százaléka tartja hitelesnek, amit a Facebookon lát, ezzel szemben a Google találataival kapcsolatban 60 százalékos a "bizalmi index".

A Marketing Commando összesítése alapján egy kkv évente átlagosan 5 millió forintot költ marketingre. Az online hirdetési költségek a válaszadók 63 százaléka szerint emelkedtek a tavalyihoz képest. A fejlesztési költségeket 60 százalék, a tartalomfejlesztési kiadásokat 37 százalék értékelte magasabbnak.

Irány a való világ!

Mivel az utóbbi években Magyarországon is egyre többen "vadásznak" digitális terepen, így ezeknek az eszközöknek a hatékonysága értelemszerűen romlik. Ezt látszanak visszaigazolni a hatékonysággal kapcsolatos válaszok. Ha nem a használt eszközök gyakorisága, hanem azok hatékonysága alapján készítünk toplistát, akkor némiképp más sorrendet és részben más csatornákat látunk.

Ennek leglátványosabb része az offline elemek megjelenése. Miközben a tíz legnépszerűbb eszköz mindegyike valamilyen online megoldás, addig a hatékonysági toplistára négy offline eszköz is fel tudott kerülni. A személyes ajánlást például a leghatékonyabb marketingmódszernek értékelték a megkérdezettek, de beverekedte magát a kapcsolatépítés, a hideghívás és a rendezvény is.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.