Az automatikus frissítés kétségtelen előnye, hogy nem kell vele foglalkozni. Amikor a Microsoft kiadja a havi frissítését – minden hónap második keddjén –, a támogatott Windows-kiadásokat futtató gépek automatikusan letöltik és telepítik a hibajavító csomagokat. Februártól ezt a Microsoft megfejelte azzal, hogy a csomagok közé bekerül a Windows 10 frissítése is.
A Microsoft már az új operációs rendszer megjelenésekor sem titkolta, keményen megdolgozza ügyfeleit, hogy áttérjenek a 10-es változatra. Ennek legenyhébb formája volt, hogy a régebbi Windowsok rendszeresen felajánlják a felhasználóknak a frissítés lehetőségét.
A kiadás után azonban elég gyorsan kiderült az is, hogy a gépekre automatikusan letöltődik a néhány gigabájtos telepítő függetlenül attól, hogy tulajdonosa rászánta-e magát a váltásra. A cég szerint ezzel csak azok dolgát akarták megkönnyíteni, akik rászánják magukat a frissítésre: nem kellett várniuk arra, míg az teljes csomag letöltődik, hanem a kattintás után máris indulhat a telepítés. Végül is mi beleszólásunk lenne abba, hogyan gazdálkodunk saját gépünk tárkapacitásával.
Választhatóból ajánlott
A Microsoft már tavaly bejelentette, hogy idén a Windows 10-re frissítést átminősíti válaszhatóból (Optional Update) ajánlottra (Recommended Update).
A tavaly október 29-i, a Windows and Devices Groupot irányító alelnök, Terry Myerson által jegyzett írás szerint az automatikus frissítést használóknál a telepítés is értelemszerűen automatikusan elindul, de ha valaki mégsem akar az új verzióra váltani, leállíthatja. Ha pedig mégis települ az új rendszer, a felhasználónak van 31 napja arra, hogy visszatérjen a régebbi (Win7 vagy 8.1) verzióhoz.
Aki el akarja kerülni a kavarodást, persze jobban teszi, ha eleve kikapcsolja az automatikus frissítést, de ez esetben kézzel kell letöltenie és telepítenie a hibajavításokat, sőt akár az Win10-frissítési értesítést is kikapcsolhatja – már aki kellően nagy Windows-guru. (Egy kis keresésé persze itt is segít: számtalan oldalt találunk a neten, amely lépésről lépésre végigvezet, hogyan kell kikapcsolni az értesítést, de a tudtunkon kívül letöltött frissítő csomag törléséhez is találunk segítséget.)
A fokozatosság elve
A frissítést eltolással hajtja végre a Microsoft. Néhány hét alatt, naponta más és más felhasználók találkozhatnak majd a frissítési értesítéssel. Mindenesetre a lépés kellően agresszív ahhoz, hogy kétesélyes legyen a kimenetele. Bár a Microsoft igyekszik semmit sem bízni a véletlenre, például a telepítési értesítési ablakból ügyesen kihagyták a "mégsem" gombot, azaz a felhasználó azt hiheti – tévesen –, hogy legfeljebb elhalaszthatja a telepítést.
Az eddigi "cserekampány" egyébként minden probléma ellenére kifejezetten sikeres volt. Mint azzal a Bitport is foglalkozott, január elejéig mintegy 200 millió gépre telepítették az új operációs rendszert. Így ez a kiadás lett minden idők leggyorsabban terjedő Windowsa.
De ellenérzés ide vagy oda, a Windowst használóknak középtávon sem sok választásuk marad. A jövő nyártól ugyanis a korábbi Windows-verziók nem fognak futni az új processzorokkal működő gépeken (erről egy kattintásnyira írtunk részletesen). Azokon a gépek, melyeket eleve Win10-zel adtak ki, nem is lehet visszalépni. Aki az idén új gépet vásárol, amiben Intel Core 7000-es CPU, Qualcomm Snapdragon 820 SoC vagy például AMD socket AM4 (Bristol Ridge) APU dolgozik, az csak a Windows 10-hez élvezheti majd a Microsoft hivatalos támogatását.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak