Egy friss nemzetközi kutatás is visszaigazolja, hogy az emberek nem akarnak visszatérni a pandémia előtti irodai munkához. Különösen igaz ez a technológiai szektorra.

Idén nyáron az Advanced Workplace Associates (AWA) tanácsadó cég munkatársai a világ 13 országában, közel 80 irodában mérték fel az aktuális munkavégzési trendeket. A vizsgált szervezeteknél együttesen több mint 77 ezer munkavállalót tartanak bérlistán. Mint kiderült, ezek tetemes része a munkaidő többségét nem az iroda falai között tölti.

Soha már!

A felmérés eredményeit összegző AWA Hybrid Working Index [PDF] már nevében is mutatja, hogy a világ tényleg megváltozott a koronavírus elterjedésével. Az emberek még akkor sem szeretnének visszatérni a korábbi 9-től 5-ig tartó irodai létre, ha a pandémia enyhülése ezt egyébként egészségügyi szempontból már különösebb kockázat nélkül lehetővé tenné.

Mint kiderült, az irodákban az átlagos jelenlét mindössze 26 százalék volt a vizsgált nyár eleji időszakban. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a dolgozói állomány alig több mint negyede volt egyszerre az irodákban. Az arány még a csúcsidőszaknak minősülő hétközepi munkanapokon is éppen csak elérte a 30 százalékos szintet. A lentebbi grafikonból is jól kiszűrhető, hogy a dolgozók pénteken szinte egyetemlegesen igyekeznek kerülni az irodai létet, de a hétfő sem túl népszerű nap a bejárást illetően. 

Irodák átlagos jelenléti aránya és asztalfoglaltsági szintje (Forrás: AWA)


A felmérésben vizsgálta az irodai asztalok kihasználtságát is. Mivel jellemzően egy cégben valamivel kevesebb asztal áll rendelkezésre, mint ahány munkavállaló van, így ezek az arányok kicsit magasabban alakultak. A helyekért persze így sem kell közelharcot vívni, mivel átlagosan csak minden harmadik asztalnál ült valaki. A pangásra jellemző, hogy még a legzsúfoltabb irodában sem közelítette meg a szint az 50 százalékot. (Amennyiben a munkavállalók attitűdje nem változik gyökeresen, mindez előbb-utóbb jelentős változásokat kell hozzon az irodaszektorban is.)

Technológiai probléma

Érdekes súlyponteltolódások mutatkoznak a jelenlétben, amennyiben az eredményeket iparági bontásban nézzük. Az összesen 13 vizsgált szektor közül egyikben sem emelkedett átlagosan 50 százalék fölé. A banki alkalmazottak vezetik a listát 47 százalékos átlagos jelenléti szinttel, és ezen a területen mérték a legmagasabb csúcsidőszaki arányt is (66%).

Átlagos és csúcsidőszaki jelenléti arány a vizsgált szektorokban (forrás: AWA)

 

A lista túloldalán a technológiai (és logisztikai) szektort találjuk. Itt mindössze a kollégák 15 százaléka "tette tiszteletét" az irodában egy átlagos napon. Mindezt akár azzal is lehetne magyarázni, hogy ezek az informatikai megoldásokat kínáló, fejlesztő cégek könnyebben be tudják illeszteni a táv- és hibrid munkavégzést az üzleti folyamataikba. Egyes nagy cégek példája viszont azt mutatja, hogy a techvállalatok jó része ugyanúgy igyekszik visszaterelni dolgozóit az irodákba, ám ez sok helyen komoly ellenállást vált ki.

Mivel a technológiai piacon jellemzően szakemberhiány van, így a munkaadók nem erőltethetik túl az irodai munkát, ezért a megoldás legtöbb helyen a hibrid modell, azaz a hét egyik részét az irodában, a maradékot pedig jellemzően otthon tölthetik a kötöttségeket immár nehezebben viselő kollégák.

Itthon is ez van

A fentieket alátámasztja egy nemrégiben készült hazai kutatás is. A kifejezetten IT-szakemberekre fókuszáló felmérés szerint a távmunka különböző formái a pandémia alatt az egyik legmeghatározóbb munkavégzési formává váltak a hazai informatikusok körében, és többségük annyira megkedvelte a részleges vagy teljes home office-t vagy a digitális nomádként való munkát, hogy legfeljebb heti néhány napra térne vissza az irodába.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.