Az amerikai védelmi minisztérium összhaderőnemi különleges műveleti parancsnoksága (Joint Special Operations Command, JSOC) olyan cégeket keres, amelyek segítségével olyan meggyőző mélyhamisított (deepfake) internetfelhasználókat hozhatna létre, hogy azokat sem az emberek, sem a gépi rendszerek ne legyenek képesek kiszűrni. A The Intercept által ismertetett közbeszerzési dokumentum szerint a különleges műveleti erők (Special Operations Forces, SOF) alkalmaznák a fejlett technológiával felépített online személyiségeket a közösségimédia-platformokon és más online csatornákon.
A lap szerint a JSOC "egyedi személynek látszó, emberként felismerhető, de a valóságban nem létező" felhasználói profilokat alkotna, amelyek hitelességét a megfelelő minőségű képek, videók és hanganyagok is erősítenék, kialakítva "a közösségimédia-algoritmusok által észlelhetetlen virtuális környezetet". A cikkből kiderül, hogy a Pentagon az elmúlt években már próbálkozott ilyesmivel, igaz, nem mindig sikeresen: 2022-ben például a Meta és a Twitter eltávolított egy olyan hálózatot, ami a parancsnokság által üzemeltetett hamis fiókokat használt, és a fentiekhez hasonló módszerekkel hoztak létre.
Nem megnyugtató az új irány
Két évvel később a Reuters vizsgálata is felfedett egy hamis felhasználókkal futtatott kampányt, amelynek célja a kínai Covid-oltásokba vetett bizalom aláásása lehetett. Az újabb dokumentumokkal együtt ez azért is érdekes, mert az amerikai kormányzat folyamatosan figyelmeztet a mélyhamisítás és az MI-vel generált tartalom által okozott dezinformációra és az információs ökoszisztéma károsodásra. Az SOF-ügynökök ehhez képest a "publikus online fórumokról való információgyűjtéshez" alkalmaznák ugyanezeket a képességeket, megtévesztve az emberi felhasználókat és a platformok védelmi rendszereit is.
Ahogy a Futurism beszámolója is felhívja rá a figyelmet, a titkosszolgálatok éppenséggel mindig is ott ólálkodtak az online üzenőfalakon és a közösségimédia-csatornákon, de a digitális felügyeleti és befolyásolási képességek ilyen irányú fejlesztése így is figyelemre méltó fejlemény lehet az internetes hírszerzési műveletek megközelítésében. A szakértők nem véletlenül figyelmeztetnek rá, hogy az amerikai védelmi szektor nyilvános lépései másokat is arra ösztönözhetnek, hogy ugyanezt tegyék, ami tovább nehezítheti a valóság kihámozását, és még jobban összezavarhatja a geopolitikai viszonyokat.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak