Akit nem győzött meg a frissítést szorgalmazó ablakocska, azzal keményebben tárgyalnak: a jövő nyáron megszűnik a korábbi Windows-verziók támogatása az új processzorokkal működő gépeken.

Aki abban a hitben élt, hogy a gépén futó Windows 7 operációs rendszer 2020-ig, a Windows 8 pedig 2023-ig élvezi a gyártó támogatását, annak egy-másfél éven belül jó eséllyel újra kell gondolnia a dolgot. A Microsoft bejelentése szerint ugyanis jövő nyártól csak a Windows 10 támogatja majd az újabb generációs processzorokat, vagyis a korábbi OS-verziók – bár a biztonsági patch-eket és a korábbi hardverekkel kapcsolatos kompatibilitási  támogatást továbbra is biztosítják hozzájuk – nem kapják meg azokat frissítéseket, amelyeknek a zavartalan működésüket kellene biztosítaniuk az új PC-ken.

Az idén már lehet ilyen gépeket venni

Az Intel esetében a Skylake platform lesz a vízválasztó, amely 2017. július közepéig élvezi a szoftvergyártó támogatását. A megjelenés előtt álló Kaby Lake processzorokkal szerelt számtógépek ugyanakkor már a kezdetektől csak a Windows 10-et futtatják majd, de ugyanígy áll a helyzet az AMD, a Qualcomm, az NVidia vagy a Samsung termékeivel is, amelyekkel a Windows 10-es tabletekben és ultrabookokban találkozhatunk.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki az idén új gépet vásárol, amelyben már Intel Core 7000-es CPU, Qualcomm Snapdragon 820 SoC vagy például AMD socket AM4 (Bristol Ridge) APU dolgozik, az csak a Windows 10-hez élvezheti maj a Microsoft hivatalos támogatását.

A vállalat blogján is olvasható közlemény szerint az új szilícium-generációk megjelenésével csak a legújabb Windows biztosíthatja a rendszer és a hardver közti mélyebb integrációt. A Microsoft felhívja rá a figyelmet, hogy a Windows 7 tíz évvel ezelőtt született, így a legújabb processzorok esetében már komoly hálózati, grafikai, biztonsági és egyéb kihívásokat jelentenek az illesztőprogramok vagy a firmware-ek esetében szükséges emulációk.

Szokatlan lépés, de egyáltalán nem meglepő

Mindez ürügynek megfelel, magyarázatnak már kevésbé, de ettől még tény, hogy a Microsoft radikális üzleti lépésre szánta el magát. Az otthoni felhasználókat eddig is változatos eszközökkel terelgették az új OS – és ezzel párhuzamosan az Edge böngésző – felé, a mostani rendhagyó bejelentés pedig az üzleti felhasználókat is vastagon érinti. A vállalati ügyfelek ugyanis az otthoni felhasználóktól jóval lemaradva követik a Windows-főverziók frissítéseit, így a 2017. július 17-i határidő elsősorban nekik biztosít némi mozgásteret.

A Microsoft közleménye egyébként arról számol be a vállalati telepítésekkel kapcsolatban, hogy a Windows 10-et nagyjából 22 millióan használják céges környezetben vagy oktatási célokra, és az üzleti ügyfelek 76 százaléka már elindított valamilyen Windows 10-es kísérleti bevezetést – ebben a tekintetben a Windows 10 minden idők legjobb rajtját könyvelhette el ebben a szegmensben.

A PC-gyártók valószínűleg nem csak szavakban támogatják az új útitervet, ami a végfelhasználók menetrendszerű elégedetlenkedése ellenére is minden bizonnyal nagy lökést ad a Windows 10 tömeges adaptációjának.

A Microsoft már jó ideje hangoztatja, hogy nem Windowsokban, hanem "a" Windowsban gondolkodik, amely már nem elsősorban szoftver, hanem komplex és egységes szolgáltatás lenne. Ehhez pedig mindenáron el kell kerülniük, hogy a Windows 7 is ugyanolyan karriert fusson be, mint a mai napig 10 százalék körüli piaci részesedéssel rendelkező XP.

Az otthoni felhasználóknak mindenképpen érdemes tájékozódniuk a Windows 10-es rendszerfrissítés adatbiztonsági és kompatibilitási problémáiról, amelyekről itt is olvasható néhány hasznos tanács.

Konzumer tech

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.