A Deere & Co is a legmodernebb hardvereket szoftverrel és előfizetéses modellekkel kombinálva növelné a bevételeit, tekintettel arra, hogy a népesség növekedésével párhuzamosan a gazdálkodók száma egyre csökken.
Hirdetés
 

Az amerikai mezőgazdasági és munkagépeket gyártó multi riválisaihoz hasonlóan már önvezető berendezéseket fejleszt, de emellett a techcégek módszereit követi, és az adatokra építené további fejlődését. Az automatizáláson túl a következő lépés a vetőgépek felszerelése a műholdas képalkotás és és talajadatok felhasználásának képességével. Bár azt nem tudni, hogy ettől pontosan milyen eredménynövekedást várnak, a Reuters beszámolója felidézi a General Motors tavaly őszi előrejelzését, amelyben az autógyártó 2030-ig a 25 milliárd dolláros forgalmat célozta meg kifejezetten a szoftvervezérelt szolgáltatások területén, ehhez pedig további 50 milliárdot remél a Cruise önvezető üzletéből.

A Deere technológiai termékcsaládjának bővítése a hírügynökség szerint azzal került reflektorfénybe, hogy a gyártó részvényei május 20-án rövid idő alatt 14 százalékot zuhantak az előző negyedéves bevételkieséek bejelentésére. Mindez azonban egy olyan időszakra esik, amikor az ukrajnai háború és a nagy gabonatermelő országokban tapasztalható aszály felforgatta a nyersanyagpiacokat, a készletek szűkülése pedig a gabona és a mezőgazdasági alapanyagok árának emelkedését okozza. A dolog az amerikai gazdákat is a terméshozam növelésére sarkallja, miközben korlátozza lehetőségeiket a műtrágyák és növényvédőszerek alkalmazásában.

Mindez a mezőgazdaság munkaerőproblémáival együtt a Deere előtt is új lehetőségeket nyit a csúcstechnológia bevetésében. Ez alatt elsősorban az autonóm gépeket kell érteni, ahogy a mesterséges intelligencia egyre jobban integrálódik a gazdálkodásba is: a vállalat új talajművelő traktora 500 ezer dollárba (simán átváltva is több mint 180 millió forintba) fog kerülni, ráadásul az autonómiát biztosító funkciókat ehhez külön kell megvásárolni, akár előfizetéses szolgáltatás keretei között. Ez az ismétlődő bevételekre épülő modell a Reuters által idézett szakértő szerint már a nehézgépgyártók számára is csábító, és összességében a korábbinál magasabb haszonkulcsot eredményezhet, miközben vonzó ajánlat lesz a gazdálkodók számára is.

Nem csak drágább, de most eladni is könnyebb

A riportból kiderül, hogy a gazdálkodók bizalmatlanok abban a tekintetben, hogy a gyártók hogyan profitálnak a működésükből gyűjtött adatokból, és egyáltalán mennyire biztonságosak az adatok kiszolgáltatása. A most tapasztalható gazdasági nyomás azonban a Deere és más gyártók szerint is azt eredményezi, hogy könnyebb őket rávenni ilyen beruázásokra. Az a betekintés ugyanis, amit a hatalmas mennyiségű mezőgazdasági adatból nyerhetnek, megkímélheti őket a találgatásoktól, és ezáltal szemmel is látható összegeket takaríthatnak meg. A mezőgazdaságban is sokkal jobban összpontosítanak az adatalapú működésre, mint azt valaha is tették, sőt akár profit-előrejelzéseket készíthetnek a mezőgazdasági területek földrajzi fekvése szerinti, ami új szintre emelheti gondolkodásukat és elemzési lehetőségeiket.

Ide tartozik, hogy 2020-ban a Deere már felvásárolta a Harvest Profit nevű, mezőgazdasági jövedelmezőséggel foglalkozó szoftvercéget, és annak technológiáját beépítette a John Deere Operations Center platformba. Ez utóbbi tárolja és a felhőből is hozzáférhetővé teszi a gépek adatait. A riportban idézett gazdálkodók megállípatják ugyan, hogy a mai beruházások sajnos drágábbak, de a magasabb hatékonyságtól hosszabb távon a költségek megtérülését várják, a precíziós földműveléssel elérhető teljesítményt pedig látványosan magasabbnak tartják a 10-20 évvel ezelőtt elérhető szinthez képest. Mindez a Reuters olvasatában azt jelenti, hogy az Apple-hez hasonló cégek üzleti modellje ezen a területen is meghonosodik.

Cloud & big data

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.