Az összesen 50 digitális platformot érintő kampánynak nem volt ehhez a nagyságrendhez mérhető hatása, de a cég kedden közzétett jelentése így sem különösebben megnyugtató a jövőre nézve.

A Spamouflage elnevezéssel azokat az online dezinformációs kampányokat jelölik, amelyek során a spamet legitim üzenetnek álcázzák az elsősorban kínai eredetű propaganda és internetes félretájékoztatási műveletek során. A Meta legújabb, negyedéves fenyegetettségi jelentése (Adversarial Threat Report) szerint a vállalat 7704 olyan Facebook-fiók távolított el a hálózatából, ami egy kiterjedt Spamouflage-hálózathoz tartozott, emellett összesen 954 Facebook-oldalt, 15 Facebook-csoportot és15 olyan Instagram-fiókot is törölt, ami ugyancsak a művelet részét képezte. Először tavaly szeptemberben számoltak be egy hasonló, kínai központú hálózatról, a most feltárt kampány pedig értékelésük szerint 2018 óta futhat, de csak most sikerült észlelniük.

A jelentésből kiderül, hogy kapcsolatokat fedeztek fel a mostani fiókok és olyan hálózatok klaszterei között is, amelyeket korábban már eltávolítottak a platformról. A Meta úgy értékeli, hogy a Spamouflage a legnagyobb eddig megismert platformközi befolyásolási kísérlet, amit a Facebook és az Instagram mellett az X (Twitter), a YouTube, a TikTok, a Reddit, a Pinterest, a Medium, a Blogspot, a LiveJournal, a VKontakte, a Vimeo és még több tucat csatorna összehangolt alkalmazásával valósítottak meg. A kampány célja a Kínáról alkotott pozitív kép terjesztése mellett a nyugati országok és a kínai kormányzat kritikusainak támadása, vizsgálata során pedig a Meta a kínai rendvédelmi szervekkel kapcsolatba hozható személyekre is rábukkant.

Ha még jól is csinálták volna

Ez idáig nem hangzik valami biztatóan, de a jelentés arra is kitér, hogy a hálózat 560 ezer követőjének túlnyomó többsége hamis vagy nem hiteles fiók volt. Az általuk közzétett tartalom (például az amerikaiak szerepéről szóló dupla kamu a Covid-19 világjárvány kirobbanásában) így nem is keltett jelentős érdeklődést, bár érdemes figyelembe venni, hogy az elsősorban kínai anyanyelvű közösségekre irányuló akció jóval túlmutat a Meta platformjain. Legyintéssel pedig azért nem érdemes elintézni a dolgot, mert a Meta szerint a Kínából eredő nemzetközi befolyási kampány kiterjedtsége rávilágít, hogy Moszkva mellett Peking is a dezinformáció aktív terjesztőjeként lép fel a soron következő európai uniós, amerikai vagy brit választások előtt.

A jelentés egyébként nem árul el további részleteket a kínai állami szervezetekkel való állítólagos kapcsolatról, de azt leírja, hogy a kampányban számos kínai székhelyű csapat vett részt, amelyek mind ugyanazzal a digitális infrastruktúrával és módszerekkel dolgoztak az ottani rendes munkaidőben. A kifinomult módszerek ellenére a Spamouflage résztvevői primitív hibákat is elkövettek, mint amilyen a mandarin nyelvű közösségimédia-bejegyzések angol címszó alatti megosztása, vagy ennek a fordítottja. Mások a dátumokkal álltak hadilábon, vagy olyan messzire vitték a blődségeket, hogy már a valódi digitális felhasználók is elkezdtek gúnyolódni velük. Ennél valamivel sikeresebbek voltak, de még mindig a "spray and pray" technikával dolgoztak az orosz fake news oldalak, amelyekről a Meta beszámolójában itt olvashatók további részletek »

Közösség & HR

Hogy jönnek ki Trump győzelméből a legnagyobb techvállalatok?

A technológiai részvények erősödésnek indultak az amerikai választásokat követő napon, de a változások aránya arra utal, hogy a befektetők szerint egyik-másik vállalat komolyabb kihívásokkal nézhet majd szembe az elnök második ciklusa során.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.