A kínai internetes vállalatok vezetői nem tartanak az amerikai büntetővámoktól, és már ők akarják elszipkázni a technológiai szakembereket a Szilícium-völgyből.

Donald Trump kampányában fontos szerepet kapott a "Kína-kártya", ami ezúttal az ázsiai birodalom következetes becsmérlésében és a kereskedelmi háborúval való fenyegetőzésben merült ki, de amiből lehet, hogy maguk a kínaiak fognak első körben profitálni – legalábbis az információtechnológiai szektorban. Ez első körben a hiányszakmák képviselői és a Szilícium-völgyben edződött tehetségek elcsábítását jelentheti, ami a technológiai önállóság, hosszabb távon pedig a globális technológiai vezető szerep megvalósításának egyik fontos feltétete lenne.

Kína is beszálna az agyelszívásba

A Baidu alapító vezérigazgatója, Robin Li szerint az amerikai bevándorlási szabályok további szigorítása sokak szerint azt eredményezné, hogy az Egyesült Államokba tartó vagy már ott dolgozó szakemberek látókörébe kerülnének a világ – egyelőre még – második legnagyobb gazdaságának karrierlehetőségei is. Ezúttal nem elsősorban a Kínában született és később hazatérő munkavállalókról van szó, akiknek egyébként jórészt a Baidu, a Tencent, az Alibaba és a többi kínai dotkom óriásvállalat felfutása is köszönhető.

Az ázsiai országnak inkább az olyan külfölieknek elcsábításaokoz problémát, akiket most még elriasztanak a nyelvi korlátok, a webes cenzúra vagy éppen az internet állami kontrollja. Li egy novemberi konferencián Trump valamelyik tanácsadóját idézte, aki szerint a Szilícium-völgyben dolgozó mérnökök háromnegyed része nem amerikai, és reményét fejezte ki, hogy ezek közül egyre többen fogják áttenni a székhelyüket Kínába. A H-1B vízumprogramot például az új elnök – legalábbis a kampányban tett ígéretei alapján – teljesen megszüntetné, ami sok Amerikában élő külföldi szakembert kényszerítene arra, hogy újra átgondolja a lehetőségeit.

A Szilícium-völgyben sokan a kétségeiknek adnak hangot az Egyesült Államok innovációs lehetőségeit illetően. A múltban a kínai IT vállalatok csak a távol lévő kínai mérnököket tudták hazavonzani. Most azonban már a világ minden részéről fel akarjuk fogadni a különböző hátterű szakembereket, mivel a nagy piacok közül Kína növekszik a leggyorsabban – idézi a Bloomberg a Baidu vezérigazgatóját.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk,  a jelentkezők számának folyamatos növekedésével az Amerikában kiosztott ideiglenes munkavállalási engedélyek rugalmatlan keretszámai Trump nélkül is egyre több szakembert ösztönöznek arra, hogy odahaza próbáljanak szerencsét. nem véletlen, hogy már amerikai kormányügynökségek is a szabályozás enyhítését javasolják például a technológiai befektetők esetében, akik az előzőleg minősített startup cégeken keresztül soron kívüli beutazási engedélyt kaphatnának.

Jobb nem lesz, de valószínűleg sokkal rosszabb se

A lap a ChinaEquity Group elemzőjét is megszólaltatja, aki szerint nagy általánosságban nem fog sokat változni a helyzet, mivel az USA gazdaságára nézve ugyanolyan káros lenne, ha magas büntetővámokkal sújtaná a kínai importot. Ez akkor is igaz, ha a csúcstechnológiákat érintő szabályozás és a befektetések ellenőrzése minden bizonnyal szigorodik majd. Donald Trump egyébként a legfrissebb hírek szerint a Kínával kapcsoaltos álláspontján is rengeteget finomított a választási győzelem óta: a hét elején már kölcsönös tiszteletükről biztosították egymást Hszi Csin-ping kínai államfővel, és egy személyes találkozóban is megállapodtak, hogy a kétoldalú kapcsolatokról tárgyaljanak.

Megint mások, például az errefelé okostelefon-gyártóként ismert Xiaomi vezérigazgatója kifejezetten az amerikai-kínai gazdasági kapcsolatok fellendülésére számít, miután pragmatikus üzletembernek tartja Trumpot. A kiberbiztonságban utazó Qihoo 360 vezetője szerint ma a kínai vállalatok már vezető szerepet töltenek be a legfejlettebb online fejlesztések bizonyos területein, és globális jelenlétre törekvő befektetőként jelennek meg a külpiacokon. Ez pedig olyan trend, amit egy frissen megválasztott amerikai elnök nem képes egymaga megállítani.

Közösség & HR

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.