A hazai cégek többsége valószínűleg nincs tisztában azzal, hogy mennyi pénzt spórolhatnának, ha a szoftvereiket remarketing vállalkozásokon keresztül szereznék be, illetve, mennyi tőkét tudnának visszaáramoltatni, ha használt szoftvereiket ezeken a cégeken keresztül értékesítenék.

A napokban rendezett Second Hand IT = több mint alternatíva című konferencia keretében a szervezők igyekeztek minél több céget megismertetni a használt szoftverek piacával, valamint eloszlatni és megcáfolni az ezzel kapcsolatban közszájon forgó tévhiteket.



Logók, márkák és szerződési feltételek dzsungelében
..

Nem csinálni bűn, hanem kihagyni Sokan úgy hiszik, hogy használt szoftverrel kereskedni illegális, ám ez koránt sincs így. A használt szoftverek piacán azonban sokszor nehéz eligazodni, ám ezt a területet is lefedik már olyan vállalkozások, amelyek arra alapulnak, hogy segítsék az eligazodást. Többek között a konferencián előadó LicencePro is azt vállalja, hogy a cégek helyett kereskedik azok szoftvereivek, illetve szerez be számukra olyanokat, amelyekre szükségünk van. Így a vállalkozások egyrészt pénzzé tehetik használaton kívüli licenceinket, másrészt akár 30-50 százalékkal alacsonyabb áron juthatnak hozzá mások által korábban használt, de az új funkcionalitásával megegyező szoftverekhez.

Első lépésként minden esetben célszerű feltérképezni, hogy cégünk milyen licenceket halmozott fel az évek során, ezek közül melyik járt le, melyik nem volt soha használva, vagy éppen melyikből van kevesebb, mint ahányat használunk. Ebben szintén segítségünkre lehetnek olyan profi partnerek, mint például az IPR-Insights. A többek között a szoftvergazdálkodás (SAM) hatékonyságának felmérését végző cég tapasztalatai szerint, néhány év elteltével minden nagyobb vállalatnál kialakul a szoftverkészletére 30-40 százalékos alul- és felüllicencálása. A licenchiány igen kellemetlenné válhat egy ellenőrzés során, ahol komoly büntetést róhatnak a cégre, a licenctöbbletből pedig pénzhez juthat a vállalat. A szoftvervagyon megismerése tehát az első lépés a tudatos szoftvergazdálkodás felé.

Az egyes szoftvertermékek licence más és más feltételekhez köti a továbbértékesítést, de majdnem az összes szerződés engedi azt. A jogi procedúrákkal és a szoftvereinkhez tartozó szerződések értelmezésével szintén megbízhatók a szoftver remarketingben járatos vállalkozások. Még az OEM termékek is továbbárulhatóak. Bár azt hihetnénk, hogy csak azzal a hardverrel adhatjuk tovább, amivel megvásároltuk, sokszor csak a telepítő médiára és a termékkulcsot tartalmazó matricára van szükségünk.

Vasudvar A szoftverek újrahasznosítása mellett természetesen a hardvereszközök is újrahasznosíthatók, újraeloszthatók. Egy cégnél leselejtezett hardvereszközök általában egy raktárba kerülnek, ahol tovább romlik az állapotuk egészen addig, amíg már teljesen használhatatlanná válnak, legalábbis egy jelentős részük.

Ehelyett megtehetik a cégek azt, hogy azokat a hardvereszközöket, amelyekre már nem tartanak igényt, az erre szakosodott vállalatokhoz juttatják el, ahol éppen az ilyen eszközök újrahasznosításával foglalkoznak. Attól sem kell tartani, hogy céges adatok kerülnek illetéktelenekhez a leselejtezett HDD-kről, faxokból stb. Az adattörlés ugyanis a szolgáltatás része, ráadásul ezt a folyamatot végigkövetheti az adott vállalat delegált szakembere. A módszer fordítva is működik, azaz nemcsak eladni, de venni is lehet használt hardveres eszközöket.

Népbetegség a helytelen szoftvergazdálkodás?
Harmadával kevesebbe kerülhet a használt szoftver

A zöld szín menő  A cégeknek érdemes már most elkezdeniük a környezettudatos működést, hiszen ez hamarosan elvárás lesz. Ennek első lépcsőjeként érdemes élni a szoftverek és hardverek újrahasznosításával, valamint a cégek számára szükséges feladatokat ellátó eszközöket másodkézből beszerezni. Így nem csupán környezetbarát lesz, de gazdaságosabb módon működhet tovább vállaltunk.

A Szent István Egyetem Klímagazdaságtani Elemző és Kutatóközpontja a karbonpiac IT szektort érintő környezetvédelmi és gazdasági lehetőségeivel is foglalkozik. A low-carbon rendszerek alkalmazásával érhető el a környezettudatosság társadalmilag elvárt, meghatározott szintje, gazdaságilag nem megterhelő módon. Sok vállalat már most komoly összegeket költ karbonmenedzsmenttet felügyelő szoftverekre. „Az IT iparág rengeteg területen képes folyamatosan csökkenteni az energia- és ezáltal szén-dioxid kibocsátásának mértékét. A téma fontossága az informatikai piac ez irányú termékeinek reneszánszát hozta el.” – foglalta össze a konferencia üzenetét Lukács Ákos kutató és BC klímanagykövet.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.