Az alternatív oktatási formát kifejlesztő Codecoolt nagyjából két éve indították el az IT-piacot részben már saját korábbi vállalkozásukból jól ismerő magyar befektetők, Boda József, Rémiás Máté, Simon Gábor és Vinnai Balázs.
A magániskolában a junior programozók másfél éves intenzív és gyakorlatorientált nappali képzés keretében sajátítják el a szakma fortélyait. A végzetteknek az iskola munkaerőpiaci kapcsolatai révén az állást is garantál. A hallgatók az utolsó félévet már a számukra kinézett munkahelyen töltik el.
Az első időszak tapasztalatai minimális 15 százalékos lemorzsolódást mutatnak – mondta el Vinnai Balázs a Codecool tájékoztatóján, ahol ismertették a célcsoportjukkal kapcsolatos friss felmérés eredményeit. A képzés, amelyben jelenleg 300-an vesznek részt már három helyszínen, Miskolcon, Budapesten és Krakkóban folyik. Az első külföldi helyszínt 2022-ig még legalább húsz másik európai város követheti. A nagyszabású bővítésnek itthon és külföldön is megvan az alapja, hazai szinten már most legalább 30 ezres, Európaszerte az évtized végére akár 2 millió nyitott informatikai állás is lehet. A cég néhány éven belül el akarja érni, hogy a kontinens egyik legnagyobb IT-s erőforrásszolgáltatója legyen.
A hallgatóknak kedvez a finanszírozási modell
Nemcsak az oktatási forma a vállalkozás üzleti modellje is alternatív, amolyan privát diákhitel. A másfél éves képzésre kiválasztottaknak a mintegy másfél millió forintos tandíjat elegendő utólag, a későbbi fizetésükből és ugyancsak másfél év alatt törleszteniük. Ha a kurzus végét követő 3 hónapon belül mégsem jutnak álláshoz, nem is kell a képzés díját kifizetniük.
Az eddig eltelt idő alatt a célba vett 18-30 éves korosztályból jellemzően a 24-26 évesek jelentkeztek erre az oktatási formára, 40 százalékuk nő. Ez utóbbi arányát a jövőben is tartani akarják, a korhatárt viszont lejjebb vinnék, akár 20 év alá is. A hallgatók között sok a pályamódosító, köztük régészek, jogászok, ingatlanosok, de olyanok is akadnak, akik az eddig más iparágban megszerzett tudásukat akarják bővíteni a Codecoolban. A programozói magániskoláról további részleteket itt olvashat.
A Codecool megbízásából felmérés is készült a hazai munkaerőpiacról. Ez a kutatás is megerősítette, hogy a hazai IT-s munkaerőhelyzet kritikus, de ennek épp a lelkes juniorok lehetnek a haszonélvezői, ugyanis a junior pozíciókban a legalacsonyabb a belépési korlát pályakezdőknek és pályamódosítóknak.
Ugyanakkor az is szépen kirajzolódik, hogy nem minden területen alkalmaznak szívesen kezdőket. Míg szoftverfejlesztőnek, -tesztelőnek a válaszadók többsége fel tud venni juniororokat, már IT-support feladatokra is csak 42 százalékuk kínál pozíciót. Ez bizonyos területeken (IT-tanásadó, adatszakértő, biztonságtechnikus) érthető is, de az már érdekes, hogy a mobilalkalmazás-fejelsztői pozícióra is csupán a válaszadók harmada kínál kezdőknek állást.
Kordában tarthatóak a bérelvárások?
A HR-vezetők körében végzett felmérés szerint az átmeneti megoldások nem hozhatnak tartós sikert, a hagyományos oktatás pedig képtelen lépést tartani a gyors változásokkal. így maradnak a Codecoolhoz hasonló, hosszabb távra tervező alternatív képzőhelyek.
A gazdaság minden szegmense digitalizálódik, ezért az IT-szakemberekre nemcsak az IT-specifikus vállalatoknál van igény. A megkérdezettek körében erős egyetértés mutatkozott abban, hogy a probléma valós, a média legfeljebb abban túloz, hogy a kialakult helyzet milyen hatással van a bérszínvonalra. A megkérdezettek többsége szerint ugyanis túlzóak a potenciális bérekről a sajtóban megjelenő jóslatok, legalábbis a kezdő pozíciókat illetően.
A válaszadók abban is egyetértettek, hogy a munkaerőhiány negatívan hat a vállalatok teljesítményére, a HR-tervek szinte teljesíthetetlenek. Ráadásul a jövővel kapcsolatban is borúlátóan nyilatkoztak a kutatásában részt vevő HR-esek.
Nagyon kell a szoftverfejlesztő
A válaszadók több mint a négyötöde jelölte meg a szoftverfejlesztőt mint a legtipikusabb IT-hiányszakmát. A menedzsment jellegű, IT-szakértelmet elváró üzleti célú (ügyfélkapcsolat, tanácsadás, elemzés) pozíciók jelentik a második legkritikusabb területet, míg a hardverrel és üzemeltetéssel foglalkozókat az átlagnál kevesebben látják pótolhatatlannak.
Boda József kiemelte, míg más szakmákban az első munkahely megszerzése és a korai évek tapasztalatszerzése komoly önfeláldozással jár, az IT-területen a felmérés szinte minden megkérdezettje tárt karokkal várja a pályakezdőket vagy a pályamódosítókat.
Változik a HR-esek eszköztára is, amivel a jó szakembereket a cégükhöz tudják csábítnai és meg tudják tartani. A válaszadók kétharmada él a kafetéria nyújtotta lehetőségekkel, ugyanakkor csak a harmaduk vállalkozik arra, hogy szükség esetén bért emeljen. Nem igazolta ugyanakkor a kutatás azt a vélekedést, hogy rosszabb a frissen végzettek felkészültsége, vagy hogy túlzottan a pénz motiválná a juniorokat. Abban viszont egyetértettek, hogy a pályakezdőknél a legnehezebb elérni, hogy lojalitásak legyenek munkahelyükhöz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak