Magyar CIO-k kérdeznek egymástól. A központi téma: kinek mi volt a legnagyobb kihívás a koronavírus okozta helyzetben, és azt hogyan, milyen eszközökkel, módszerekkel sikerült kezelni. (A korábbi kérdéseket és válaszokat itt gyűjtöttük össze.)
Bognár Ádám, az MVM/NKM csoportszintű informatikai igazgatója kérdezte Budai J. Gergőtől, a Vodafone Magyarország Igazgatóságának alelnöketől:
Milyen kihívásokat támasztott a pandémia okozta forgalomnövekedés a hálózatüzemeltetésben és -fejlesztésben?
Március közepétől az első és legfontosabb célunk az ország működése szempontjából kritikus mobil- és vezetékes infrastruktúra megbízható és magas minőségen történő üzemeltetése volt. A hálózatainkba ezért az elmúlt fél évben milliárdot meghaladó összeget fektettünk be, hogy azok bírják a hirtelen megnövekedett extra terhelést. A hálózat stabilitását szolgáló kapacitásbővítéseket időben elvégeztük, szakértőink pedig folyamatosan figyelték és figyelik jelenleg is a helyzet alakulását és adott esetben megteszik a szükséges lépéseket.
A mobilinternet adatforgalmát tekintve a koronavírus miatti veszélyhelyzetben a kezdeti időszakban 20-25 százalékos növekedést mértünk. Nagyobb eseményeknél, mint például a miniszterelnök bejelentései, vagy az operatív törzs sajtótájékoztatói idején 50 százalék feletti volt a növekedés. Azt tapasztaltuk, hogy jelentős torlódás csak a határátkelők körzetében lévő mobilcelláknál alakult ki (Hegyeshalom, Csanádpalota), ezeken a területeken spektrum-átallokálással rögtön kezeltük a helyzetet.
A vezetékes hálózaton a torrentezés, a játék és a HD minőségű filmek letöltése okozták a növekedést. Sokszor egy-egy új játék megjelenésekor volt csúcsra járatva a hálózat, ilyen esetekben különös figyelmet fordítottunk arra, hogy a hatóságok munkája, a digitális oktatás, illetve az otthonról történő munkavégzés előnyt élvezzen, illetve nagyobb sávszélességet kapjon.
Elsődleges célunk továbbra is az, hogy biztosítsuk a mobil- és vezetékes hálózatok megbízható és magas minőségű működését ügyfeleink számára, ugyanakkor az elkövetkező hónapokban nagy hangsúlyt fektetünk az újgenerációs mobilhálózat, az 5G fejlesztésére is, ez utóbbi jelenleg a vidéki nagyvárosokban és a Balaton körül épül.
Budai J. Gergő kérdése Vidra Andrásnak, a MÁV CIO-jának szól:
Milyen új, izgalmas fejlesztések vannak folyamatban a MÁV-nál?
A sorozatban megjelent kérdéseket és válaszokat ezen az oldalon találja egybegyűjtve.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak