Listázza és nyomon is követi azokat a felhasználóit, aki veszélyt jelenthetnek cégre. A listára csak felkerülni lehet.

Miközben mindenki azon háborog, milyen agresszíven építi ki Kína a totális ellenőrző rendszerét, ami mögött egy óriási kamerás megfigyelő hálózat is van, a Facebook simán hozza ugyanazt a szintet kamerák nélkül, országhatárokon átívelően.

A CNBC terjedelmes cikkben mutatta be, hogyan alakul át a Facebook egyfajta magán titkosszolgálattá, és figyeli meg azokat a felhasználókat, akikről felmerül, hogy veszélyt jelentenek a cégre. A lap tucatnyi volt Facebook-alkalmazott egybehangzó állításaiból rakta össze, hogy megy ez Zuckerbergéknél.

Mindenen rajta van a szeme

Az nem titok, hogy a Facebook folyamatosan figyeli, ki mit oszt meg, posztol, mint csinál a közösségi oldalán, és bárhol máshol. Az már jóval kevésbé átlátható, hogy pontosan milyen elveket követ a megfigyelésben, ahogy az is, hogy mihez kezd az információkkal (azon túl, hogy alkalmanként elad ezt-azt boldog-boldogtalannak).

A facebookozók többsége valószínűleg tisztában van vele, hogy ha valaki gyűlöletkeltőnek tartja egy bejegyzését, és azt bejelenti a Facebookon, a moderátorok megnézik, és ha a bejelentőnek adnak igazat, törlik. Az azonban már valószínűleg kevésbé ismert, hogy módszeres megfigyelést is végeznek – egyelőre önvédelmi céllal.

A CNBC felidéz egy 2018-as esetet: egy alkalmazott a közösségi oldalon megfenyegette vállalatot. A Facebook beazonosította a felhasználót (tekintve, hogy minden adatához hozzáfér, ez nem volt nehéz), majd értesítette a hatóságokat. Sőt ennél többet is tett: utasította az illetékes kollégákat, hogy folyamatosan figyeljék meg az illetőt. Mindennek az alapja – állítja a CNBC-nek nyilatkozó egyik volt alkalmazott –, egy meglehetősen homályosan megfogalmazott poszt, amit akár fenyegetésnek is lehetett értelmezni.

Ha csak minden tízezer felhasználóból egy posztol olyan mondatot, amit a Facebook fenyegetésnek minősít, a 2,7 milliárdos tábort tekintve a cég 270 ezer felhasználót ellenőriz folyamatosan.

A Facebook különleges helyzetben van, amikor saját védelméről kell gondoskodnia – ami jogi szempontból is különleges. A cégre potenciális veszélyt jelentő személyeket ugyanis saját eszközeivel azonosítja, illetve követi nyomon. Azt egyébként törvény írja elő a vállalatoknak, hogy fizikai értelemben is biztonságos munkahelyet kell biztosítani az alkalmazottaknak. Éppen ezért nem is kifogásolható a Facebook tevékenysége – mondta a lapnak egy vállalati biztonsági tanácsadó cég szakértője. Ha tudják, hogy valaki fenyegeti a biztonságukat, ellenlépéseket kell tenniük, hogy megvédjék az alkalmazottaikat, és az teljesen másodlagos, hogy honnan és hogyan szerezték az infót.

Van egy lista…

Mint kiderült, a megfigyelés alapja azért nem túl szofisztikált, a Facebook is ugyanazt csinálja, mint minden paranoiás: listákat gyárt. 2008-ban hozták létre az ún. be on lookout listát, amit csak BOLO-ként emlegetnek. A biztonsági szolgálat ez alapján dolgozik a vállalat összes irodájában. Amikor egy személlyel kapcsolatban felmerül, hogy kockázatot jelet a cégre, a biztonsági szolgálta lényegében teljes profilt kap róla. Ez tartalmazza a nevét, róla készült fényképe(ke)t, lakhelyét stb. Azt azonban már nem minden esetben tartalmazza ez a profil, hogy az illető miért vált kockázattá.

Amikor valaki be akar lépni a cég valamelyik irodájába, a szolgálat végigpörgeti a listát és a fényképeket. Ebben nincs semmi meglepő, a legtöbb nagy cég ezt így csinálja.

Csakhogy a Facebook nem elégszik meg ennyivel, a rendelkezésére álló eszközökkel, magával a közösségi oldallal, illetve a különböző mobil appjaival lényegében 7×24 órában megfigyeli azokat, akik a BOLO listára kerültek. És a listára kerülni nagyon egyszerű, állították a CNBC-nek nyilatkozó volt alkalmazottak. Sokszor elég hozzá egy "F… you, Mark" vagy "F… you, Facebook" bejegyzés is. Nincs ugyanis egyértelmű előírás arra vonatkozóan, hogy mit és milyen esetben kell fenyegetésnek tekinteni.

Volt alkalmazott is könnyen felkerülhet, ha váratlanul rúgják ki, és esetleg a felmondás tényét nem fogadja kellő nyugalommal.

A problémás pont: geolokációs megfigyelés

Aki felkerül a BOLO listára, azt akár folyamatos megfigyelés alá is helyezheti a Facebook anélkül, hogy ehhez külső segítséget kellene igénybe vennie. Az IP-cím alapján pontosan be tudja azonosítani az illetőt, és a mobil appokon keresztül le tudják kérni a felhasználó mindenkori fizikai helyzetét.

Egy volt alkalmazott szerint ez csak nagyon indokolt esetben alkalmazzák, azaz ha úgy ítélik meg, hogy az adott személy konkrét fenyegetést jelent a cégre. De kiderült, hogy használták másra is: például amikor egy gyakornokcsapat home office napot kért, ám nem jelentkezett be a vállalati rendszerbe. A vezetőjük utasítására a biztonsági szolgálat először helyadatok alapján próbálta belőni, hogy hol vannak. Mikor ez nem sikerült, egyszerűen áttúrták a személyes üzeneteiket, amiből kiderült, hogy aznap egyszerűen bliccelni akartak.
 

Vajon ők is rajta vannak a BOLO listán? Tiltakozók a Facebook főhadiszállása előtt


A facebook szóvivője erre azt mondta, hogy a munkahelyi vezető egyszerűen félt, hogy a gyakornokok bajba kerültek, és ezért utasította a biztonsági szolgálatot a nyomozásra.

Valósak a veszélyek

A CNBC cikke is hangsúlyozza: a Facebook érthető módon igyekszik csökkenteni az esetleges támadások kockázatát. A veszély pedig valós. A céget rendszeresen érik fenyegetések, például a közelmúltban valaki azt állította, hogy bombát helyezett el a cég kampuszán. És persze olyan is volt, hogy a BOLO lista alapján kaptak el valakit, aki nyilvánosan maszturbált a kampusz területén.

A Facebook szóvivője azt mondta a lapnak, hogy a BOLO listára senki sem kerül ok nélkül, és minden ilyen esetet alaposan megvizsgál a jogi és a HR osztály. A lap informátorai közül viszont többen is állították, hogy mindenki felkerül rá, akit kirúgtak a cégtől.

Összességében sajátos helyzet, hogy a Facebook saját és dolgozói biztonságára hivatkozva bárkit és bármikor korlátlanul megfigyelhet, és mint kiderült, ezt meg is teszi. Pedig nem volt olyan régen a Snowden-botrány, amelynek kapcsán számos szakértő megfogalmazta, milyen veszélyes, ha az állam akár bírósági felhatalmazás nélkül is megfigyelheti a polgárait.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.