A Microsoft holografikus megjelenítésre képes szemüvegét idén év elején jelentette be a cég. A HoloLens képességeiről azóta a vállalat tavaszi fejlesztői konferenciáján és a nemrégiben rendezett E3-on is kaphattunk ízelítőt. Bár a Windows 10-et használó, a virtuális valóságot hologramok formájában megjelenítő eszköz megjelenési dátumáról egyelőre nincs konkrét ígéret, az biztos, hogy már most is jó készültségi állapotban van. Máskülönben nem csomagolnák éppen befelé egy a Nemzetközi Űrállomásra tartó járműbe.
Konzultációs asszisztens és használati útmutató
A NASA és a Microsoft tegnap jelentette be a Sidekick elnevezésű projektek, melynek keretében az űrhajósok bizonyos feladatokat HoloLensben fognak elvégezni. Mint azt az alábbi videóban látni, a megoldást már le is tesztelték a NASA speciális repülőgépében, ahol a súlytalanság állapotában lehet kísérletezni a felszereléssel. Az első szemüvegek már most hétvégén felkerülnek az űrállomásra, és várhatóan az év végéig folyamatosan próbálgatják majd az új lehetőségeket az asztronauták.
A HoloLens két eltérő területen nyújthat segítséget az űrhajózásban. Az egyik a Remote Expert Mode-nak elnevezett funkció. Ekkor a szemüveg képét valós időben láthatja a földi központ, így pontos és azonnali tudással rendelkezhetnek arról, éppen min dolgozik az űrben lévő kolléga. A földi személyzet szöveges utasításokat és grafikai elemeket egyaránt megjeleníthet az asztronauta kijelzőjén, ezzel gyorsabbá, hatékonyabbá válhat a "fenti" munka.
A Procedure Mode változatban futurisztikus használati útmutatóként működik a HoloLens. Ekkor az űrhajós extra információkat, illusztrációkat lát azokról a tárgyakról, amelyekkel éppen valamiféle feladata van. Ez az üzemmód ráadásul nem igényel közvetlen kapcsolatot a Földdel, így olyankor sem marad tanács nélkül az űrállomás legénysége, ha a központtal a kapcsolat minősége és gyorsasága éppen nem ideális.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak