Pénteken fogadhatják el azt a közös nyilatkozatot, amelyben a Vatikán és a csatlakozó technológiai multik együtt fektetik le az MI fejlesztésének és alkalmazásának erkölcsi alapelveit.

Pénteken hozták nyilvánosságra azt a dokumentumot, amely a Vatikán és meghatározó technológiai vállalatok közös álláspontját rögzíti a mesterséges intelligencia fejlesztésének és felhasználásának etikai vonatkozásairól. Az utóbbi években Ferenc pápa rendszeresen intett a technikai eszközök válogatás nélküli alkalmazásának – mint ismeretes, már a 2015-ben kiadott, a környezetvédelemre fókuszáló Laudatio si enciklika megjelenéséhez is hozzájárultak a tudósokkal folytatott eszmecserék. A figyelmeztetések között külön megjelennek az MI fogalmi félreértésének és az ember elgépiesítésének veszélyeiről szóló figyelmeztetések, a hívők hozzájárulását is kérve az egyetemesen elfogadott, gyakorlati kritériumok felállításához, amelyek az emberiességet helyezik az emberek és a gépek kölcsönhatásának középpontjába.

A pápa tavaly februárban a Microsoft elnökével, Brad Smith-szel is találkozott, ahol mások mellett azok a szilárd erkölcsi alapok is szóba kerültek, amelyekre a közjó szolgálatában működő mesterséges intelligenciának is épülni kell, de a Vatikánban azóta a Facebook, a Mozilla vagy a Western Digital képviselői is megfordutak a digitális technológia etikai vonatkozásairól szóló konferenciákon. A Reuters beszámolója alapján két jelentős iparági szereplő, a Microsoft és az IBM az első támogatója annak a nyilatkozatnak, amely az emberi jogok tiszteletben tartását, a megbízhatóságot és elfogulatlanságot, az emberi szükségletek figyelembe vételét és a transzparenciát határozza meg az új MI technológiák alkalmazásának kereteként.

Jól hangzik, de egyelőre csak egy papír

A transzparencia különösen érdekes abból a szempontból, hogy a mesterséges intelligenciára épülő megoldások már most is sok esetben átláthatatlanok és nehezen ellenőrizhetők, ennek okai pedig szintén annyira sokrétűek, hogy feltárásukhoz dedikált kutatásokra és vizsgálatokra van szükség. A mostani dokumentum már a vállalati oldalról is rögzíti azt az egyre erősebb igényt, hogy a technológia gyors fejlődését világos korlátok közé tereljék, ellátva a megfelelő biztosítékokkal is. A rendőrség által bevetett arcfelismerő rendszerek vagy a nagyvállalatok körében terjedő, MI-alapú interjúztatás is jó példát jelentenek rá, hogy a telepítések pontatlan vagy részrehajló működése milyen károkat okozhat az ilyen kritikus területeken.

Az IBM alelnöke, John Kelly szerint a mostani kezdeményezés is azokon a felvetéseken alapul, amelyeket Ferenc pápa több mint egy évvel ezelőtt fogalmazott meg a mesterséges intelligencia társadalmi hatásairól. A Reuters interjújában Kelly a legfontosabb aggályok közé sorolta, ha nem látszik világosan, hogy az MI valóban a közjót szolgálja, vagy éppen a meglévő egyenlőtlenségek elmélyítését és újratermelését automatizálja. Ezzel kapcsolatban egyébként az IBM tavaly szeptemberben fogadott egy vatikáni küldöttséget is a vállalat egyik amerikai kutatóközpontjában, amiből kiderül, hogy a Vatikán a pápa Instagram-fiókjánál vagy a digitális rózsafüzérnél távolabbra mutató kezdeményezéseket is folytat ezen a területen.

A szóban forgó dokumentum a Vatikánban éppen zajló konferencia zárásaként került Ferenc pápa elé, amelyen az IBM részéről John Kelly, a Microsofttól Brad Smith, az Európai Unió képviseletében pedig David Sassoli, az Európai Parlament elnöke is részt vesz. Arról egyelőre nem szól a fáma, hogy a nyilatkozathoz most vagy a későbbiekben milyen technológiai vállalatok csatlakoznak majd, és nyilván az is csak később derül ki, hogy az aláírók milyen módon kívánják implementálni a benne lefektetett elveket. Erre aktuális példának hozták fel, hogy az IBM az egészségügyi diagnosztikában ragaszkodik a humán orvosok jelenlétéhez is a mesterséges intelligenciára épülő diagnózisok visszacsatolásánál, de a Microsoft is beszámolt olyan – pontosan nem részletezett – esetekről, amelyekben a szállító állítólag azért állt el az üzlettől, mert nem tartotta támogathatónak az ügyfél terveit a megvásárolt technológia felhasználásáról.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.