A kínai kereslet erősödése és a többi kulcspiac folyamatos gyengesége miatt az idei második negyedévben a Huawei volt a világ legnagyobb okostelefon-gyártója.

Az április-júniusi időszakban a Huawei 53,7 millió darab okostelefont szállított világszerte, amivel a Canalys piackutató adatai alapján a Samsungot is megelőzve a legnagyobb okostelefon-gyártó volt az eszközök volumenét tekintve. A dél-koreai vállalat neve mellett a második naptári negyedévben 53,7 okostelefon szerepelt. Bár a Huawei számára változatlanul komoly problémákat jelentenek az amerikai kereskedelmi szankciók, a mostani számok jól mutatják, hogy a hazai piacon mutatott dominancia milyen félelmetesen erős hátteret jelent a kínai gyártónak.

A jelen állás szerint a Huawei otthon adta el az összes készülék majdnem kétharmadát, így elmondható, hogy az év eleji visszaesést követően a kínai piac újra magára talált. Ugyanakkor azok az okostelefon-gyártók, amelyek más piacokon vannak hasonlóan erős pozícióban, továbbra is a kereslet visszaesésével kénytelenek szembenézni, különös tekintettel a koronavírus-fertőzések számának újbóli emelkedésére.

A Huawei eladásai így is 5 százalékos visszaesést mutatnak az előző év megfelelő időszakához képest, a Samsung viszont 30 százalék körüli csökkenést tapasztalhatott, elsősorban az olyan kulcspiacok teljesítménye miatt, mint amilyen az Egyesült Államok, Európa vagy Brazília. A Huawei tengerentúli szállításai egyébként a Samsunghoz mérhető szinten, 27 százalékkal zsugorodtak, ellenben a hazai eladások mennyisége 8 százalékkal emelkedett.

Mindenkinek megvan a maga baja

A Reuters beszámolója a kínai vállalat egyik meg nem nevezett munkatársát idézi, aki maga is elismeri, hogy a Huawei piacvezető pozíciója rövid életű lehet, amennyiben a többi piacon is elkezd majd normalizálódni a kereslet. Nem meglepő, hogy a Samsung várakozásai szerint ez a fellendülés már az idei második félévben megkezdődik, ami nem csak az okostelefonok, de általában a konzumer elektronikai termékek forgalmában is segít felpumpálni a dél-koreai gyártó profitját.

Igaz, hogy a Samsung a második negyedévében több mint ötödével növelte a működési eredményét, ennek 60 százalékát azonban önmagukban a memóriacsipek és a szerverpiaci megrendelések adták. A továbbiakban a kedvezőtlen gazdasági hatások enyhülésétől, illetve az 5G-képes okostelefonok megjelenésétől várnak jelentősebb élénkülést a mobil eszközök területén, bár a többi ázsiai beszállítóhoz hasonlóan rájuk nézve is igen kedvezőtlen az amerikai-kínai kereskedelmi háború és az a bizonytalanság, amivel ez megfejeli az amúgy is kiszámíthatatlan járványhelyzetet.

Mindezek alól természetesen a Huawei sem mentesítheti magát, sőt az S&P Global Ratings szerdai közlése alapján a kínai vállalat az ázsiai piacon is nagyjából 25 milliárd dollárnak megfelelő bevételtől búcsúzhatott el a legutóbbi amerikai intézkedések következtében. Ezt persze még a társaságnak is meg kellene erősítenie valamilyen formában, mint ahogy még az sem világos, hogy a második negyedéves eredményeit tekintve milyen szerepük volt az 5G-s okostelefonoknak és a korlátozásoknak leginkább kitett, csúcskategóriás készülékeknek.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.