Az OpenAI, a Microsoft és mások is igyekeznek védőkorlátokat építeni a generatív mesterséges intelligencia alkalmazásaiba, de ismét kiderült, hogy ezek hajítófát sem érnek, ha valaki szándékosan próbálja megkerülni őket.

Ahogy egy kutatás nemrég igazolta, a robotok már az átlagos emberi felhasználónál is sokkal jobban és gyorsabban oldják meg a CAPTCHA-kat (az emberi felhasználót a robotoktól megkülönböztető, automatizált teszteket), ami azt jelzi, hogy a korosodó technológiát hamarosan tényleg érdemes lesz majd kivezetni. Az MI-eszközök szolgáltatói addig is igyekeznek korlátozni a programok ilyen irányú használatát, de a jelek szerint kevés sikerrel: ahogy Denis Shiryaev, a neural.love vezérigazgatója nemrég felfedezte, az OpenAI technológiáját használó Bing Chat esetében például elég valakinek az elhunyt nagymamájára hivatkoznia, hogy a mesterséges intelligencia feltörje neki a CAPTCHA-kat.

Shiryaev az X- (Twitter-) csatornáján osztotta meg, ahogy egy medált ábrázoló fényképre elég primitív módon beilleszt egy gyári CAPTCHA-rejtvényt, majd elmagyarázza a robotnak, hogy a néhai nagyanyja medálján lévő szöveget próbálja kibetűzni. Biztosítja róla a Bing Chatet, hogy a szót nem kell lefordítani, csak idézni, az MI pedig részvétét fejezi ki a nagymama elvesztése miatt, és beidézi neki a képen látható CAPTCHA karaktereit. Emellett ott áll egy képernyőkép arról is, hogy mi történik, ha a tesztet trükközés nélkül mutatja be a mesterséges intelligenciának.

Falak helyett záróvonal

Utóbbi esetben a robot udvariasan elhárítja a feladatot, és elmagyarázza, hogy nem segíthet a CAPTCHA feltörésében. Vagyis a Bing Chat korlátozása működik, de triviális módon megkerülhető, ami elég nyugtalanító dolog annak fényében, hogy a komplett iparágban milyen agresszíven erőltetik a generatív MI használatát. Az MI ráadásul nem csak a nagymama medáljával bolondítható meg, hanem arra is volt példa, hogy élő embereket vett rá a CAPTCHA kód megfejtésére – vagyis becsapott valakit, hogy a segítségével átmenjen a "nem vagyok robot" szűrésen.

Ebben az esetben is az OpenAI GPT-4 nagy nyelvi modelljéről (LLM) volt szó, ami a Microsoft Bing Chatet működteti, és ahogy a Futurism beszámolója felidézi, az LLM-eket messze nem csak a CAPTCHA-k kijátszására próbálják meg alkalmazni. A GPT-4 bevetésével sikerült már célzott adathalász támadásokat végrehajtani, sőt az MI sikeresen megoldotta, hogy elrejtse a nyomait az éppen használt szerveren. De az is elég jó példa, hogy már az Amazon is egyre nehezebben kezeli az MI-vel generált könyvek áradatát, amelyek a lehúzásokon túl ténylegesen is veszélybe sodorhatják az óvatlan felhasználókat.

Biztonság

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.