A Spamouflage elnevezéssel azokat az online dezinformációs kampányokat jelölik, amelyek során a spamet legitim üzenetnek álcázzák az elsősorban kínai eredetű propaganda és internetes félretájékoztatási műveletek során. A Meta legújabb, negyedéves fenyegetettségi jelentése (Adversarial Threat Report) szerint a vállalat 7704 olyan Facebook-fiók távolított el a hálózatából, ami egy kiterjedt Spamouflage-hálózathoz tartozott, emellett összesen 954 Facebook-oldalt, 15 Facebook-csoportot és15 olyan Instagram-fiókot is törölt, ami ugyancsak a művelet részét képezte. Először tavaly szeptemberben számoltak be egy hasonló, kínai központú hálózatról, a most feltárt kampány pedig értékelésük szerint 2018 óta futhat, de csak most sikerült észlelniük.
A jelentésből kiderül, hogy kapcsolatokat fedeztek fel a mostani fiókok és olyan hálózatok klaszterei között is, amelyeket korábban már eltávolítottak a platformról. A Meta úgy értékeli, hogy a Spamouflage a legnagyobb eddig megismert platformközi befolyásolási kísérlet, amit a Facebook és az Instagram mellett az X (Twitter), a YouTube, a TikTok, a Reddit, a Pinterest, a Medium, a Blogspot, a LiveJournal, a VKontakte, a Vimeo és még több tucat csatorna összehangolt alkalmazásával valósítottak meg. A kampány célja a Kínáról alkotott pozitív kép terjesztése mellett a nyugati országok és a kínai kormányzat kritikusainak támadása, vizsgálata során pedig a Meta a kínai rendvédelmi szervekkel kapcsolatba hozható személyekre is rábukkant.
Ha még jól is csinálták volna
Ez idáig nem hangzik valami biztatóan, de a jelentés arra is kitér, hogy a hálózat 560 ezer követőjének túlnyomó többsége hamis vagy nem hiteles fiók volt. Az általuk közzétett tartalom (például az amerikaiak szerepéről szóló dupla kamu a Covid-19 világjárvány kirobbanásában) így nem is keltett jelentős érdeklődést, bár érdemes figyelembe venni, hogy az elsősorban kínai anyanyelvű közösségekre irányuló akció jóval túlmutat a Meta platformjain. Legyintéssel pedig azért nem érdemes elintézni a dolgot, mert a Meta szerint a Kínából eredő nemzetközi befolyási kampány kiterjedtsége rávilágít, hogy Moszkva mellett Peking is a dezinformáció aktív terjesztőjeként lép fel a soron következő európai uniós, amerikai vagy brit választások előtt.
A jelentés egyébként nem árul el további részleteket a kínai állami szervezetekkel való állítólagos kapcsolatról, de azt leírja, hogy a kampányban számos kínai székhelyű csapat vett részt, amelyek mind ugyanazzal a digitális infrastruktúrával és módszerekkel dolgoztak az ottani rendes munkaidőben. A kifinomult módszerek ellenére a Spamouflage résztvevői primitív hibákat is elkövettek, mint amilyen a mandarin nyelvű közösségimédia-bejegyzések angol címszó alatti megosztása, vagy ennek a fordítottja. Mások a dátumokkal álltak hadilábon, vagy olyan messzire vitték a blődségeket, hogy már a valódi digitális felhasználók is elkezdtek gúnyolódni velük. Ennél valamivel sikeresebbek voltak, de még mindig a "spray and pray" technikával dolgoztak az orosz fake news oldalak, amelyekről a Meta beszámolójában itt olvashatók további részletek »
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak