Könnyű elképzelni, hogy a Hold szokatlan gravitációja mennyire próbára teheti az asztronauták finommotoros képességeit, így nem véletlen, hogy sokan dolgoznak olyan megoldásokon világszerte, amelyek segíthetnek majd biztonságosabbá tenni a mozgásukat az új környezetbenben. Ezzel foglalkoznak a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói is, akik a CNN riportja alapján hordható robotvégtagokat fejlesztenek, hogy azzal hozzák egyenesbe az orra bukó űrhajósokat.
A SuperLimbs nevű rendszer a terveik szerint a szkafanderek létfenntartó hátizsákjához csatlakozna, emiatt a legtöbb beszámolóban a Doctor Octopus által viselt mechanikus csápokhoz hasonlítják a robotkarokat. A legelőször egy évtizeddel ezelőtt kidolgozott koncepció lényege, hogy a plusz végtagokat viselő emberek könnyebben felpattanhatnak, ha időnként szükségszerűen felborulnak a holdséták során, így nem kell hátukra fordított teknősök módjára küszködniük a talpra állással.
A cikkből kiderül, hogy az alacsony gravitációs környezetben a bukfencezés veszélyes, ráadásul elég gyakori dolog: az Apollo-küldetések során a Holdra lépő űrhajósok összesen ötvenszer estek el, vagy kerültek közel a felbillenéshez. Hiába rendelkeztek ugyanis kiváló fizikai képességekkel egy olyan környezetben, ahol a földi tömegvonzás hatoda érvényesül, de a testek tehetetlensége nem változik. Ehhez jön még az űrruha is, melynek viselése jelentős teher, és beszűkítheti a mozgásukat.
Nemsokára jöhetnek az eredmények
A CNN szerint a SuperLimbs a jelenlegi formájában joystick-szerű vezérléssel működtetik, és a prototípus eddigi tesztelése során úgy találták, hogy a tesztalanyok sokkal kisebb erőfeszítéssel hozzák magukat egynesbe vele egy-egy borulás után. A megoldás további előnye lehet, hogy a "szuper mérgezőnek" minősített holdporban vergődve is kevesebb időt kell tölteniük, bár az még kérdésesnek tűnik, hogy az extra végtagok elég strapabíróak lennének-e a zord környezetben való tartós működéshez.
A fejlesztések tárgya a rendszer saját tömege is, hiszen annak elég hasznosnak kell lennie a plusz teher viszonylatában. A csatornának nyilatkozó egyik kutató most azt jósolta, hogy egy-két éven belül demózhatják azt a változatot, ami már minden lényeges szempont alapján sokkal gyorsabban és és kevesebb energia felhasználását igénylő mozgást biztosít az asztronautáknak. A kutatók célja, hogy a Doctor Octopus-karokat a testük természetes meghosszabbításának érezzék.
a kép forrása: news.mit.edu
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak