A hátukon hordhatják majd a segítő kezeket, amelyekkel könnyebben mozoghatnak az ellenséges környezetben.

Könnyű elképzelni, hogy a Hold szokatlan gravitációja mennyire próbára teheti az asztronauták finommotoros képességeit, így nem véletlen, hogy sokan dolgoznak olyan megoldásokon világszerte, amelyek segíthetnek majd biztonságosabbá tenni a mozgásukat az új környezetbenben. Ezzel foglalkoznak a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói is, akik a CNN riportja alapján hordható robotvégtagokat fejlesztenek, hogy azzal hozzák egyenesbe az orra bukó űrhajósokat.

A SuperLimbs nevű rendszer a terveik szerint a szkafanderek létfenntartó hátizsákjához csatlakozna, emiatt a legtöbb beszámolóban a Doctor Octopus által viselt mechanikus csápokhoz hasonlítják a robotkarokat. A legelőször egy évtizeddel ezelőtt kidolgozott koncepció lényege, hogy a plusz végtagokat viselő emberek könnyebben felpattanhatnak, ha időnként szükségszerűen felborulnak a holdséták során, így nem kell hátukra fordított teknősök módjára küszködniük a talpra állással.

A cikkből kiderül, hogy az alacsony gravitációs környezetben a bukfencezés veszélyes, ráadásul elég gyakori dolog: az Apollo-küldetések során a Holdra lépő űrhajósok összesen ötvenszer estek el, vagy kerültek közel a felbillenéshez. Hiába rendelkeztek ugyanis kiváló fizikai képességekkel egy olyan környezetben, ahol a földi tömegvonzás hatoda érvényesül, de a testek tehetetlensége nem változik. Ehhez jön még az űrruha is, melynek viselése jelentős teher, és beszűkítheti a mozgásukat.

Nemsokára jöhetnek az eredmények

A CNN szerint a SuperLimbs a jelenlegi formájában joystick-szerű vezérléssel működtetik, és a prototípus eddigi tesztelése során úgy találták, hogy a tesztalanyok sokkal kisebb erőfeszítéssel hozzák magukat egynesbe vele egy-egy borulás után. A megoldás további előnye lehet, hogy a "szuper mérgezőnek" minősített holdporban vergődve is kevesebb időt kell tölteniük, bár az még kérdésesnek tűnik, hogy az extra végtagok elég strapabíróak lennének-e a zord környezetben való tartós működéshez.

A fejlesztések tárgya a rendszer saját tömege is, hiszen annak elég hasznosnak kell lennie a plusz teher viszonylatában. A csatornának nyilatkozó egyik kutató most azt jósolta, hogy egy-két éven belül demózhatják azt a változatot, ami már minden lényeges szempont alapján sokkal gyorsabban és és kevesebb energia felhasználását igénylő mozgást biztosít az asztronautáknak. A kutatók célja, hogy a Doctor Octopus-karokat a testük természetes meghosszabbításának érezzék.

a kép forrása: news.mit.edu

Konzumer tech

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.