A Facebook-vezér és felesége is csatlakozott a Bill Gates alapította Breakthrough Energy szövetséghez.

Párizsban ma kezdődött az ENSZ 21. Klímakonferenciája, ami nem csak az energetikai szakembereket és a Greenpeace aktivistáit mozgatta meg. Bill Gates már november elején bejelentette, hogy alapítványán keresztül a következő öt évben 2 milliárd dollárt fektet a megújuló energiaforrások kutatásába.

Tegnap elindult a Breakthrough Energy Coalition elnevezésű kezdeményezése is, amihez a technológiai szektort képviselő legnagyobb vállalatok vezetői is csatlakoztak. Ott van például Marc Benioff, a Salesforce.com elnök-vezéigazgatója, Jeff Bezos Amazon-vezér, Xavier Niel, a francia Iliad Group alapítója, Hasso Plattner SAP-alapító, Meg Whitman HP-vezér és persze Mark Zuckerberg is, aki hol máshol, a Facebookon jelentette be csatlakozását a szövetséghez.

A kezdeményezés célja, hogy olyan megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó kutatásokat támogasson, amelyek közelebb hozzák a vágyott célt: a nulla közeli széndioxid-kibocsátást.

Nem eszik olyan forrón...

Csakhogy a kérdés nem olyan egyszerű. A The New York Times a közelmúltban hívta fel a figyelmet arra, hogy a széndioxid-kibocsátás legnagyobb részéért felelős fosszilis energiaforrások kiváltása újabb problémákat vet fel.

A megújuló energiaforrásokra (szél-, nap- és árapályenergia stb.) ugyanis valóban igaz az, hogy gyakorlatilag korlátlanul állnak rendelkezésre, a hatékony kinyerésükhöz és hasznosításukhoz azonban olyan anyagokra van szükség, melyekhez nagyon korlátozottan lehet hozzájutni. Mintegy ötven olyan anyag van – köztük ritkaföldfémek, mint az indium, a gallium –, melyeket évente mindössze néhány ezer tonna mennyiségben bányásznak, és az összes anyag mennyisége nem éri el a 200 ezer tonnát.

Összehasonlításképpen: a globális aranykitermelés évente mintegy 2500-2600 tonna körül alakul, kőolajból még a kicsi készletekkel rendelkező Magyarországon is évi több mint 1 millió tonnát hoznak felszínre, az integrált áramkörök és kondenzátorok gyártásához nélkülözhetetlen szilícium-oxid pedig a földkéreg leggyakoribb ásványának, a kvarcnak az alkotóeleme, azaz szinte bárhol megtalálható korlátlan mennyiségben.

Ritkaföldfémek: tényleg kevés van belőlük

A ritkaföldfémeket használják a chipgyártásban, de nélkülözhetetlen elemei például a nagy hatékonyságú szélturbináknak és a modern akkumulátoroknak is. Mindhárom terület komoly kihívás előtt áll. A Nemzetközi Energiaügynökség egyik ajánlása szerint 2030-ra a szélenergia-kapacitást a jelenleginek legalább a négyszeresére kellene emelni. Az elektromos autók terjedése szintén okozhat problémákat: egyes előrejelzések szerint 2025-re a a jelenlegi százszorosára gyarapszik az ilyen autók száma, ami óhatatlanul magával hozza az igényt a még hatékonyabb akkumulátorok előállítására, amelyhez jelenlegi ismereteink szerint még több ritka fémre lesz szükség, például kobaltra.

Szennyezéssel a széndioxid ellen?

A zöld energiaforrások hatékony felhasználása ugyanakkor meglehetősen paradox tendenciával jár együtt. Egyfelől ugyanis tény, hogy az energiatakarékos elektronikai berendezések gyártásához elengedhetetlenek a ritkaföldfémek. A NYT hoz egy érdekes példát. Az Egyesült Államok összes villamosenergia-felhasználásának 5 százalékát a légkondicionálók fogyasztása adja. Ha ezekben használt elektromágneses motorokhoz nem használnának ritkaföldfémeket, akkor sokkal kevésbé lennének hatékonyak, azaz megugrana az energiafogyasztás, tehát nőne az ebből adódó széndioxid-kibocsátás.

Másfelől az ilyen ásványok bányászata és feldolgozása rendkívül környezetszennyező.

A világ kibányászható ritkaföldfém-készletének majdnem fele Kínában található. Bár jelentős készletek találhatók Ausztráliában, Brazíliában, Afrikai egyes országaiban – a legjelentősebb kobaltkitermelő például Kongó, illetve az ott működő Eurasian Resources Group –, Grönlandon, Indiában, Kaliforniában és Ausztráliában, a legnagyobb kitermelő egyelőre Kína. Egy 2009-es adat szerint az akkor kitermelt 130 ezer tonna ritkaföldfém elsöprő része onnan származott, de még 2013-ban is a termelés több mint 90 százalékát adta.

Az ilyen ásványi kincsekkel rendelkező országok már csak azért is óvatosan nyúlnak a készletekhez, mert bányászatuk hatalmas környezeti károkat okoz. Kínában a ritkaföldfém-bányák környéke jellemzően meddő pusztasággá változott a bányászat során keletkezett szennyezett és gyakran radioaktív víztől.

Ritkaföldfém-kitermelés 1960-tól

(Forrás: Berkeley Egyetem)

De van más probléma is, aminek egyelőre csak az előszele érezhető. Bár az utóbbi két évben az Egyesült Államok növelte a kitermelést, ezeknek az anyagoknak a fenntartható biztosítása erősen kérdéses. És nem csak a készletek végessége miatt. Kína ugyanis, amelynek korábban jelentős bevételi forrása volt a ritkaföldfém-export, maga is szeretne a hitech iparág fontos szereplője lenni. A tavasszal meghirdetett "Made in China 2025" stratégia célkitűzése ugyanis az, hogy a magasabb hozzáadott értékű gyártás felé tolja el az iparát. Ezért fektett például irdatlan összegeket a chipgyártás felfuttatásába.

Ha azonban a ritkaföldfém-készleteivel a belső igényeket elégíti ki, a nagy elektronikai gyártók kénytelen lesznek más források után nézni.

Az anyagkutatókon a világ szeme

A megoldás tehát nem önmagában a megújuló energiaforrások üzembiztonságának növelése. Egyre inkább úgy tűnik, hogy mindennél nagyobb hangsúlyt kell kapjon az ehhez szükséges anyagok kutatása. Egyrészt a ritkaföldfémek környezetkímélő módszerekkel történő kinyerése, másrészt a helyettesítése kevésbé környezetterhelő anyagokkal.

A másik fontos irány pedig az újrahasznosítás. Ez a gyártók felelőssége is, hogy úgy fejlesszék elektronikai eszközeiket, hogy azok alkatrészei – különösen a környezetszennyező, illetve ritka anyagokat tartalmazó elemei – minél egyszerűbben újrahasznosíthatóak legyenek.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.