Egyelőre a Tsinghua Unigroup 800 millió dollár értékű részesedéséről van szó, amitől a Financial Times forrásai szerint mindenképpen fel kell majd számolniuk.

Tajvani nemzetbiztonsági tisztviselők próbálják rávenni az Apple legnagyobb beszállítóját, a Foxconnt, hogy szabaduljon meg a kínai Tsinghua Unigroup chipgyártóban lévő, közel 800 millió dollár értékű befektetéstől – számolt be róla szerdán a Financial Times. A lap egy magas rangú, nemzetbiztonsági kérdésekben is érintett kormánytisztviselőre hivatkozva azt írja, hogy megállapodás egészen biztosan nem is fog megvalósulni. Tajvan a világ legnagyobb szerződéses elektronikai gyártója, és egyre óvatosabb Kína törekvéseivel kapcsolatban az ottani félvezetőipar fellendítésére. Ennek érdekében szigorúbb törvényeken dolgoznak technológiájuk védelmére, miközben Tajpejben egyre erősödik az aggodalom a kínai ipari- gazdasági kémkedéssel kapcsolatban.

A szigetország kormánya igyekszik megakadályozni, hogy a hazai vállalatok Kínában építsék fel legfejlettebb üzemeiket, és hogy külföldre helyezzék ki legjobb technológiáikat. Az FT riportja szerint több kormányzati szervnek kell még hivatalosan felülvizsgálnia fenti a beruházásokat is, de az idézett források szerint az érintett tisztviselők már előzetesen úgy vélik, hogy a szóban forgó üzletet fel kell számolni. Tajvanra egyre nagyobb nyomás nehezedik Kína részéről, amely a szigetet saját területének tekinti: Peking múlt csütörtökön éppen hadgyakorlatokba kezdett a Tajvani-szoros körül az amerikai házelnök hivatalos tajvani látogatására reagálva, amelynek során a tajvaniak szerint az inváziót készíti elő, és súlyosan megsérti a nemzetközi jogot.

Nehezükre esik nem összefonódni

Kína a kereskedelmi hajózás megzavarása mellett gazdasági korlátozásokat is életbe léptetett, a szakértők azonban úgy láják, hogy hosszabb távon csak a tajvani félvezetőipar szankcionálásával tudna károkat okozni Tajpejnek. Ezzel viszont a saját gazdaságát is nehéz helyzetbe hozná, amelynek félvezetőipari termékekre irányuló igényeit jelentős részben tajvani gyártók elégítik ki. Közben az utóbbiak szerintük a kínaiak illegális módszerekkel próbálják megszerezni a félvezetőipari szakembereket és csúcstechnológiás szellemi tulajdont, a tajvaniak ezért tavasszal a szabályozás szigorítása mellett döntöttek. Miután pedig a kínai beruházásokat is nemzetbiztonsági szintre emelték, a fenti üzlet kilátásai is egyre homályosabbak – állítják az FT forrásai.

A Foxconn közleményben jelezte, hogy benyújtotta a szükséges jelentéseket a tajvani hatóságoknak, és továbbra is tárgyalni fog az ügyről a kormányzati tisztviselőkkel, míg a Tsinghua Unigroup nem kommentálta a dolgot. A Foxconn még a múlt hónapban hozta nyilvánosságra, hogy egyik leányvállalatának, illetve az általa 99 százalékban irányított kínai cégnek 5,38 milliárd jüan (798 millió dollár) értékű részesedése van a kínai csipgyártó tulajdonosában. Az már márciusban kiderült, hogy a szóban forgó társaság, a Foxconn Industrial Internet ennek majdnem a kétszeresét pumpálta a Xingwei nevű vállalatba, ennek nyomán pedig a tajvani gazdasági minisztérium – amelynek jóvá kell hagynia minden nagyobb volumenű kínai befektetést – az ügy részletes vizsgálatát ígérte.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.