Magyarországon is megkezdődött a mobil hanghívások IP-alapúra cserélése. A hazai mobilszolgáltatók közül elsőként a Magyar Telekomnál indult el a 4G-s hang.

Közel egy évvel az első teszthívást követően csütörtöktől teszi lehetővé a legnagyobb hazai távközlési szolgáltató teljes magyarországi 4G hálózatán a hangszolgáltatást is a VoLTE (Voice-over-LTE) technológia révén. A magyarországi kereskedelmi forgalomban 2012 januárjában elinduló 4G hálózaton eddig csak mobilinternet szolgáltatást lehetett nyújtani, a mobilhangra a szolgáltatókat eddig a 3G vagy 2G hálózatokat használták.

Jobb hangminőségű, akkumulátorkímélő megoldás

A VoLTE megjelenésére már elég régóta vár a piac. A technológia egyik legfőbb érdeme, hogy a segítségével a mobil hanghívások – hasonlóan a vezetékes hálózatokban már megszokott VoIP-hoz – a mostaninál jóval gyorsabban és jobb hangminőségben épülhetnek fel. Jelenleg a 4G-ről indított hanghívásoknál a rendszer rádiós egysége átvált a 2G-s vagy 3G-s hálózatra, emiatt tapasztalható néha, hogy az adott hívás elvész a rendszerben, vagy több másodperces szünet után kapcsolódik a hívott számhoz.  A VoLTE előnyei között említhető még az akkumulátorkímélő használat, amivel akár 25 százalékos energiamegtakarítás is elérhető.

A VoLTE HD minőségű hangot biztosít, még annál is jobb minőségűt, mint a 3G hálózatokon jelenleg elérhető HD hang. Az LTE Advanced technológia, amit jó ideje tesztelnek már a hazai szolgáltatók, azt is lehetővé teszi, hogy a hanghívással egy időben rendelkezésre álljon a 4G sebességű adatkapcsolat.

Még kevés a VoLTE-képes készülék

A technológia a szolgáltatók számára egyértelmű költséghatékonyságot jelent. A VoLTE hatékonyabb például a frekvencia-kihasználtság szempontjából, hosszabb távon pedig lehetővé teszi a 2G/3G rendszerek lekapcsolását, ezáltal egyszerűbbé válhatnak a mobilhálózatok. Az Over The Top (OTT) operátorok által generált piaci verseny is arra készteti az infrastruktúra-szolgáltatókat, hogy a 4G-vel is belépjenek a hangpiacra. Az operátorok a jövőben a technológia segítségével számos új szolgáltatást vezethetnek be, vagy új elemekkel bővíthetik a meglévő szolgáltatásaikat.

A 4G hang használatának alapvető feltétele a VoLTE-képes készülék, a kínálat azonban ma még viszonylag szűkös, ami korlátozza a szolgáltatás igénybe vételét. A Magyar Telekomnál a Samsunggal szoros együttműködésben elsőként a Samsung Galaxy S7 és az S7 Edge típusú, illetve a gyártó legújabb csúcsmodelljeire, a Samsung S8 és S8+ készülékeire érkezik meg az a szoftverfrissítés, amellyel a 4G hang használata elérhetővé válik az ügyfelek számára. A szolgáltató a mobiltelefon-gyártókkal megállapodva folyamatosan teszi elérhetővé újabb készüléktípusok esetében is a 4G hang használatának lehetőségét – áll a cég közleményében.

Ami a számlázást illeti, megtudtuk, hogy a 4G hangot, ami egyébként adatforgalommal jár, a szolgáltató nem bájtonként, hanem az eddigi 3G hanghoz hasonlóan időegység alapon veszi figyelembe.

2020-ra a világ mobil előfizetéseinek 53 százaléka lesz VoLTE-képes

Az első VoLTE-hívásra képes hálózat 2012-ben, Dél-Koreában indult el, 2016 végére pedig több mint 80 országban vált elérhetővé a 4G hálózaton keresztül is a hangszolgáltatás. Európában a Deutsche Telekom Németországban, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában és Görögországban tette eddig elérhetővé saját 4G hálózatán a hangszolgáltatást.
Világszerte felpörög az internet alapú mobilhívások piaca, az évtized végén az előfizetések 53 százaléka lesz VoLTE-képes.  Az internetes hanghívásra is képes mobil előfizetések száma a brit Ovum piackutató szerint 2021-re elérheti a 3,33 milliárdot, a jelenlegi 324 millióról.

A Telekomon kívül Magyarországon még a Telenor teszteli a VoLTE technológiát, a szolgáltató néhány hónapja ugyancsak az idei év első felére ígérte az éles indulást. Akkor Koller György, a cég régi-új műszaki vezérigazgatóhelyettese kérdésünkre elmondta, hogy az induláshoz az alaphálózatban kellett még bizonyos fejlesztéseket, finomhangolásokat végrehajtani, illetve meg kell várni, hogy nagyobb számban is megjelenjenek a technológiának megfelelő készülékek. Mostani megkeresésünkre egyelőre arról tájékoztattak, hogy a VoLTE- teszt folyamatos, a kereskedelmi indulással kapcsolatban nincs frissebb információ.    
 

Mobilitás

Fémmel is tudnak már nyomtatni az űrben

A technológia nagyban megkönnyítheti a nagyobb űrutazások tervezését. A szó legszorosabb értelmében, hiszen így nem kell minden eshetőségre készülve pakolni.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.